کد خبر: 7140
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳
گروه : ایران

رایزنی‌های عربستان درباره برنامه هسته‌یی ایران

رایزنی‌های عربستان درباره برنامه هسته‌یی ایران

یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه روسیه از سفر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان به مسکو و بررسی مساله هسته‌یی ایران خبر داد.

به گزارش ایسنا ، یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتارتاس گفت که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز (جمعه) با سعود الفیصل، همتای عربستانی‌اش در خصوص تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا، روند مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5، مذاکرات فلسطینی - اسراییلی و روابط دو جانبه دو کشور گفت‌وگو خواهد داشت.

به نوشته الیوم السابع، سعود الفیصل در سفری دو روزه‌اش به مسکو با ولادیمر پوتین، رییس‌جمهور روسیه نیز دیدار و طی آن پیامی را از امیر عبدالله بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان به وی تسلیم خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در همین راستا روزنامه کویتی الرای العام از دیدار امیر متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز، رییس گارد ملی عربستان با باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا خبر داد و نوشت: معمولا کاخ سفید تنها به رییسان‌جمهور و نخست‌وزیران کشورها به عنوان کسانی که در راس قوه مجریه کشورها هستند، اجازه ملاقات با رییس‌جمهور را صادر می‌کند اما در این میان عربستان مستثنی است و امیر متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز روز گذشته با باراک اوباما دیدار و گفت‌وگو کرد.

به نوشته این روزنامه متعب بعد از این دیدار در سخنانی در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از این دیدار دوستانه بیان کرد که طی آن روابط عربستان و آمریکا که روابطی مستحکم و متمایز در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی است، مورد بررسی قرار گرفت.

در بیانیه کاخ سفید نیز آمده است که اوباما در این دیدار به نقش حساس عربستان در حفظ صلح و امنیت منطقه‌یی اشاره کرده است.

این بیانیه افزود که اوباما و امیر متعب درباره تلاش‌های آمریکا در ایجاد ثبات در یمن، واکنش‌های بین‌المللی در خصوص مبارزه با ابولا، تقویت سلامت و امنیت در جهان و هم‌چنین مذاکرات هسته‌یی میان ایران و 1+5 گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که خبرگزاری آلمان نیز از دیدار وگفت‌وگوی روز گذشته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا با سعود الفیصل همتای عربستانی‌اش درباره برنامه‌ی هسته‌یی ایران در پاریس خبر داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا که در اختیار خبرگزاری آلمان (د.پ. آ) قرار گرفت دو طرف در این دیدار که عصر روز گذشته انجام شد درباره مساله داعش و پیشرفت نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش و نقش عربستان در این مساله و برنامه‌ی هسته‌یی ایران گفت‌وگو کردند.

بر اساس این بیانیه، در این دیدار دو طرف درخصوص مذاکرات جاری که بین ایران و 1+5 (در وین) در جریان است، و هم‌چنین آن چه تحت عنوان "نگرانی‌های مشترک در قبال برنامه هسته‌یی ایران" ذکر شده، به گفت‌وگو پرداختند.