کد خبر: 11305
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴
گروه : ارتباطات

دامنه اینترنتی IR. 21 ساله شد

دامنه اینترنتی IR. 21 ساله شد

21سال پیش در 13 فروردین ماه 1373 با ثبت دامنه اینترنتی ”IR.” ارائه خدمات شبکه اینترنتتوسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات در کشور آغاز شد.

طی بیش از دو دهه تعداد دامنه‌های فعال IR ثبت شده به بیش از 622 هزار دامنه رسیده که با احتساب دامنه های ثبت شده co.ir ، ایران، ac.ir، sch.ir ،

id.ir، gov.ir، org.ir و net.ir مجموعا حدود 632 هزار دامنه اینترنتی در مرکز ثبت دامنه های اینترنتی کشور ثبت شده است.

ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، بزرگترین کشور در منطقه است و از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته و در رتبه های نخست فهرست کشورهای برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

ثبت دامنه ملی «دات آی آر» - IR. - یکی از اقدامات موثر در قلمرو اینترنت ایرانی محسوب می شود که توانست مشخصه ای تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت شکل دهد. با تلاش مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات که از سال 1376 با ارتقا به پژوهشگاه به «پژوهشگاه دانش های بنیادی» تغییر نام داد، ایران در ابتدای دهه 1370 به عنوان نخستین کشور خاورمیانه - پس از رژیم اشغالگر قدس - به شبکه جهانی اینترنت پیوست.

اولین اتصال ایران به شبکه اواخر سال 1992 میلادی موقتا از طریق اتصال تلفنی دستگاه کامپیوتر 80386 به دانشگاه لیسنتس اتریش صورت گرفت.

این مرحله از راه‌اندازی ارتباط با شبکه کامپیوتری آموزشی و پژوهشی اروپا به منزله فاز صفر بود و استفاده از شبکه تقریبا به مبادله پست الکترونیک برای اعضای هیات علمی و پژوهشگران مرتبط با مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات منحصر بود.

در ادامه، گره اصلی ایران از طریق یک دستگاه کامپیوتر Micro VAX 3100 که در مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات نصب شده بود و با یک خط استیجاری به دانشگاه وین اتریش به عنوان یکی از نقاط اصلی اتصال به شبکه در آن متصل شد.

اواخر سال 93 میلادی پروتکل IP/ICP در ایران راه اندازی شد که امکان اتصال به شبکه اینترنت را فراهم کرد و ایران حدود یک سال بعد از دانشگاههای اروپایی به شبکه اینترنت وصل شد، هر چند به دلیل ضعف خطوط مخابراتی بسیار به کندی پیش رفت.