کد خبر: 11089
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۳

جزییات جدید معافیت سربازی

جزییات جدید معافیت سربازی

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی

را درخصوص جزییات بهره‌مندی دانشجویان انصرافی و سربازان فراری از معافیت ریالی، احتمال قطع یارانه مشمولان غایب، میزان تحصیلات ثبت‌نام کنندگان برای طرح جریمه ریالی و... را تشریح کرد.
سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تاکنون برابر اطلاعات ما، بیش از ۲۵۰ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بعد از سال ۹۴، ثبت‌نام متوقف خواهد شد و مراحل رسیدگی به وضعیت افراد، دریافت وجه و صدور کارت آغاز می‌شود.
سردار موسی کمالی درخصوص اینکه میزان استقبال از این طرح چقدر بوده است، گفت: پیش‌بینی اولیه ما این بود که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از واجدین شرایط از این طرح استقبال کنند که اوضاع همانند پیش‌بینی‌مان در حال پیش‌روی است.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه درباره اینکه چه تعداد از ثبت‌نام‌ کنندگان متاهل هستند، خاطرنشان کرد: تا به این لحظه برابر آمارها حدود ۷۲ درصد از ثبت‌نام کنندگان متاهل بوده و ۲۸ درصدشان نیز مجرد هستند. همچنین از میان افراد متاهل، قریب به ۴۲ درصد فاقد فرزند بوده و ۵۸ درصدشان نیز دارای فرزند هستند.
کمالی افزود: ۲۹ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان دارای یک فرزند، ۱۹ درصد دارای ۲ فرزند، ۶ درصد دارای ۳ فرزند و مابقی دارای ۴ یا بیش از ۴ فرزند هستند.
جزییات شرایط بهره‌مندی انصراف‌دهندگان از تحصیل از قانون جریمه ریالی
وی درباره وضعیت بهره‌مندی دانشجویان انصرافی، ترک تحصیل‌کرده، اخراجی و... از این قانون و اینکه گفته می‌شود دانشجویانی که تحصیل را ترک کنند، تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی‌شان به عنوان تاریخ آغاز غیبت محاسبه خواهد شد، گفت: این موضوع نیازمند جزییات بیشتری است که باید تشریح شود. از این رو نکته مهمی که باید توجه شود، تاریخ انصراف است. بنابراین تمام آن دسته از دانشجویان انصرافی که متقاضی ثبت‌نام طرح جریمه ریالی هستند باید توجه داشته باشند که تاریخ انصراف‌شان از تحصیل باید به قبل از شهریور سال ۹۳ بازگردد.
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به شرط دوم برای آن دسته از افراد گفت: مدارک واحدهای تحصیلی پاس شده از سوی این دسته از متقاضیان نیز بررسی می‌شود. به عنوان مثال اگر یک متقاضی دانشجوی مقطع کارشناسی بوده باشد و تا پیش از شهریور ۹۳ نیز از تحصیل انصراف بدهد اما بیش از ۱۰۰ واحد را پاس کند بنابراین مدرک معادلی که برای این فرد صادر می‌شود، مدرک مقطع کاردانی و تاریخ غیبت این فرد نیز نه از زمان اخذ مدرک دیپلم بلکه از زمان معادل‌سازی و اخذ مدرک کاردانی محاسبه خواهد شد.
کمالی تصریح کرد: اما ممکن است مشمولی در رشته‌ای تحصیل کند که در آن مقطع کاردانی وجود نداشته باشد بنابراین در این صورت آخرین مدرک تحصیلی وی همان مدرک دیپلم خواهد بود.a