کد خبر: 10375
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳

جهانگیری: ایران و عراق باید بدون اتکا به نفت گام بردارند

جهانگیری: ایران و عراق باید بدون اتکا به نفت گام بردارند

معاون اول رییس جمهوری گفت: تحولات اخیر منطقه نشان می دهد تکیه بر نفت چالش جدی پیش روی ایران و عراق است

و به همین دلیل دو کشور باید برای توسعه صنعت و اقتصاد خود بدون اتکا به نفت گام بردارند.
به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در جمع تجار و بازرگانان ایرانی افزود: جمهوری اسلامی ایران کاهش قیمت نفت را توطئه سیاسی علیه کشورهای مستقل می داند و امیدوار است به همت کشورهایی همچون ایران و عراق نفت به جایگاه واقعی خود بازگردد.
وی تاکید کرد: ایران وعراق باید شرکای خود را پیدا کنند و شرکای خود را توسعه دهند، مسیر توسعه روابط دو کشور بازگشت ناپذیر است.
معاون اول رییس جمهوری همچنین گفت: اراده سیاسی رهبران دو کشور در ارتقای مناسبات دو جانبه است و برای این که این اراده جنبه عملی به خود بگیرد سرمایه گذاران، بازرگانان، تجار و فعالان بخش خصوصی دو کشور نقش تعیین کننده دارند.
جهانگیری ادامه داد: وظیفه ما به عنوان دولتمردان دو کشور، فراهم کردن بسترهای مناسب برای توسعه فعالیت ها و رفع موانع موجود است تا بتوانیم به اهداف ترسیم شده دست یابیم.
وی به نمایندگان از جمهوری اسلامی ایران بر عزم ملی ایران برای ارتقای همه جانبه مناسبات تجاری، اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد و اظهارداشت: دولت عراق به ویژه حیدرالعبادی نخست وزیر این کشور نیز همین اراده را دارد.
معاون اول دولت تدبیر و امید اظهارامیدواری کرد: حجم روابط ایران و عراق بیش از پیش توسعه یابد.
جهانگیری که روز گذشته به عراق سفر کرده است، امروز و در دومین روز از این سفر، به همراه وزیران صنعت،معدن تجارت، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، وزیر اقتصاد و دارایی، رییس سازمان ملی استاندارد، معاون امور مجلس رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی از نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در عراق بازدیدد کرد و پس از آن در جمع تجار و بازرگانان ایرانی و عراقی سخنرانی کرد.