دورنمای تقاضای جهانی برای نفت بار دیگر تیره شده است

0
۸۹ بازدید

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد واریانت جدید ریسک بسیار بالای افزایش موارد ابتلا را به همراه دارد و شمار زیادی از کشورها برای مقابله با شیوع واریانت جدید ویروس کرونا، محدودیتهای سفر اعمل کرده اند.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۸۴درصدی و ۷۰سنت کاهش داشت و به قیمت۸۲دلار و ۱۷سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت سنگین ایران با کاهش۲۲ صدم درصدی وبا ۱۷سنت کاهش به ۷۷ دلارو۸۳سنت رسید.

قیمت نفت روز سه شنبه تحت تاثیر انتظارات برای توقف برنامه افزایش تولید اوپک پلاس در ژانویه به دلیل ابهامات در خصوص تاثیر شیوع واریانت جدید کووید ۱۹، صعود کرد و به روند افزایشی روز گذشته ادامه داد تا ریزش سنگین هفته گذشته را جبران کند.

نفت روز جمعه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به احتمال اعمال قرنطینه‌های جدید برای مقابله با شیوع واریانت جدید اومیکرون، حدود ۱۲ درصد سقوط کرده بود.

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد واریانت جدید ریسک بسیار بالای افزایش موارد ابتلا را به همراه دارد و شمار زیادی از کشورها برای مقابله با شیوع واریانت جدید ویروس کرونا، محدودیتهای سفر اعمل کرده اند.

اکنون که دورنمای تقاضای جهانی برای نفت بار دیگر تیره شده است، انتظارات فزاینده‌ای شکل گرفته که اوپک و متحدانش اجرای برنامه افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه در روز را در ژانویه متوقف خواهند کرد.

ویویک دهار، تحلیلگر کالاهای بانک کامن ولث اظهار کرد: تصور می کنم این گروه در پی شیوع واریانت اومیکرون و آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک کشورهای مصرف کننده، به توقف افزایش تولید متمایل می شود.

نشست وزیران اوپک پلاس قرار است هفته جاری برگزار شود و از پیش فشارهای رو به رشدی در داخل این گروه برای بازبینی برنامه عرضه پس از اعلام آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا و کشورهای مصرف کننده بزرگ دیگر برای پایین بردن قیمتهای نفت وجود داشته است.

ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: در پی اعلام آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک و اعلام محدودیتهای سفر به آفریقای جنوبی و کشورهای همسایه آن از سوی ده‌ها کشور، اوپک و متحدانش می توانند به راحتی توقف افزایش تولید یا حتی کاهش تولید را توجیه کنند.

اما تحلیلگران بانک سیتی پیش بینی کردند اوپک پلاس به افزایش بیشتر تولید در ژانویه ادامه می دهد. محاسبات سیتی نشان می دهد که افزایش تولید ماهانه اوپک پلاس به دلیل ناتوانی بسیاری از کشورهای تولیدکننده این گروه برای بالا بردن ظرفیت تولید، به جای ۴۰۰ هزار بشکه در روز، ۲۶۲ هزار بشکه در روز بوده است. این افزایش کمتر از سطح برنامه ریزی شده، به معنای آن است که افزایش مذکور در توازن عرضه و تقاضای جهانی تا حدودی زیادی بی معنی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=163775

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here