کد خبر: 5496
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

رئیس کمیسیون امنیت ملی: سانتریفیوژها دکور نیست

رئیس کمیسیون امنیت ملی: سانتریفیوژها دکور نیست

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در واکنش به احتمال حضور روحاني در مذاکرات ايران و 1+5 گفت: اگر مذاکرات در بن بست باشد حضور روساي جمهور نيز نمي تواند مشکل را حل کند مگر اينکه توافقات اوليه صورت گرفته باشد به هر حال سطح تعريف شده در مذاکرات هسته اي وزراي امور خارجه هستند.


علاء الدين بروجردي در گفتگو با خبرنگار پارلماني مهر در خصوص مذاکرات ايران و 1+5 در حاشيه اجلاس سازمان ملل، گفت: چشم انداز ما در فعاليت هاي هسته اي پيشرفت بيشتر است. ما در مجلس توليد 20 هزار مگاوات انرژي هسته اي را سالهاست که مصوب کرده ايم.
نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي افزود: اگر آمريکايي ها و متحدان اروپايي آنها که در عرصه هسته اي داراي فناوري هستند صادق باشند بايد به شرکت هايشان اجازه دهند در کنار توافقاتي که ما با شرکت هاي روس در ساخت نيروگاههاي هسته اي انجام مي دهيم، شرکت هاي آنها نيز در اين رقابت ورود کنند.
وي با تاکيد بر اينکه خط قرمز ما ساخت سلاح هسته اي است، گفت: حق خود مي دانيم که بر توانمندي هايمان در عرصه صلح آميز هسته اي بيفزاييم.
نماينده مردم بروجرد در مجلس در خصوص تلاش مذاکره کنندگان اروپايي براي دستيابي به توافقي مبتني بر قطع اتصالات سانتريفيوژها گفت: قطع اين ارتباطات مساوي است با عدم وجود سانتريفيوژها، سانتريفيوژها دکور نيست بلکه بستري است براي اجراي فعاليت هاي صلح آميز هسته اي.
وي تاکيد کرد: واقعيت اين است که اگر آمريکايي ها به زياده خواهي هاي خود ادامه دهند مشکل ادامه پيدا مي کند.
بروجردي در خصوص احتمال حضور رئيس جمهور در مذاکرات هسته اي، گفت: ارشد مذاکرات با توجه به اصل توازن در مذاکرات وزير امور خارجه است و دليلي ندارد که رئيس جمهور در اين جلسه حضور يابد.
وي ادامه داد: معمولا در مناسبات بين المللي رسم بر اين است که اگر در جريان مذاکرات مسائل در سطح کارشناسي به جايي رسيد مذاکرات يک سطح بالاتر رفته و وزير امور خارجه به مذاکرات ورود پيدا مي کند.
بروجردي با تاکيد بر اينکه اگر مذاکرات در بن بست باشد حضور روسا نيز نمي تواند مشکل را حل کند، گفت: سطح تعريف شده مذاکرات هسته اي، وزراي امور خارجه کشورها هستند.