کد خبر: 177482
تاریخ انتشار: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

درخواست روسیه از متحدانش برای حذف دلار و یورو از تجارت

درخواست روسیه از متحدانش برای حذف دلار و یورو از تجارت

  • به‌گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، دنیس مانتوروف، وزیر صنعت و تجارت روسیه در جلسه عمومی نمایشگاه اینوپروم در ازبکستان گفت روسیه باید پرداخت به ارزهای ملی با متحدانش را افزایش دهد.

وی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بریکس و سازمان همکاری شانگهای را که روسیه عضوی از آنهاست خطاب قرار داد.

طبق گفته‌ مانتوروف، تجارت روسیه با شرکایش در این سازمان‌ها در ۲۰۲۱ حدود ۳۸ درصد رشد داشته‌است. این در حالی است که این اتحادیه‌ها روی‌هم‌رفته نیمی از اقتصاد دنیا را تشکیل می‌دهند. وی عقیده دارد آینده همکاری موفقیت‌آمیز بین روسیه و شرکایش به تسریع دور شدن از دلار و یورو و استفاده از ارزهای ملی در پرداخت‌های دوجانبه بستگی دارد.

مانتوروف گفت:«اتفاقی که امروز در اقتصاد دنیا می‌افتد بر لزوم بازسازی مسائل لجستیکی و همکاری‌های صنعتی در جهت توسعه اقتصادهایمان تأکید دارد. دور شدن از دلار و یورو و انتقال به ارزهای ملی خودمان باعث می‌شود در پرداخت‌های دوجانبه تا حد امکان مستقل باشیم».

وی اضافه کرد:«اروپا و آمریکا با یک تورم بسیار بالا مواجه هستند که بر توسعه بخش‌های صنعتی و اقتصاد تاثیر می‌گذارد. پس تغییر شکل همکاری بین متحدانی که شامل اتحادیه اروپا و آمریکا نیستند به شکل استفاده از ارزهای ملی باعث می‌شود حداکثر استقلال را در توسعه پروژه‌های مشترک داشته باشیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.