رشد اقتصادی سوئیس به ۱.۷ درصد ریزش کرد

0
۷۳ بازدید

وزارت اقتصاد سوییس نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ در شرایطی به ۱.۷ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد اقتصادی مثبت ۱.۹ درصدی این کشور داشت.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، گزارش بازبینی شده وزارت اقتصاد سوییس نشان می‌دهد رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ در شرایطی به ۱.۷ درصد رسید که پیش‌بینی‌ها حکایت از رشد اقتصادی مثبت ۱.۹ درصدی این کشور داشت. این رشد هم‌چنین ۰.۱ درصد کمتر از رشد ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است و دومین رشد اقتصادی مثبت فصلی سوئیس پس از دو فصل محسوب می‌شود.

سوئیس نیز همانند سایر همسایگان خود قرنطینه سراسری و محدودیت‌های گسترده در فعالیت‌های کسب و کارها وضع کرده که همین مساله موجب کاهش شدید تقاضای مصرفی و  جریان سرمایه ای شده است. در بین بخش‌های مختلف، مخارج مصرفی با رشد ۲.۷ درصدی بهترین عملکرد را در بین بخش‌های مختلف داشته است و پس از آن نیز فعالیت رستوران و هتلداری با ۱.۴ درصد قرار دارند. یکی از کمترین رشد ها هم مربوط به مخارج دولتی با رشد منفی ۱.۵ درصد بوده است.  

 با این حال افزایش تقاضای خارجی برای کالاهای ساخت سوئیس در این مدت، تاثیر زیادی در افزایش رشد این کشور داشته است. صادرات سوئیس در دومین فصل سال ۳.۴ درصد و واردات این کشور ۲.۷ درصد رشد داشته است.

انجمن صنایع ماشینی این کشور در یادداشتی هشدار داده است ۸۰ درصد اعضایش مجبور شده‌اند برای تداوم فعالیت‌های خود از دولت درخواست کمک کنند. در مجموع سال ۲۰۲۰ اقتصاد سوئیس ۲.۹ درصد کوچک شد.  

متوسط رشد اقتصادی فصلی سوئیس در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۰.۳۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ با ۷.۲ درصد و پایین‌ترین نرخ رشد ثبت شده نیز رشد منفی ۷.۳ درصد سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

به منظور کمک به تقویت رشد اقتصادی و افزایش رقابت پذیری تولیدکنندگان خارجی، بانک مرکزی سوییس به طرز فعالانه ای وارد بازار ارز شده و نرخ بهره را نیز به منفی ۰.۷۵ درصد کاهش داده است که کمترین نرخ بهره تاریخ این کشور محسوب می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=163205

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here