جریان سازی در حمایت از داعش در عراق

0
۲۹۷ بازدید

داعش ، گروهی تروریستی که با لباس دین سرگرم نابودی همه داشته های عراق و سوریه است، این روزها تحت فشار شدید ارتش و نیروهای مردمی، درحال از دست دادن مواضعش در عراق است، اما به اعتقاد برخی محافل سیاسی برخی ها به دنبال دادن فرصت هایی برای تنفس به آن هستند.

برخی ناظران اعتقاد دارند، در روزهای اخیر یک جریان سازمان یافته در عراق، تلاش می کند تا به هر شکل ممکن آتش نیروهای ارتش و مدافعان مردمی علیه داعش را خاموش کند. این حرکت هماهنگ مدعی است که حملات به مناطق تحت کنترل داعش به شهروندان غیر نظامی صدمه می زند.
قبیله زرکوش ، از عشایر استان دیالی که افرادی از این قبیله متهم به مشارکت در کشتار مسجد اهل سنت ‘مصعب بن عمیر’ درشمال بعقوبه ، در ماه گذشته هستند، روز پنجشنبه دولت را تهدید کردند که در صورت عدم توقف حملات به برخی مناطق ‘حمرین’، از تشکل های مردمی در جنگ داعش خارج خواهند شد.
عبدالمصد الزرکوشی، رهبر قبیله در دیالی گفته که بزرگان و شیوخ این تصمیم را گرفته اند که در صورت عدم توقف حملات به این مناطق که گفته می شود تحت کنترل داعش قرار دارد، همکاری خود را با نیروهای امنیتی متوقف کنند.
این قبیله در ۵۰ کیلومتری شمال شرق بعقوبه مرکز استان دیالی ساکن هستند.
عامر المجمعی استاندار دیالی ۴ شهریور( ۲۶ ماه اوت ) گفته بود که سه تن از افراد این قبیله به اتهام مشارکت در قتل عام مسجد مصعب بن عمیر دستگیر شده اند.
منابع امنیتی اعلام کردند این حمله و کشتار توسط هسته ای وابسته به گروههای تروریستی با هدف ایجاد کینه مذهبی صورت گرفته و تلاش داشته در صفوف ملی و میهنی و به ویژه عشایری شکاف ایجاد کند.
جریان های سیاسی اهل سنت به طور شتابزده، پیش از هرگونه تحقیقی با متهم کردن گروههای شیعی به این جنایت تهدید کردند که از ادامه مشارکت در روند سیاسی و شرکت در جلسات پارلمان خودداری خواهند کرد.
احمد الجربا یک نماینده از اتحاد نیروهای عراقی (اهل سنت) نیز روز پنجشنبه پیشمرگان کرد را به خاطر آنچه ‘آتش زدن خانه های شهروندان در جنوب استان نینوا’ خواند، مورد حمله قرار داد و از دولت العبادی خواست موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.
وی ضمن تقدیر از العبادی نخست وزیر به خاطر دستور به ارتش برای قطع گلوله باران شهرها، گفت بمباران شهرها و روستاهایی که تحت کنترل داعش هستند، نیز باید متوقف شود.

برخی رسانه های ضد دولتی در عراق نیز ادعا کرده اند که اهالی فلوجه هم از نخست وزیر العبادی خواسته اند به گلوله باران شهرها از سوی نظامیان خاتمه داده شود. آنان فرماندهان را به سرپیچی از دستور نخست وزیر مبنی بر قطع حملات متهم کرده و از العبادی خواسته اند آنها را تنبیه کند.
صداهایی از جرف الصخر در استان بابل، و در حدود ۴۰ کیلومتری جنوب بغداد نیز شنیده شد که گفته شده مردم این مناطق از دولت و مجلس خواسته اند حملات متوقف شود.
العبد و الفارسیه نیز دو منطقه ای است که گفته شده مردمان آن از دولت خواسته اند که نیروهای ضد داعش را مهار کرده و از حملات آنان به این مناطق جلوگیری کند.
این مناطق عموما در اختیار داعش قرار دارد و برخی منابع امنیتی گفته اند که بیشتر مردم ، این شهرها را ترک کرده اند.
بزرگترین شهرهایی که فعلا در اختیار داعش قرار دارد، فلوجه و تکریت در استان های الانبار و صلاح الدین ، تقریبا از جمعیت خالی شده و گفته می شود تنها جنگجویان داعش در آن سنگر گرفته اند.
جرف الصخر منطقه ای که طی دو ماه گذشته بارها دست به دست شده و داعش در آن لانه کرده، شهری است که داعش از آنجا حملات تروریستی خود را به بغداد و شهرهای جنوبی عراق از جمله کربلا سازماندهی می کند.
ناظران و آگاهان سیاسی در بغداد اعتقاد دارند، این درخواست ها که با حمایت برخی نمایندگان اهل سنت پارلمان عراق نیز همراه شده است، تلاشی است برای خلاص شدن داعش از فشار و ضربات شدید نیروهای ارتش و مردمی که طی دو هفته گذشته مناطق مهمی در استان های دیالی و صلاح الدین را پاکسازی کرده اند.
در همین خصوص، عدنان الشحمانی، عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان روز پنجشنبه به این جریان سازی واکنش نشان داد و آن را تلاشی در حمایت از داعش عنوان کرد.
وی از العبادی نخست وزیر خواست به وعده اش مبنی بر حمایت از نیروهای مسلح و مردمی عمل کرده و در انجام آن اسیر روال روتین اداری نشود.
الشحمانی پشتیبانی به موقع و تامین نیروهای ضد داعش را متضمن شکست و هزیمت تروریست ها دانست و گفت نیروهای مقاومت مردمی و ارتش عراق نیازی به دخالت خارجی در جنگ علیه داعش ندارند.
وی حرکت اخیر برای متوقف کردن حملات به مناطق تحت کنترل داعش را هدفمند و هماهنگ توصیف و تاکید کرد که فراکسیون وفاداری به مقاومت هرگونه تصمیم درباره قطع حملات به منابع و مواضع داعش را رد می کند.
تحرک اخیر جریان های سیاسی اهل سنت ، آن هم از طریق ایجاد ترحم برای غیرنظامیان، در حالی است که این گروهها در برابر کشتار داعش در طول سه ماه گذشته به ویژه در جریان کشتار بیش از ۱۷۰۰ دانشجوی پایگاه آموزشی اسپایکر در صلاح الدین و نیز صدها زندانی شیعه و ایزدی در زندان بادوش در موصل و نیز کشتارهای صورت گرفته در تلعفر و سنجار در استان نینوا سکوت کردند و به جای اقدام عملی و استفاده از نفوذ خود در مناطق سنی نشین، دولت را که سرگرم جنگ با داعش بود، تحت شدیدترین فشارها قرار داده بودند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5308