جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 2255 13:14 1393/03/16
رشد سه هزار میلیاردی سودهای اعلامی بورسی ها

رشد سه هزار میلیاردی سودهای اعلامی بورسی ها

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رشد سه هزار میلیاردی سودهای اعلامی بورسی ها

رشد سه هزار میلیاردی سودهای اعلامی بورسی ها

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه :حسن قالیباف اصل گفت: مسوولان بورسی همواره به صورت مستقیم و غیرمستقیم به سرمایه گذاران تاکید کرده اند که با مطالعه خرید کنند و با مطالعه نیز سهام خود را بفروشند

.
مدیرعامل شرکت بورس با بیان مطلب بالا گفت: سال گذشته بودجه اعلامی شرکت ها به بورس، حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان بود، در حالی که امسال سود اعلامی شرکت ها و صنایع به بازار، حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان است که این تفاوت، به معنای افزایش سود شرکت ها است.
حسن قالیباف اصل ادامه داد: مسوولان بورسی همواره به صورت مستقیم و غیرمستقیم به سرمایه گذاران تاکید کرده اند که با مطالعه خرید کنند و با مطالعه نیز سهام خود را بفروشند.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران همواره باید مسایل بنیادی شرکت ها را در نظر داشته باشند، افزود: هم اکنون هم به فروشندگان توصیه می کنم که اخبار بنیادی و مواردی را که در شرکت ها است در نظر بگیرند. افرادی که سهام خود را حاضرند در قیمت های پایین بفروشند قطعا باید بر اساس یک دلیل بنیادی این کار را انجام دهند.
مدیرعامل شرکت بورس تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون بخش زیادی از فروش ها به دلیل مسایل بنیادی نیست، چرا که قیمت ها بسیار پایین آمده است. در این شرایط، برداشت من این است که این فروش ها ناشی از فشار نقدینگی است.
وی ادامه داد: سال گذشته مقداری نقدینگی وارد بازار سهام شد، اما هم اکنون این نقدینگی کاهش یافته است و این باعث می شود که عده ای سهام خود را بفروشند، اما هیچ دلیل بنیادی برای فروش سهام وجود ندارد.
قالیباف با اشاره به برگزاری مجامع در روزهای کنونی، گفت: اخباری منفی از مجامع نداریم یا شرکت ها اطلاعات منفی به بورس نداده اند و همین امر نشان می دهد که شرکت ها از لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی قرار دارند.
مدیرعامل شرکت بورس خاطرنشان کرد: شرکت هایی که در بورس حضور دارند، نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند. در عین حال، اخباری که در مورد صنایع وجود دارد و بودجه هایی که صنایع اعلام کرده اند همگی نشان می دهد که در کل سود صنایع و شرکت ها افزایش یافته است. در کوتاه مدت امکان دارد که سهام نوسان کند، اما سرمایه گذار باید دید بلندمدت داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه بازار سهام باید در دوره بلندمدت مورد ارزیابی قرار بگیرد، اظهار داشت: هم اکنون دو ماه از سال گذشته و به طور قطع این مدت، زمان مناسبی برای ارزیابی بازار نیست. بلکه باید حداقل یک دوره یک ساله را در نظر بگیریم.
بودجه های شرکت ها مثبت است
قالیباف افزود: باید به بازار سرمایه بلند مدت نگاه کرد. نوسان جزو ذات بازار است و قیمت ها در بورس اوراق بهادار همواره نوسان دارد. علاوه بر این، اطلاعات منفی وارد بازار نشده است، همچنین مواردی که در حوزه بین الملل پیش آمده، مثبت ارزیابی می شود.
وی با اشاره به تصمیم گیری های سال گذشته مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه، گفت: بازار سرمایه احتمال می دهد که این تصمیمات تا حدودی بر سودآوری شرکت ها تاثیر بگذارد. این در حالی است که برای محاسبه تاثیر تصمیمات کلان اقتصادی بر روی سودآوری شرکت ها، باید از کانال بودجه های شرکت ها وارد شد. این در حالی است که در کل بودجه هایی که به بازار ارایه شده، مثبت است و نسبت به پارسال رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت بورس تاکید کرد: به طور قطع افرادی که هم اکنون بدون مطالعه اقدام به فروش سهام خود می کنند، در آینده متضرر خواهند شد.
عملکرد صندوق توسعه            
قالیباف با بیان اینکه هدف صندوق توسعه نقدشوندگی سهام و حمایت از بازار سهام است، ابراز داشت: قیمت در بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و تاکید صندوق توسعه بازار سرمایه در این دوره بر روی نقد شوندگی بازار بود تا نقد شوندگی سهام شرکت ها حفظ شود. در این صورت، سهام داران، هر زمان اراده کنند، می توانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کند و در مقابل سرمایه گذاران نیز در هر زمان، می توانند نسبت به خرید سهام مورد علاقه خود اقدام کنند.
وی در مورد انتقادهای وارد به عملکرد صندوق توسعه گفت: بحث صندوق توسعه، نقدشوندگی سهام است. این صندوق باید منابع خود را گردش دهد. عمدتا صندوق توسعه کمک می کند که بازار اطلاعات را بیشتر تحلیل کند، یعنی در مواردی که لازم است و قیمت سهام بدون تحلیل بنیادی در حال کاهش است، وارد شده و سهام را خریداری می کند تا به نقدشوندگی سهام آن کمک کند، در مقابل به منظور تامین وجه نقد خود در مواردی اقدام به فروش سهام خریداری شده می کند.
صندوق های تخصصی بازارگردانی، به بازار می آیند
مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار با اشاره به اینکه صندوق تخصصی بازارگردانی، ایده ای است که راه اندازی آن در بازار سرمایه دنبال می شود، تصریح کرد: اگر یک صنعت یا گروهی بخواهند صندوقی داشته باشند که سهامشان را بازارگردانی کنند، پس از اخذ مجوز، نسبت به این امر اقدام کنند. هم اکنون روی اساسنامه این صندوق ها کار می شود و انتظار می رود به زودی آماده شود.
برنامه های شرکت بورس برای رونق بازار سهام
قالیباف در ادامه صحبت های خود گفت: مشکل بازار نقدینگی است و برای رونق بازار سهام، باید نقدینگی وارد بازار سرمایه شود. با برگزاری مجامع و گزارش های سه ماهه ای که شرکت ها منتشر می کنند، به طور قطع سمت و سوی بازار مشخص می شود. وی با اشاره به اینکه در کنار مشکل نقدینگی می توان به ابهام بازار اشاره کرد، افزود: در این مدت، مباحث هدفمندی نیز اجرا شده است و سرمایه گذار تحلیل دقیقی از اثر هدفمندی بر روی عملکرد شرکت ها ندارد تا زمانی که حداقل یک گزارش سه ماهه از شرکت ها در بازار منتشر شود. بر این اساس تصور می کنم با به پایان رسیدن خرداد ماه و ورود به تیرماه، این گزارش ها می تواند به رونق بازار کمک کند.
وی اظهار داشت: عرضه های اولیه در این شرایط می تواند به بازار کمک کند، به همین منظور موضوع پذیرش شرکت ها و عرضه اولیه سهام دنبال می شود. در کنار این موارد، موضوع صندوق توسعه بازار است که می تواند به بازار کمک کند.
مدیرعامل شرکت بورس افزود: به علاوه صندوق های بازارگردانی خاص هم می تواند به بازار کمک کند و پیگیری این موارد، جزء برنامه های سازمان و شرکت بورس است که دنبال می شود.
امسال ۱۰ شرکت به بورس افزوده می شوند
قالیباف در خصوص هدف گذاری شرکت بورس برای پذیرش سهام شرکت های جدید در سال جاری گفت: امسال در حوزه عرضه پذیرش شرکت ها ورود ۱۰ شرکت جدید را در دستور کار داریم. در حوزه ابزارهای غیر سهام یا به عبارتی ابزار بدهی نیز هدف گذاری پذیرش هفت ابزار است که پنج اوراق مشارکت و دو صکوک را شامل می شود.
وی ادامه داد: این اوراق تا پایان سال در بورس اوراق بهادار عرضه می شوند.
مدیرعامل شرکت بورس اظهار داشت: در حوزه شرکت های مشمول اصل ۴۴ هم باید تقاضا از جانب سازمان خصوصی سازی مطرح شود، چراکه بحث عرضه اولیه را دارند. اما در حال حاضر لیستی به شرکت بورس نیامده، هرچند که لیست در هیات عالی واگذاری ارایه شده است.
وی یادآور شد: شرکت ملی حفاری، از جمله شرکت های بزرگ اصل ۴۴ است که در این لیست قرار دارد و سازمان خصوصی سازی در حال پیگیری برای عرضه سهام این شرکت در بورس اوراق بهادار است. در شرکت بورس نیز کار به صورت مشترک و همزمان با سازمان خصوصی سازی پیش می رود. البته شرکت های مشمول اصل ۴۴ نیازمند آماده سازی هستند و این آماده سازی نیازمند زمان است تا وارد فرایند پذیرش شود.
اوراق اختیار معامله در انتظار نرم افزار
مدیرعامل شرکت بورس در خصوص عرضه اوراق اختیار معامله در بورس اوراق بهادار خاطرنشان کرد: عرضه اوراق اختیار معامله نیازمند نرم افزار خاص خود  است و این نرم افزار، با سایر نرم افزارها بسیار متفاوت بوده و پیچیدگی های خاص خود را دارد.
وی با اشاره به اینکه شرکت فناوری مطالعاتی بر روی نرم افزار این اوراق نجام داده و هنوز هم در حال کار است، گفت: این در حالی است که به طور همزمان با توجه به گشایش هایی که انجام شده، دنبال خرید این نرم افزار هم هستیم. شرکت فناوری هم به دنبال نرم افزار مناسبی برای خرید است و چند شرکت هم برای فروش نرم افزار اعلام آمادگی کرده اند.
قالیباف ادامه داد: در مجموع تاکنون مسایل امکان سنجی و مجوزی که باید از کمیته فقهی گرفته شود، انجام شده و فقط موضوع خرید نرم افزار باقی مانده است.
وی تاکید کرد: این ابزار در دنیا هم ابزار پیچیده ای به شمار می رود و به طور معمول موتور نرم افزار معاملاتی آن از سایر نرم افزارهای جدا است.
شاخص قیمت به زودی منتشر می شود
مدیرعامل شرکت بورس در پاسخ به این سوال که چه زمانی شاخص قیمت به بازار منعکس می شود، گفت: شرکت فناوری نرم افزار جدیدی را به جای PFI2 که هم اکنون مورد استفاده قرار دارد، نوشته است و تا کنون PFI2 اطلاعات شاخص را نمایش می داد. این نرم افزار جدید، یک سیستم و ماژول جدید داخلی است که به زودی جایگزین PFI2 می شود.
وی یادآور شد: در معاونت توسعه بازار شرکت بورس و مدیریت مطالعات تحقیق و توسعه سازمان بورس و اوراق بهادار، برای مدتی، محاسبات نرم افزار جدید را با اطلاعات نرم افزار فعلی مقایسه می کردند تا دقت سیستم جدید بررسی شود. این در حالی است که در سیستم جدید، امکان محاسبه شاخص قیمت وجود دارد.
قالیباف با اشاره به اینکه جلسه نهایی در خصوص نرم افزار جدید، طی دو هفته آینده برگزار می شود، افزود: به احتمال زیاد سیستم جدید جایگزین PFI2 می شود تا شاخص قیمت هم به بازار ارایه شود.
وی ابراز امیدواری کرد که به زودی شاهد حضور نرم افزار جدید در بازار سهام باشیم.
نمایشگاه؛ فرصتی برای ارایه دستاوردها
وی در خصوص برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی بورس، بانک و بیمه که از یکشنبه ۱۸ خرداد ماه به مدت چهار روز برگزار می شود، ابراز داشت: این قبیل نمایشگاه های تخصصی هر ساله در دنیا برگزار می شود، به طوری که شاهد بودیم در کشور آلمان نیز هر ساله چنین نمایشگاهی برگزار می شود.
وی معتقد است نمایشگاه بورس، بانک و بیمه فرصتی برای فعالان بازار سرمایه است تا فارغ از دغدغه هایی که در بازار دارند، دستاوردهای خود را در نمایشگاه ارایه دهند.
قالیباف تصریح کرد: هر سال حداقل چند دستاورد جدید در نمایشگاه رونمایی و ارایه شده و به طور قطع امسال هم این نمایشگاه جذابیت های بیشتری برای سرمایه گذاران دارد. به علاوه این روزها زمانی است که آموزش های زیادی از طریق نهادهای بازار سرمایه در اختیار اهالی بازار سرمایه قرار داده می شود و به نظرم فرصت خوبی است که بازار سرمایه دستاوردهای خود را به جامعه ارایه کند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |