کد خبر: 4408
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۳

حضور مستقل ۱۵ ناشر، تشکل نشر و آژانس ادبی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

حضور مستقل ۱۵ ناشر، تشکل نشر و آژانس ادبی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت


دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از انتخاب عبارت “کتاب‌هایی از ایران” به عنوان نامی که بر سردر غرفه ایران نصب خواهد شد، خبر داد. همچنین به گفته آموزگار ۱۵ موسسه انتشاراتی، تشکل نشر و آژانس ادبی به صورت مستقل در غرفه ایران در این نمایشگاه که از ۸ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۴ (۱۶ تا ۲۰ مهرماه ۱۳۹۳) در این شهر آلمان برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت.
محمود آموزگار دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران – که انجام امور محتوایی غرفه ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت به آن واگذار شده است – در گفتگو با خبرنگار مهر، از حضور ۱۵ موسسه انتشاراتی، تشکل نشر و آژانس ادبی در بخش مستقل غرفه ایران در این نمایشگاه که از ۸ تا ۱۲ اکتبر ۲۰۱۴ (۱۶ تا ۲۰ مهرماه ۱۳۹۳) در این شهر آلمان برگزار می‌شود، خبر داد و گفت: از جمله این تشکل‌ها می‌توان به مجمع ناشران دفاع مقدس، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی و آژانس ادبی غزال جوان اشاره کرد.
به گفته وی، به این ۱۵ موسسه انتشاراتی، تشکل نشر و آژانس ادبی، فضایی به صورت مستقل در غرفه ۲۰۰ متری ایران در بخش بزرگسال، اختصاص داده می‌شود که در قبال آن مراکز بخش دولتی می‌بایست مبلغ ۵ میلیون تومان و نمایندگان بخش خصوصی هم مبلغ ۳ میلیون تومان به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران پرداخت کنند.
دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: این اتحادیه همچنین به نمایندگی از ناشران و اهل قلم و تشکل‌های نشر که امکان حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را ندارند اما مایل‌اند آثارشان در این نمایشگاه عرضه شود، طی فراخوانی که از چندی قبل در سراسر کشور اعلام کرده، کتاب‌هایی را که دارای ویژگی‌های مندرج در این فراخوان باشند، به همراه چکیده‌ای از آنها الزاماً به زبان فارسی به این اتحادیه ارسال کنند.
آموزگار در عین حال با بیان اینکه سال گذشته ۳۰۰ عنوان کتاب از ناشران ایرانی در این نمایشگاه عرضه شده بود، تعداد کتاب‌هایی را که امکان عرضه آنها در نمایشگاه امسال فرانکفورت وجود دارد، ۲۰۰ عنوان ذکر کرد.
وی همچنین از انتخاب نامی تازه برای غرفه ایران در نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت خبر داد و گفت: مقرر شد که نام غرفه ایران “کتاب‌هایی از ایران” باشد و شاهد عناوینی مانند “موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران” و یا “وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” بر سردر غرفه نخواهیم بود.
دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت افزود: ما برای ۲۰۰ عنوان کتابی که در نهایت جهت عرضه در غرفه ایران انتخاب می‌شوند، کاتالوگی به دو زبان انگلیسی تهیه و مشخصات مربوط به آنها در کاتالوگ خود نمایشگاه هم درج و خود کاتالوگ را نیز بین مراجعین به غرفه توزیع خواهیم کرد.