کد خبر: 5724
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

جلیلی: ائتلاف اقتصادی بین کشورهای حاشیه خزر تشکیل شود

جلیلی: ائتلاف اقتصادی بین کشورهای حاشیه خزر تشکیل شود


يک نماينده مجلس شوراي اسلامي بر لزوم تشکيل ائتلاف اقتصادي بين سران کشورهاي حاشيه درياي خزر تاکيد کرد.
اسماعيل جليلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به نشست سران کشورهاي حاشيه درياي خزر در روسيه، ابراز اميدواري کرد که اين کشورها بتوانند در تعامل با يکديگر ائتلاف اقتصادي جديدي مبتني بر ارزهاي محلي و فارغ از نفوذ قدرت‌هاي بزرگ را تشکيل دهند.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي افزود: حوزه فرهنگي و اجتماعي مشترک بين ايران و کشورهاي شمالي و علاقه تاريخي ايران به اين کشورها و همچنين مزيت انرژي فرصت خاصي را براي ما در طول دهه‌هاي گذشته به وجود آورده است.
وي افزود: در گذشته با توجه به شرايط سياسي و قطب‌بندي‌ها، ايجاد روابط بين ايران و کشورهاي همسايه شمالي با موانعي مواجه بود اما بعد از شکستن اين قطب‌بندي‌ها عملا اين ظرفيت ايجاد شد که هم ايران در اين کشورها حضور يابد و سرمايه‌گذاري کند و هم سرمايه‌گذاري‌هايي از سوي فعالان اقتصادي کشورهاي همسايه شمالي در ايران انجام شود.
جليلي با اشاره به تلاش دولت‌ها براي استفاده از ظرفيت کشورهاي حاشيه درياي خزر، ادامه داد: يکي از مسائل عمده و مشترکات ايران و کشورهاي حاشيه خزر، بخش انرژي است. در واقع ايران با کشورهاي شمالي يک مزيت مشترک در حوزه انرژي دارد که مي‌توان به صورت متناوب در ادوار مختلف از آن استفاده کرد. علاوه بر اين ظرفيت بازارهاي فني هم از ظرفيت‌هايي است که خوشبختانه مورد توجه جدي قرار گرفته است.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: با توجه به شرايطي که در حوزه نظام بين‌الملل براي ما به وجود آمده ما بايد حداکثر استفاده را از ظرفيت کشورهاي پيراموني خود داشته باشيم. اين رويکرد به ويژه با کشورهايي که به ما نزديکتر هستند، مي‌تواند به سهم‌بري ما از حوزه اقتصاد بين‌الملل کمک کند.
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: تلاش براي سهم‌بري ايران از بازار کشورهاي حاشيه خزر تقريبا در همه دولت‌ها وجود داشته اما بسته به برنامه‌هاي هر دولت ميزان آن متفاوت بوده است و اگرچه کم و زياد داشته اما هميشه مورد توجه بوده است.
وي در پايان گفت: رويکردي که در دولت جديد براي برقراري ارتباط با کشورهاي همسايه شمالي انتخاب شده رويکرد مناسبي براي بهره‌گيري از ظرفيت همسايگان شمالي ما به شمار مي‌رود.