جوانان از صنعت بهسمت ‏‎ ‎واسطه‌گری فرار می کنند

0
۲۶۳ بازدید

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک کشور ضمن هشدار نسبت به فرار جوانان از صنعت و روآوری به واسطه‌گری که تهدیدی برای آینده کشور است

، گفت: در حال حاضر نیمی از ظرفیت کارخانه‎‎های کاشی و سرامیک استفاده می‌شود‎.
‎محمد روشنفکر در دومین همایش ملی سرامیک ایران با اشاره به عدم استقبال مدیران عرصه صنعت کاشی و سرامیک از این همایش، گفت: امروز ناراحتم که همایشی ملی تحت عنوان همایش سرامیک در استان یزد در حال برگزاری است و هیچ کدام از اربابان این صنعت بزرگ و بومی حضور ندارند و بسیار متاسفم کسانی که باید حضور داشته باشند حضور ندارند و هیچ جای گله باقی نگذاشته‏‏‌اند‎.
‎رییس هیات مدیره انجمن کاشی و سرامیک کشور بر نقش تعیین کننده و آینده‎‎نگر ارتباط دانش و صنعت پرداخت و گفت: ارتباط بین دانشگاه و صنعت ارتباطی راهبردی است و پژوهش از ارکان توسعه پایدار صنعت به حساب می‎‎آید و بین توسعه پایدار و فرهنگ زنده پیوند تنگاتنگ وجود دارد‎.
‎این فعال صنعتی افزود: بیش از ۳۰ سال است که با یک جمله و یک کلمه دنبال ارتباط صنعت و دانشگاه هستیم و اما نتیجه چه شد؟ ما نمی‏‌گوییم چه کسی مشکل دارد، صنعت و یا دانشگاه. ما باید از دیدگاه کاربردی یا نظری در صنایع استان و کل کشور بهره‎‏مند شویم و شاهد توسعه روز افزون صنایع ملی باشیم‎.
‎وی خاطرنشان کرد: همه در تمام سطوح دارای تحصیلات دانشگاهی و عالی و مدیریت هستند، ولی فاقد استراتژیک صنعتی هستیم و صنعتی که استراتژیک نداشته باشد، ماحصل آن وضعیت کنونی صنعت ایران خواهد بود‎.
‎روشنفکر با اشاره به صنعت کاشی و سرامیک کشور گفت: ظرفیت تولید کاشی و سرامیک کشور با نصب دستگاه‎‎های مدرن و پیشرفته در کارخانه‎‎های کشور ۷۰۰ میلیون مترمربع است اما ۳۵۰ میلیون مترمربع تولید داریم‎.
‎وی تصریح کرد: بهترین پژوهشگران، کسانی هستند که با حضور در کارخانجات و واحدهای تولیدی مشکلات صنعتی را کشف و راه‏‏حل برای آن بیابد و به قول صنعتگران نیمی از عمر خود را صرف کف کارگاه بکند‎.
‎وی تربیت نیروی انسانی و کمبود متخصص را یکی از دردهای صنعت کاشی و سرامیک کشور ذکر کرد و گفت: ما نتوانستیم فضای لازم را برای حضور جوانان فرهیخته در صنعت را مهیا کنیم و با آنان ارتباط احساسی مهیا و برقرار نماییم‎.
‎روشنفکر ادامه داد: جوانان ما هم‎‎کنون از صنعت فراری شده و به سوی کارهای واسطه ‏‏گری سوق یافته‎‎اند که این برای آینده ایران بسیار خطرناک است و باید برای حفظ این سرمایه‏‏‌های انسانی تلاش خود را فزونی بخشیم‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7184