در نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه مطرح کرد: توضیحات اژه‌ای درباره تحقیق از سه وزیر دولت سابق، غنچه قوامی،سعید مرتضوی،خبرنگاران واشنگتن پست و بابک زنجانی

0
۲۶۵ بازدید

      سخنگوی قوه قضاییه از تحقیق از سه وزیر و رئیس بانک مرکزی دولت سابق در رابطه با پرونده بابک زنجانی خبر داد.

ه گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در هفتادومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه خود با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا تحقیق از چهار وزیر دولت سابق را در خصوص پرونده بابک زنجانی تایید می‌کنید؟ گفت: در این پرونده از سه وزیر دولت سابق و رئیس بانک مرکزی سابق تحقیق به عمل آمده است.
وی  در پاسخ به، مبنی بر اینکه آیا قوه قضاییه نسبت به پرونده رانت هفت هزار میلیارد تومانی در دولت سابق که به خاطر نوسانات نرخ ارز بوجود آمد ورود کرده است؟ اظهار داشت: هنوز از مجلس شورای اسلامی گزارشی در این ارتباط به قوه قضاییه واصل نشده و باید منتظر ماند و دید چه عناوین و اتهاماتی در این پرونده مطرح است.
محسنی اژه‌ای درباره آخرین جزئیات پرونده ریحانه جباری گفت: اگر همه ملزم به قانون باشیم به چنین مشکلاتی برنخواهیم خورد. قصاص یکی از قوانین مبین اسلام و یک حق مشخص برای اولیای دم است که اگر اولیای دم تقاضای قصاص نداشته باشند پرونده با عنوان دیگری بررسی می‌شود و چنانچه تقاضای قصاص داشته باشند و جرم ثابت شده و به قطعیت برسد چنانچه که در دیوان عالی اینگونه پرونده‌ها به دقت بررسی می‌شود تقاضا رسیدگی و در صورت بی‌نتیجه ماندن پادرمیانی‌ها برای رضایت، حکم قصاص انجام می‌شود.
وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود بعضی علمای دینی نظری متفاوت درباره پرونده ریحانه جباری دارند مطلبی نیست که در حکم تغییر ایجاد کند چراکه علما و مراجع دینی حکم تعیین نمی‌کنند. اکنون پرونده در مقام درخواست رضایت از اولیای دم و از آنجایی که چندین نوبت به محکوم وقت داده شده است که آخرین بار آن به مدت ۱۰ روز اعلام شده اگر نتواند رضایت را جلب کند، حکم اجرا می‌شود.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره پرونده‌های زمین‌خواری که گفته می‌شود رسیدگی به برخی از آنها یک تا چند سال طول می‌کشد و همچنین فسادهای اداری خاطرنشان کرد: فساد اداری به دو شکل تعبیر می‌شود که اگر صرف تخلف باشد دستگاه قضایی ورودی به آن نخواهد داشت و خود دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط آنها برحسب نیاز به مسئله ورود می‌کنند اما چنانچه جرمی صورت گرفته باشد یا اینکه جرم صورت گرفته جنبه قضایی داشته باشد دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم وارد پرونده می‌شود.
محسنی اژه‌ای درباره آخرین توضیحات پرونده بیمه توسعه نیز تاکید کرد: این پرونده در شعبه ۱۵ دادسرای انقلاب اسلامی در حال رسیدگی است که یک بخشی از آن نیز در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور هر سه قوه و به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور مورد بررسی قرار می‌گیرد. معاون اول قوه قضائیه همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود بابک زنجانی از لیست تحریم‌های بین المللی علیه ایران خارج شده است، عنوان کرد: چنین خبری را فقط شنیده‌ام و اطلاعات دقیقی درباره آن ندارم اما در خصوص موجودی بابک زنجانی در بانک‌های تاجیکستان و مالزی و آنچه که خود متهم به آن اشاره کرده بود، چیزی اثبات نشده چرا که خود او ادعا داشت مقادیری ارز در این بانک‌ها دارد. البته این مبالغ در حد خیلی ناچیز بوده که تاثیری در روند پرونده او نداشته است.
وی اضافه کرد: با این وجود برخی اموال غیرمنقول و دارایی‌های زنجانی در کشورهای منطقه و همسایه مورد شناسایی قرار گرفته که وکلای پرونده نیز در جریان آن قرار دارند.
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: با توجه به اینکه ادعاهای بابک زنجانی درباره دارایی‌های خارج از کشور هنوز به اثبات نرسیده، تحریم‌ها در روند پرونده تاثیری ندارد ولی چنانچه که ادعاهای او اثبات شود تحریم‌ها در روند پرونده تاثیرگذار خواهد بود.
محسنی اژه‌ای همچنین درباره همکاری قوه قضاییه با مجلس نیز بیان کرد: دستگاه قضایی با مجلس همکاری‌های لازم را در بخش‌های مختلف همچون لوایح ارسالی قوه قضاییه به مجلس پرونده‌های تحقیق و تفحص و همچنین طرح‌های ارسالی مجلس به قوه قضاییه نهایت همکاری را دارد و مورد خاصی مبنی بر نبود همکاری بین دو قوه دیده نمی‌شود.
معاون اول قوه قضاییه همچنین درباره آخرین جزئیات پرونده خبرنگاران واشنگتن پست یادآور شد: این پرونده همچنان در حال رسیدگی است که تاکنون دو نفر از این خبرنگاران آزاد شده‌اند.
وی ادامه داد: اینکه متهم در رابطه با اقدامات خود حرفی بزند موضوع طبیعی است زیرا هیچ گاه نمی‌گوید که من گناهکارم.
محسنی اژه‌ای همچنین در مورد تخریب فضای سبز و باغات شهر تهران خاطرنشان کرد: برخی افراد مجوز ندارند که قوه قضاییه در این راستا وارد عمل می‌شود اما برخی با وجود اینکه مجوز دارند اما کار آنها غیرقانونی است و دستگاه قضایی ضمن ورود به مسئله در برخی موارد نیز ساخت‌وسازها را نیز تخریب کرده است. اما در موارد اختلافی مسئله ابتدا باید مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه به نتیجه نرسد، اقدام لازم صورت نمی‌گیرد.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص اجرای حکم محکومان پرونده فساد سه هزار میلیاردی نیز ابراز داشت: احکام این افراد در حال اجرا بوده و رد مال آنان در حال بررسی است. برخی از این محکومان در زندان هستند و هنوز محاکمه تعدادی از افراد مرتبط با این پرونده انجام نشده است. برخی از احکام محکومان این پرونده نیز در دیوان عالی در حال رسیدگی است.
وی در خصوص آخرین نتایج بررسی علل سقوط هواپیمای آنتونف ۱۴۰ یادآور شد: گزارش سازمان بازرسی کل در این ارتباط هنوز نهایی نشده و تحقیقات در دادسرا نیز هنوز در حال انجام است.
خبرنگاری با اشاره به گزارشات تحقیق و تفحصی که از سوی مجلس به قوه قضاییه ارسال شده اما رسیدگی‌های لازم در این ارتباط صورت نگرفته است که معاون اول قوه قضائیه ابراز داشت: اگر پرونده‌ای به دستگاه قضایی وارد شود و مورد رسیدگی قرار نگیرد اعتراض به این مسئله وارد است اما در بسیاری از پرونده‌ها باید از افراد مختلفی تحقیق به عمل آید که این مسئله زمان‌بر است، به طور مثال در گزارش‌هایی که از سوی مجلس به قوه قضاییه ارسال می‌شود بازپرس پرونده چندین بار از نمایندگان نیز در رابطه با گزارشی که ارائه داده‌اند توضیحات می‌خواهد.
محسنی اژه‌ای ادامه داد: برخی از این پرونده‌ها قضایی محسوب نمی‌شود اما آن دسته از گزارشات مجلس که جنبه قضایی دارد حتما در دستگاه قضایی بررسی و حکم لازم صادر می‌شود. پرونده‌هایی که از مجلس می‌آید بخصوص در رابطه با تحقیق و تفحص‌ها باید بررسی دقیق و بسیاری صورت گیرد و وقتی تحقیق و تفحص یکسال طول می‌کشد به تبع رسیدگی قضایی آن نیز زمان‌بر خواهد بود.
خبرنگاری اظهارات سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری گذشته در ارتباط با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی را مغایر موضع رئیس قوه قضاییه مبنی بر اینکه مخالف فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی است عنوان کرد و از محسنی اژه‌ای در این ارتباط توضیح خواست که وی پاسخ داد: چندین بار گفته‌ام که از فناوری نوین و تکنولوژی جدید باید بیشترین بهره را برد. در فضای مجازی محتوانه مجرمانه و مطالب مفید نیز وجود دارد اما وظیفه قوه قضاییه برخورد با مفاسد است. اگر جرمی در جامعه ایجاد شود رسیدگی به آن خواسته تمام افراد است حال زمانی که جرمی در معرض همگان باشد دستگاه قضایی هم وظیفه برخورد با آن را دارد و هم اینکه مطالبه مردم است و تفاوتی میان عرصه مجازی و غیرمجازی وجود ندارد.
وی ادامه داد: خواسته دستگاه قضایی از مسئولان ذی‌ربط و وزارت ارتباطات این است که مردم هم از این شبکه‌ها استفاده کرده و هم اینکه مقابل انتشار محتوای مجرمانه گرفته شود. اخیرا جلسه‌ای با مسئولان وزارت ارتباطات برگزار شد که آنان اعلام کردند که در پالایش محتوای مجرمانه تلاش داریم تا بتوانیم از ورود مفاسد جلوگیری کنیم.
خبرنگاری با بیان اینکه گفته می‌شود ۴۰۰ ایرانی در زندان‌های ترکمنستان در بازداشت بوده که برخی از آنان به دلیل آلودگی محیط جان خود را از دست داده‌اند و صحت این مسئله را از محسنی اژه‌ای پرسید که معاون اول قوه قضاییه پاسخ داد: از اینکه ایرانیانی در زندان‌های ترکمنستان حضور دارند آگاه هستم اما از تعداد آنها و اینکه به دلیل آلودگی جان خود را از دست داده باشند اطلاعی ندارم.
محسنی اژه‌ای افزود: متولی اصلی پیگیری امور ایرانیان خارج از کشور، وزارت امور خارجه است و این وزارتخانه بحث تعداد زندانیان، جرائم و نوع آنها را پیگیری می‌کنم.
وی در مورد وضعیت غنچه قوامی و اینکه گفته می‌شود که وی در اعتصاب غذا است، بیان کرد: پرونده این فرد در حال رسیدگی است. امروز از مسئولان مربوطه پرسیدم که آیا در زندان‌ها فردی در اعتصاب غذا به سرمی‌برد که آنها گفتند که اکنون هیچ اعتصاب غذایی در زندان‌ها نداریم.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص اطلاعیه اخیر وزارت اطلاعات مبنی بر خروج اسناد تاریخی توسط عوامل شبکه بی.بی.سی تصریح کرد: بی.بی.سی و عوامل آنها تلاش بر جاسوسی، دستیابی به اسناد طبقه‌بندی‌شده یا سرقت آنها را دارند که وزارت اطلاعات افراد مرتبط را شناسایی می‌کند. در رابطه با این پرونده نیز دو نفر بازداشت و سایرین در حال شناسایی و تعقیب هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5744