کد خبر: 6749
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

در سلسه نشست جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مطرح شد: رتبه نخست استفاده از وایبر در جهان به ایرانیان رسید

در سلسه نشست جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مطرح شد:  رتبه نخست استفاده از وایبر در جهان به ایرانیان رسید

نشست سیاست‌گذاری شبکه‌های اجتماعی در ایران، دیروز عصر؛ بیستم آبان ماه؛ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور مسعود کوثری، مجید حسینی و نعمت الله فاضلی برگزار شد

به گزارش ایلنا؛ در این نشست؛ مسعود کوثری با اشاره به اینکه یک دهه است که روی شبکه‌های مجازی بحث می‌شود؛ گفت: شبکه‌های اجتماعی متوقف شدنی نیستند. شبکه‌ها روز به روز قوی‌تر و هوشمند‌تر می‌شوند و طرفدارانشان روز به روز افزایش می‌یابند و این فکر که ما باید شبکه‌های اجتماعی را کنار بگذاریم؛ فکر غلطی است.

وی در ادامه افزود: این چیزی نیست که ما برای آن سیاست‌گذاری کنیم. ما در میانه ایستاده‌ایم. جایی که از یکسو شبکه‌های اجتماعی رشد می‌کنند و کنترل ناپذیرند و از سوی دیگر ما باید راه خودمان را پیدا کنیم. در این بین برخلاف آنچه تصور می‌شد موبایل؛ خیلی خزنده‌تر توانست شبکه‌های اجتماعی را رشد دهد.

کوثری با اشاره به اینکه موبایل‌های لمسی برای میانسالان بیشترین نقش آموزشی را دارد؛ اظهار داشت: شاهد هستیم که موبایل‌های لمسی به نسل میانسال که نمی‌توانستند با کامپیو‌تر کار کنند کمک زیادی کرده است. ۱۲۰درصد نرخ نفوذ موبایل، در جامعه ایران است که در گوشه و کنار سرزمین ما نفوذ پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید تکلیفمان را با رشد شبکه‌های اجتماعی مشخص کنیم؛ گفت: شبکه‌های اجتماعی یک حالت سرگرمی به خود گرفته و به گونه‌ای جنبه سرگرمی پیدا کرده است و به زندگی یک معنای سرگرمی بخشیده. حتی مسائل جدی زندگی هم به صورت سرگرمی درآمده. همانگونه طلاق گرفتن بسیار ساده به نظر می‌رسد و زوج‌ها می‌گویند خب طلاق هم بگیریم خوش می‌گذرد!

وی در رابطه با نقش موبایل در توسعه شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: به نظرم موبایل امکان تجلی و ابراز خود را به ویژه برای میانسالان و زنان بیشتر کرده است. شخص میانسال که در یک دوره جدی زندگی را گذرانده؛ حالا با وسیله‌ای جدید آشنا شده که فلسفه دیگری دارد. پیدایش شبکه‌های اجتماعی مثل وایبر و واتس اپ در یک اتفاق بزرگ زنان میانسال را بیش از همه با خود درگیر کرده. آنهم به این دلیل که میل به کنترل‌های خانوادگی و خبرگیری برای زنان جالب‌تر از مردان است.

کوثری ادامه داد: در آینده نزدیک زنان مصرف کننده‌های جدی‌تری در موبایل خواهند شد. شبکه‌های اجتماعی برای زنان یک بازنمایی و اظهار وجود تلقی می‌شود. برای زنان میانسال فرصت این ابراز در گذشته کمتر بوده و حالا می‌توانند به وسیله این تکنولوژی بگویند که چه می‌پوشند چه می‌خورند و خودشان را به گونه‌ای ابراز کنند. این می‌تواند هم یک فرصت و هم یک خطر باشد. دختران نوجوان امکان تطبیق با این فضای جدید را بهتر از زنان میانسال دارند. در این تعاریف یک چرخش جدید به وجود می‌آیند که با ساختار حقوقی ما هماهنگ است.

وی افزود: میل به اینکه جدایی صورت بگیرد با توجه به ساختارهای حقوقی ما امکان پذیر است. امروزه خانواده‌ها از فرزندان خود در جهت طلاق حمایت زیادی می‌کنند و مهریه‌ها آنقدر هست که دختران بگویند آقا بالا سر نمی‌خواهم! این شکننده‌ترین زمان، در جامعه ماست.

کوثری در پایان اظهار داشت: مشکل اساسی ما در تعریف از نظم اجتماعی است. مشکل اساسی ما نسل میانسال است که این وسط گیر کرده و نمی‌تواند تکلیف خود را روشن کند. سیاست‌گذاری‌ها باید دو سویه باشد. در شرایط حقوقی باید بازنگری شود و در این بازنگری آدم‌ها باید با یک گره محکمتر به هم متصل باشند تا شاهد کاهش این آسیب‌های اجتماعی باشیم.

نعمت الله فاضلی در ادامه این بحث با اشاره به اینکه چطور می‌خواهیم یک موجود‌‌ رها شده و آزاد را کنترل کنیم؛ اظهار داشت: باید بدانیم در چه پارادایم یا گفتمانی از سیاست‌گذاری قرار داریم؟ چه تعریفی از منظر سیاست‌گذاری می‌شود برای شبکه‌های اجتماعی تعیین کرد؟ و اینکه خود جامعه چه برخورد و سیاستی را با شبکه‌های اجتماعی درنظر دارد؟

فاضلی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای مردم نیست، بلکه برنامه‌ریزی برای مردم است؛ گفت: این مردم هستند که باید خواسته‌ها ونیازهای خود را معرفی کنند و در قبال آن مسئولیت‌پذیر نیز باشند. مردم باید خودشان مجری برنامه‌ها و در عین حال مسئولیت پذیر باشند.

این استاد دانشگاه چند خطا در رابطه با شبکه‌های اجتماعی را چنین بیان کرد: شبکه‌های اجتماعی ابزار نیستند بلکه یک ساختار هستند. شبکه‌های اجتماعی ساختار احساسات ما هستند و محیطی هستند که در آن زندگی خود و هویتمان را باز تعریف می‌کنیم. شبکه‌های اجتماعی مثل کارد و چنگال نیستند که هرکس هر جور خواست با آن‌ها برخورد کند. ما در دنیای شبکه‌ها به دنیا می‌آییم و در محیط شبکه می‌میریم. شبکه هویت است. شبکه جامعه است و نمی‌توان آن را از زندگی حذف کرد.

وی ادامه داد: شبکه چیزی نیست که بتوان آن را با مقرارات کنترل کرد. بلکه این شبکه است که برای ما قانون و مقررات وضع می‌کند. سیاستمداران باید در چهار چوب شبکه یاد بگیرند که چگونه رفتار کنند. این فکر غلط را نکنیم که با ابزار قانون می‌توانیم ماهیت، کارکرد و عملکرد شبکه را تعیین کنیم.