کد خبر: 6814
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۳

دفاع سندیکای بیمه‌گران از تحول در نظام سلامت

دفاع سندیکای بیمه‌گران از تحول در نظام سلامت

سندیکای بیمه گران ایران با قصد تحقق اهداف طرح تحول نظام سلامت کشور با صدور بیانیه ای از این طرح حمایت کرد.

در این بیانیه آمده است سندیکای بیمه گران ایران به دلیل اهمیت طرح تحول سلامت و تأکید دولت محترم، به سهم خود برای تحقق این امر خطیر از طرح یاد شده حمایت می کند.سندیکای بیمه گران ایران ابراز امیدواری کرده است که با به کار بستن تدابیر اتخاذ شده و سعی و کوشش خالصانه شرکت های بیمه و کارکنان و نمایندگان دلسوز صنعت بیمه، بتواند در یک حرکت جمعی توفیق بالایی کسب کرده و در نزد مردم شریف ایران سربلند باشد.

متن کامل بیانیه به این شرح است:

هرچند اقتضای بنگاهداری تأمین حداقل سود منطقی و معمول در فضای اقتصادی کشور است و سهامداران بنگاه های اقتصادی از جمله شرکت های بیمه انتظار سود متعارف از سرمایه گذاری خود دارند و معمولا' اهداف، استراتژی، و سیاست های اتخاذی مجامع و هیأت مدیره ها بر همین اساس استوار است و قوانین جاری و منویات دولت کریمه جمهوری اسلامی ایران و سایر قوا در شؤون مختلف همین امر را حمایت و پشتیبانی می نمایند؛ معذالک سندیکای بیمه گران ایران به دلیل اهمیت طرح تحول سلامت و تأکید دولت محترم و استقبال مردم از آن، به سهم خود برای کمک و مساعدت در راستای تحقق این امر خطیر با کسب مجوزهای لازم از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از همه اعضاء خود می خواهد که در اجرای طرح تحول سلامت همکاری شایسته به عمل آورند.

1 - شرکت های بیمه بازرگانی به عنوان بنگاه های اقتصادی حامی سیاست های اقتصادی وکلان دولت خدمتگزار تدبیر و امید، آمادگی کامل خود را جهت حمایت و پشتیبانی از طرح ملی سلامت کشور و تبعیت از خط مشی و برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی بخش سلامت در کشور اعلام داشته و تمامی تلاش و مساعی خود را به منظور ارتقاء سطح خدمات و بهداشت و درمان آحاد مختلف جامعه مبذول خواهند نمود.

2 - اعضای سندیکای بیمه گران با استفاده گسترده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، رفاه حال بیمه شدگان در بیمارستان های دولتی، خصوصی و... را با ارائه خدمات بر خط در دریافت استعلام، صدور معرفینامه و... با هماهنگی نهادهای ذیربط حمایت می نمایند.

3 - شرکت های بیمه عضو به منظور تعدیل هزینه های درمان موظفند تعرفه های مندرج در کتاب ارزش نسبی سلامت را ملاک قرار داده و با مراجع درمانی به عنوان یک مشتری بزرگ وارد تعامل و گفتگو شده تا سنت حسنه گذشته مبنی بر گرفتن تخفیف در موارد ممکن هم چنان ادامه یافته و در اجرایی شدن این بند سندیکای بیمه گران می تواند خود از طرف همه شرکت های بیمه چارچوب قراردادها را با مراجع درمانی کشور تفاهم نماید تا در راستای حمایت هرچه بیشتر از بیمه شدگان قیمت تمام شده خرید خدمات کاهش یابد.

4 - به منظور رفاه حال بیمه شدگان و استفاده کامل آنان از تعهدات بیمه گران پایه و تکمیلی و همچنین تسهیل در روش های اجرایی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخواست می شود:

الف: تمام بیمارستان های خصوصی، خیریه و مشابه و بیمه گر پایه را موظف به انعقاد قرارداد با یکدیگر نماید.

ب: بیمارستان های دولتی و عمومی را برابر تعرفه مصوب موظف به انعقاد قرارداد با بیمه گر تکمیلی نماید.

5 - سندیکای بیمه گران ایران از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخواست می کند به جهت تقلیل قیمت تمام شده بیمه های تکمیلی قید ضریب خسارت 85 درصد را از مقررات جاری در سال 1393 حذف و کارمزدهای اتکائی به رشته درمان را به صورت کامل به شرکت ها پرداخت نماید.

6 - همه اعضای سندیکا وظیفه دارند هزینه های اجرایی بیمه های مکمل را به حداقل تقلیل داده و با همکاری بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران قراردادهای جاری و آتی بیمه های درمان تکمیلی تا پایان سال را با بیمه گذاران طوری مدیریت نمایند تا نرخ و شرایط آنها تنها پاسخگو و متضمن قیمت تمام شده این رشته باشد.

7 - تمام اعضای سندیکا موظفند نسبت به انعقاد قرارداد با بیمارستان های دولتی حسب تفاهم نامه مورد توافق که مبادله خواهد شد اقدام نمایند.

8 - با عنایت به تعیین تعرفه های مذکور در کتاب ارزش نسبی سلامت چنانچه هریک از مراجع درمانی اعم از بیمارستانی، کلینیکی و ... تخلف ثابت شده ای را داشتند همه شرکت های بیمه عضو، قراردادهای خود را با آن مرجع به حالت تعلیق در آورند و هم چنین تمامی حساب های قبل از تخلف را نیز تحت بررسی و حسابرسی قرار داده و مغایرت های احتمالی را به حساب آن مراجع منظور نمایند.

9 - سندیکای بیمه گران ایران از همه اعضای خود انتظار دارد برای پیش بینی قیمت تمام شده از ملاک های مصوب شورای عمومی سندیکا تجاوز ننموده و صرفه جویی بیشتری را در جریان پرداخت هزینه های بیمه گری و اداری داشته باشند.

10 - از دولت کریمه جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم تا به استناد بند 9 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، حق بیمه های خدمات درمان تکمیلی نیز مشمول این معافیت شده تا قیمت تمام شده به همین میزان برای بیمه گذاران کاهش یابد.

11 - از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم تا در مدت باقی مانده سال اثرات ناشی از اجرای طرح تحول سلامت را در بیمه های بازرگانی با همکاری سندیکای بیمه گران ایران بررسی و برای سال 1394 راه کارهای لازم را تصویب و ابلاغ فرمایند.