خروج فولاد از بورس کالا یعنی باز شدن جاده رانت

0
۱,۴۱۴ بازدید

افکار عمومی اهمیت بورس کالا را درک کرده اند و دیگر اجازه نخواهند داد که معاملات فلزات اساسی خارج از بورس کالا انجام شود.

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته یکی از رسانه ها خبری منتشر کرد مبنی بر این که رییس جمهور دستور خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا را صادر کرده است. دستور خروج معاملات فولادی از بورس کالا در حالی صادر می‌شود که محصولات فولادی بخش عمده معاملات بورس کالا را تشکیل می‌دهند. با توجه به اهمیت این موضوع با یک کارشناس بورس کالا گفتگو کرده ایم.

رسول علی محمدی، کارشناس بورس کالا، در گفتگو با جهان اقتصاد گفت: اگر معاملات فولاد از بورس کالا خارج شود، رانت بسیاری بین نورچشمی ها توزیع خواهد شد.

علی محمدی گفت: افکار عمومی اهمیت بورس کالا را درک کرده اند و دیگر اجازه نخواهند داد که معاملات فلزات اساسی خارج از بورس کالا انجام شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با خروج فولاد از بورس کالا، شفافیت نیز از فلزات اساسی خارج خواهد شد و بازار محصولات فولادی تحت سیطره افرادی قرار می گیرد که جز سوداگری کار دیگری بلد نیستند؛ نکته مهم این است که با این اتفاق دیگر هیچ کس نیز در مقابل این فساد پاسخ گو نخواهد بود.

این کارشناس بورس کالا بیان داشت: با شناختی که بنده از ریاست جمهوری دارم، خروج فولاد از بورس کالا در حد شایعه است، چرا که تا کنون آقای روحانی با تمام توان خود از بورس کالا حمایت کرده است و ایشان همیشه به اقتصاد بازار پایبند بوده اند. البته برخی مواقع به دلیل بحران های موجود در کشور تصمیماتی شبیه این موضوع اتخاذ شد، مثلا در سال ۹۷ بر قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی برای فلزات به مدت فقط ۶ ماه تاکید داشتند، که البته در آن زمان هم رانت زیادی در آن بازار به وجود آمد.

وی با اشاره به این که خارج کردن معاملات فولاد از بورس کالا بی عقلی است، گفت: بورس ایران در حال حاضر آن قدر بزرگ شده است که دولت این حماقت بزرگ را انجام نخواهد داد و مردم قیمت دستوری را نخواهند پذیرفت.

علی محمدی با اشاره به این که نرخ دلار تاثیر زیادی بر تصمیم گیری های دولتی دارد، گفت: اگر نرخ دلار در شرایط کنونی به ثبات برسد، دولت از «تصمیمات هیجانی» خودداری خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که با خروج فولاد از بورس کالا از این به بعد معاملات فولاد دستوری خواهد شد، گفت: تنها مکانیزم بازار برای رقابت و معاملات شفاف، بورس کالا است، حال اگر معاملات فولاد از بورس کالا خارج شود، چاره ای جز معاملات دستوری نداریم. در واقع هدف همین است تا با قیمت دستوری اعلام کنند، فلان کس به این قیمت و به این حجم بخرد و فلان کس حق خرید  ندارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=107973