رها شدن نماد های کوچک از قفل صف های فروش

0
۲۱۱ بازدید

مرتضی ابراهیمی

در دومین معاملات روز هفته، شاخص کل بورس بیش از ۵۵ هزار واحد تقویت شد و در مرز کانال یک میلیون ۶۰۰ هزار واحدی ایستاد.

به گزارش جهان اقتصاد، در روز گذشته معاملات سهام های کوچک بازار به شدت افزایش یافت، به طوری که این موضوع موجب شد تا تعدادی از سهام های کوچک بازار که در صف فروش قفل بودند، از صف فروش رها شوند و حتی بعضی از این سهم ها صف های فروش را به صف های خرید تبدیل کردند. بنابراین پس از برگشت سهام بزرگ از اصلاح سنگین، نوبت به پایان اصلاح سهام کوچک رسیده و کلیت بازار را با برتری خریداران همراه کرد.

امروزه خبرهای بسیار خوبی در بازار سرمایه شنیده می شود به طوری که موجب شده است تا بازار سرمایه جذاب ترین بازار در بین بازار های مالی شود. این خبر ها شامل افزایش سود اوری بانک ها از محل افزایش نرخ تسعیر ارز، صف های طولانی برای شرکت هایی که می خواهند برای اولین بار سهامشان در بورس عرضه شود، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کامودیتی ها و…

علاوه بر تمام این ها سهم هایی که در دوران سقوط بازار سرمایه، بیشترین ریزش را تجربه کرده بودند، امروزه بسیار طرف دارند مانند بسیاری از نماد های خودرویی.

در این بین باید اشاره کرد که ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس در روز یک شنبه جمعا به بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است و هر روز که می گذرد معاملات خرد در حال افزایش است که این موضوع به معنی کوچ سرمایه های خرد به بازار سرمایه است.

لازم به ذکر است روز گذشته نرخ فروش دلار صرافی ملی، با افزایش  یک هزار و ۱۰۰ تومانی به ۳۱ هزار و ۵۰ تومان افزایش یافت تا قدم به کانال جدید ۳۰ هزار تمانی بگذارد، به این ترتیب می توان گفت که نرخ ارز هر روز در حال رکورد شکنی است.

به نظر می رسد که بازارساز دیگر توان مدیریت این بازار را ندارد، هرچند این موضوع مورد علاقه فعالان بازار سرمایه است اما این موضوع عواقب خوبی در میان مدت و بلند مدت برای مردم نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که در سامانه کدال شاهد شفاف سازی بانک ها از سود تسعیر ارز هستیم، این موضوع موجب شد تا خبر تحریم کامل بانک های کشورمان از سوی آمریکا، بی اثر شود. به عنوان نمونه نماد بانک ملت در روز گذشته با ۱۰ درصد مثبت بازگشایی شد.

در بخش زیر شفاف سازی بانک ها پیرامون تعدیل مثبت سود ناشی از تسعیر ارز با نرخ های جدید ابلاغی بانک مرکزی را مشاهده می کنید.

“وبملت” به ازای هر سهم ۲۷ تومان

“وپاسار” به ازای هر سهم ۲۵ تومان

“ونوین” به ازای هر سهم ۲۱ تومان

“سامان” به ازای هر سهم ۱۶ تومان

“وتجارت” به ازای هر سهم ۹ تومان

“وخاور”  به ازای هر سهم ۸ تومان

“وپارس” به ازای هر سهم ۳ تومان

“وسینا” به ازای هر سهم ۱.۵ تومان

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=116891