کد خبر: 4682
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

حسینی‌ تاش: نباید توقع داشت ایران و آمریکا در مذاکرات چرخش هویتی پیدا کنند

حسینی‌ تاش: نباید توقع داشت ایران و آمریکا در مذاکرات چرخش هویتی پیدا کنند


معاون راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی با مهم دانستن زمان توافق جامع، تحقیق و توسعه،فردو و نظارت‌های آژانس با تاکید بر زمان توافق گفت: اگر زمان اجرای توافق جامع از یک آستانه مشخص بیشتر باشد خطرآفرین است.
به گزارش ایسنا حسینی تاش در سخنرانی در همایش ملی واکاوی روند پیشبرد سیاست هسته‌ای در دولت روحانی افزود: پذیرش زمانی بیش از ۱۰ سال قول سرخرمن و خود گول زدن است.
وی با اشاره به شیوه‌های مدیریت منازعه هسته‌ای بر شیوه رقابت و مصالحه تاکید کرد:در این دو روش طرفین حساسیت‌های یکدیگر را باید تا حدودی به رسمیت بشناسند و به نوعی شدت مواضعشان را مدیریت کنند.
معاون راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر سیاست مدیریت منازعه هسته‌ای که باید از آن به جای عنوان‌هایی مثل سیاست هسته‌ای یا سیاست مذاکراتی استفاده شود، گفت: این سیاست بستر و زمینه‌ای دارد که هم سیاست هسته‌ای ایران یکی از ارکان آن است و هم سیاست خارجی آن و این سیاست وضعیت و جایگاه ایران در فضای بین‌المللی و منطقه‌ای را نشان می‌دهد.
وی گفت: موضوعاتی که سیاست مدیریت منازعه هسته‌ای بر آن بنا شده است نسبتا ثابت هستند و این موضوعات از یک هسته‌ ثابت برخوردارند که همواره در بحث هسته‌ای مورد اجماع و اتفاق نظر و تفاهم ملی بوده است و این هسته‌ی ثابت ماهیتا یک امر هویتی است.
معاون راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تلاش غرب برای تهدید جلوه دادن ایران، گفت: ما هیچ وقت در سیاست جمهوری اسلامی این مساله را نداشته‌ایم که ایران می‌خواهد با دنیا و جامعه جهانی بجنگد و یا آن را به چالش بطلبد.
حسینی تاش تاکید کرد: منازعه هسته‌ای منازعه‌ای متعلق به قرن ۲۱ است و در آن درباره ایران دو افسانه وجود دارد؛ در یکی از این افسانه‌ها ایران به دنبال سلاح هسته‌ای و محور شرارت است و ماهیتا تهدیدکننده می‌باشد که جامعه جهانی را به مبارزه می‌طلبد و داشتن منازعه و جنگ با جامعه بین‌الملل هویت ایران است.
وی گفت: افسانه دیگر این است که ایران نسبت به حریم و حرمتش حساس است و از آن دفاع می‌کند و می‌خواهد سیاست خارجی مستقل داشته باشد و دنبال ارائه یک نمونه عملی موفق از گفتمان خودش است. در این افسانه ایران، رژیم صهیونیستی را مشروع نمی‌داند و با حضور قدرت‌های بیگانه در منطقه مخالف است و گفتمان پاسداری حق از سوی جامعه بین‌الملل را نامشروع می‌داند و به دنبال انسجام اسلامی و یا بسیج جهان اسلام است.

معاون راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: همان‌طور که می‌بینید در این دو منازعه دو ماهیت از مساله هسته‌ای تعریف می‌شود. در منازعه اول مساله هسته‌ای مهم‌ترین عنصر شرارت است و باید آن را برجسته کرد. در منازعه دوم مساله هسته‌ای باز هم راهبردی است و مرتبط با قدرت‌ها و نماد پیشرفت مستقل و پابرجایی ایران است.
حسینی تاش در ادامه با بیان اینکه مساله هسته‌ای می‌تواند نماد ظرفیت مصالحه با آمریکا باشد، گفت: این نکته خیلی مهمی است و راهبرد ما در مذاکرات را می‌تواند تشکیل دهد یعنی نماد قدرت نمادین ما شود از این طریق که آمریکا در مذاکرات و در نتیجه آن حقانیت ایران در بحث هسته‌ای را مورد اذعان و شناسایی قرار دهد.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم در روند مذاکرات هزینه‌سازی غیرضرور نکنیم و اقدامات و رفتارهایمان مبتنی بر عصبیت نباشد و بین سیاست داخلی و خارجی همخوانی و هماهنگی ایجاد کنیم می‌توانیم به موفقیت و برد از سوی ایران در این مذاکرات امیدوار باشیم. اگر یک گام موثر و مثبت در داخل برداریم که منجر به ایجاد اجماع در داخل شود آن گام در مذاکرات و سیاست خارجی‌مان هم اثر مثبت خواهد داشت و به همین نسبت موضوعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذار هستند.
معاون راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره وضعیت مذاکراتی، گفت: باید دید راهبرد مذاکرات ما چیست و از چه شیوه‌ای برای اجرای سیاست مدیریت منازعه استفاده می‌کنیم. باید ببینیم به دنبال رقابت، اجتناب، مصالحه، همکاری یا سازش هستیم؟ به نظر می‌رسد ما دنبال اجتناب از اصل منازعه نیستیم و موضوع برایمان کم‌اهمیت نیست و همچنین آنقدر موضوع را نامتقارن نمی‌بینیم و نمی‌خواهیم با معیار طرف مقابل موضوع را ببینیم که در نتیجه دنبال سازش باشیم. همچنین مبتنی بر همکاری هم نیست.