کد خبر: 3760
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۳

حامد محمدی: فرشته‌ها با هم می‌آیند وارد زندگی خصوص روحانیت شده است

حامد محمدی: فرشته‌ها با هم می‌آیند وارد زندگی خصوص روحانیت شده است


درباره سوژه روحانیت، خیلی فیلمی در سینمای ایران تاکنون ساخته نشده است. در صورتی که این شخصیت‌ها در جامعه تاثیر زیادی روی زندگی ما دارند.
نشست فیلم سینمایی “فرشته‌ها با هم می‌آیند” ساخته حامد محمدی با حضور نویسنده و کارگردان، جواد عزتی، رضا ناجی و نازنین بیاتی بازیگران فیلم و محمد رضا مقدسیان منتقد و کار‌شناس سینما در فرهنگسرای نیاوران  برگزار شد.
به گزارش ایلنا؛ حامد محمدی درباره ساخت اولین فیلم بلند سینمایی خود گفت: به عقیده من درباره سوژه روحانیت، خیلی فیلمی در سینمای ایران تا کنون ساخته نشده است. در صورتی که این شخصیت‌ها در جامعه تاثیر زیادی روی زندگی ما دارند.
وی افزود: البته در همین تعداد محدودی از آثار سینمایی هم که تا کنون در این حوزه ساخته شده، به بخشی از زندگی روحانیون پرداخته شده است. اما من تلاش کردم در “فرشته‌ها با هم می‌آیند” وارد زندگی خصوصی این افراد شوم. به نوعی حریم شخصی آن‌ها که مردم فکر می‌کنند با بقیه افراد جامعه متفاوت هستند. البته در “طلا و مس” هم به این موضوع پرداختیم. اما در فیلم خودم تلاش کردم بیشتر وارد روابط این افراد در زندگیشان شوم. در “طلا و مس” ما با یک قصه دیگری روبرو هستیم و در این فیلم هم به شکل دیگری وارد زندگی یک روحانی می‌شویم.
محمدی همچنین درباره شباهت این دو اثر با هم عنوان کرد: شاید این سوال برای مخاطب مطرح شود که این دو فیلم شباهت‌هایی به یکدیگر دارند. اما به عقیده من فقط لباس این دو شخصیت در هر دو فیلم یکی است اما هر کدام از آن‌ها دو دنیا متفاوت دارند.
در ادامه رضا ناجی یکی از بازیگران “فرشته‌ها با هم می‌آیند” گفت: من همیشه فیلمنامه‌های حامد محمدی را دوست دارم و معتقدم متن‌های او بی‌نظیر است. از گذشته من روی موضوع مالک و مستاجر مسئله داشتم. وقتی نوع روابطی که در این فیلم بین مستاجر و صاحبخانه برقرار می‌شود را خواندم احساس کردم که به دغدغه من نزدیک است. خوشحالم که توانستم در ساختن این فیلم نقشی داشته باشم.
همچنین در ادامه نازنین بیاتی دیگر بازیگر این فیلم درپاسخ به سوال مقدسیان منتقد جلسه که عنوان کرد، چطور بعد از دختر دانشجو فیلم “دربند” به انتخاب یک نقش مادر در “فرشته‌ها با هم می‌آیند” رسیده است، گفت: من قطعا به دنبال کلیشه شدن در سینما نیستم. به همین دلیل دوست داشتم نقشی متفاوتی از یک دختر دانشجو مظلوم را بازی کنم. از طرفی فیلمنامه “فرشته‌ها با هم می‌آیند” هم برایم جذاب بود و احساس کردم این نقش مادر جوانی که صاحب سه فرزند می‌شود قطعا می‌تواند برایم تجربه جالبی باشد.
وی افزود: وقتی وارد دفتر آقای محمدی شدم تا درباره فیلم صحبت کنیم در جریان خلاصه فیلمنامه قرار گرفتم و وقتی متوجه شدم که قرار است نقش یک مادر را بپذیرم، این حضور را قبول کردم. البته بعد از فیلم “دربند” با پیشنهادهای زیادی برای نقش یک دختر دانشجو روبرو شدم اما قبول نکردم چون به دنبال تفاوت در ادامه حضورم در سینما بودم.
جواد عزتی بازیگر نقش روحانی در “فرشته‌ها با هم می‌آیند” درباره همکاری دوم خود با حامد محمدی عنوان کرد: این دومین همکاری من با دفتر آقای محمدی بعد از تجربه موفق “طلا و مس” است. من طی این سال‌ها بیشتر در نقشهای جدی حضور داشتم تا کمدی. برای سومین بار هم بود که در نقش یک روحانی حضور پیدا کردم. چون خودم در این انتخاب تعمدی داشتم. از طرفی می‌خواستم یک نقش را در موقعیت‌های مختلف که از یکدیگر تفاوت داشتند را تجربه کنم. من خودم بعد از دیدن این فیلم حس آرامش خوبی دارم.
در ادامه حامد محمدی در پاسخ به سوال منتقد نشست درباره پرداختن به چنین فضاهایی در آثار خود گفت: من تخصص آکادمیک در سینما ندارم و در رشته حقوق تحصیلاتم را گذراندم. مدتی هم در این حوزه کار کردم. اما به دلیل علاقه‌ای که داشتم وارد سینما شدم. از‌‌ همان زمان خالی بودن این فضا را در سینما حس می‌کردم. ما همیشه لحظاتی را در اطرافمان می‌بینیم که از کنار آن‌ها می‌گذریم. فیلمساز وظیفه‌ای ندارد که برای مخاطب نسخه بپیچد. اما می‌تواند نکاتی را به او یادآوری کند. توجه من بیشتر به همین لحظات بود تا آن‌ها را یاداوری کنم که می‌شود با توجه به چنین مسائلی جزئی هم خوشبخت بود.
وی ادامه داد: تلاش کردم در این فیلم در حد بضاعتم و با توجه به محدودیت‌هایی که یک فیلمساز اول دارد، یک اثر ساده و روان را بسازم و تاکید کنم که می‌توان خوشبخت بود حتی با داشتن همین چیزهای کوچک.
عزتی درباره شباهت این نقش با روحانی سریال “دودکش” گفت: آن نقش هم یک روحانی بود اما به عقیده من با یکدیگر تفاوت داشتند. من و بهروز شعیبی برای فیلم “طلا و مس” حدود چهار روز رفتیم و در قم زندگی کردیم. البته من از قبل شناخت زیادی از روحانیت داشتم اما باز هم تحقیقاتی در این ارتباط انجام دادم.