کد خبر: 7184
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۳

جوانان از صنعت بهسمت ‏‎ ‎واسطه‌گری فرار می کنند

جوانان از صنعت بهسمت ‏‎ ‎واسطه‌گری فرار می کنند

رييس هيات مديره انجمن صنفي توليدکنندگان کاشي و سراميک کشور ضمن هشدار نسبت به فرار جوانان از صنعت و روآوري به واسطه‌گري که تهديدي براي آينده کشور است

، گفت: در حال حاضر نيمي از ظرفيت کارخانه‎‎هاي کاشي و سراميک استفاده مي‌شود‎.
‎محمد روشنفکر در دومين همايش ملي سراميک ايران با اشاره به عدم استقبال مديران عرصه صنعت کاشي و سراميک از اين همايش، گفت: امروز ناراحتم که همايشي ملي تحت عنوان همايش سراميک در استان يزد در حال برگزاري است و هيچ کدام از اربابان اين صنعت بزرگ و بومي حضور ندارند و بسيار متاسفم کساني که بايد حضور داشته باشند حضور ندارند و هيچ جاي گله باقي نگذاشته‏‏‌اند‎.
‎رييس هيات مديره انجمن کاشي و سراميک کشور بر نقش تعيين کننده و آينده‎‎نگر ارتباط دانش و صنعت پرداخت و گفت: ارتباط بين دانشگاه و صنعت ارتباطي راهبردي است و پژوهش از ارکان توسعه پايدار صنعت به حساب مي‎‎آيد و بين توسعه پايدار و فرهنگ زنده پيوند تنگاتنگ وجود دارد‎.
‎اين فعال صنعتي افزود: بيش از 30 سال است که با يک جمله و يک کلمه دنبال ارتباط صنعت و دانشگاه هستيم و اما نتيجه چه شد؟ ما نمي‏‌گوييم چه کسي مشکل دارد، صنعت و يا دانشگاه. ما بايد از ديدگاه کاربردي يا نظري در صنايع استان و کل کشور بهره‎‏مند شويم و شاهد توسعه روز افزون صنايع ملي باشيم‎.
‎وي خاطرنشان کرد: همه در تمام سطوح داراي تحصيلات دانشگاهي و عالي و مديريت هستند، ولي فاقد استراتژيک صنعتي هستيم و صنعتي که استراتژيک نداشته باشد، ماحصل آن وضعيت کنوني صنعت ايران خواهد بود‎.
‎روشنفکر با اشاره به صنعت کاشي و سراميک کشور گفت: ظرفيت توليد کاشي و سراميک کشور با نصب دستگاه‎‎هاي مدرن و پيشرفته در کارخانه‎‎هاي کشور 700 ميليون مترمربع است اما 350 ميليون مترمربع توليد داريم‎.
‎وي تصريح کرد: بهترين پژوهشگران، کساني هستند که با حضور در کارخانجات و واحدهاي توليدي مشکلات صنعتي را کشف و راه‏‏حل براي آن بيابد و به قول صنعتگران نيمي از عمر خود را صرف کف کارگاه بکند‎.
‎وي تربيت نيروي انساني و کمبود متخصص را يکي از دردهاي صنعت کاشي و سراميک کشور ذکر کرد و گفت: ما نتوانستيم فضاي لازم را براي حضور جوانان فرهيخته در صنعت را مهيا کنيم و با آنان ارتباط احساسي مهيا و برقرار نماييم‎.
‎روشنفکر ادامه داد: جوانان ما هم‎‎کنون از صنعت فراري شده و به سوي کارهاي واسطه ‏‏گري سوق يافته‎‎اند که اين براي آينده ايران بسيار خطرناک است و بايد براي حفظ اين سرمايه‏‏‌هاي انساني تلاش خود را فزوني بخشيم‎.