کد خبر: 12298
تاریخ انتشار: ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : فرهنگ

حذف رشته ساز جهانی؛ جلوی پویایی موسیقی را گرفته ما را به مرگ گرفته‌اند تا به تب راضی شویم

حذف رشته ساز جهانی؛ جلوی پویایی موسیقی را گرفته  ما را به مرگ گرفته‌اند تا به تب راضی شویم

جلوگیری از آموزش ساز جهانی در دانشگاه‌ها موجب کاهش انگیزه نوازندگان و اهالی موسیقی شده و برخی دانشگاه‌ها صرفا برای اینکه دپارتمان موسیقی داشته باشند به جذب دانشجو می‌پردازند.

جاوید مجلسی(نوازنده هورن و مدرس هنرستان موسیقی) درباره وضعیت هنرستان موسیقی در یکسال گذشته به ایلنا گفت: هنرستان موسیقی از سال‌های قبل تاکنون تغییری نکرده و تنها هنرستان موسیقی پسران که مدتی متقاضیان کمتری داشت، اخیرا شرایط بهتری پیدا کرده است.

او ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه علاقمندان موسیقی پس از انقلاب بیشتر شدند، اما هنرستان موسیقی متقاضیان کمتری دارد. این مسئله به این دلیل است که تبلیغات درستی برای هنرستان‌های موسیقی صورت نمی‌گیرد و بخش عظیمی از جامعه اصلا نمی‌دانند ما در ایران هنرستان موسیقی داریم. درکنار آن نیز، آموزشگاه‌های موسیقی که سطح علمی پایین‌تری دارند، موجب شدند تا متقاضیان هنرستان‌ها کمتر شود.

مجلسی با اعتراض به عدم حمایت دولت از شرایط تدریس آکادمیک موسیقی؛ گفت: ما را به مرگ گرفته‌اند تا به تب راضی شویم. متاسفانه هیچ‌گاه دولت آنطور که باید از شرایط تدریس در هنرستان‌ها حمایت نکرد. هرچند هنرستان دختران همواره فعالیت بیشتری نسبت به هنرستان پسران داشته است. این روزها هر خبری که درباره موسیقی می‌شنویم بد است و متاسفانه کسی درمقابل مخالفان موسیقی قرار نمی‌گیرد. با اینکه موافقان موسیقی تعداد بیشتری دارند و مردم جامعه ما عموما از علاقه‌مندان به موسیقی هستند اما برد صحبت‌های مخالفان بیشتر است و مسئولان رده بالای مملکت نیز توجهی به این مساله ندارند.

این مدرس هنرستان موسیقی به تعطیلی ساز جهانی در دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: جلوگیری از آموزش ساز جهانی در دانشگاه‌ها موجب کاهش انگیزه نوازندگان و اهالی موسیقی شده است.

وی افزود: ما مسئله تعطیلی ساز جهانی در دانشگاه‌های علمی کاربردی را بارها پیگیری کردیم اما هربار به نوعی تقصیرات را به دوش دیگری انداختند. متاسفانه در ایران یک نفر کاری انجام می‌دهد که تا سال‌ها صدمات آن متحمل بخش زیادی از مردم می‌شوند.