کد خبر: 9949
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

جای خالی قانونی برای فروش ساز

جای خالی قانونی برای فروش ساز

رییس صنف آموزشگاه‌داران آموزشگاه‌های آزاد موسیقی استان اصفهان گفت: فروش ساز برعهده‌ی آموزشگاه‌ها نیست و این کار باید فروشگاه‌های موسیقی انجام شود.

مرتضی قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان این‌که هیچ آموزشگاه موسیقی مالیات پرداخت نمی‌کند، اظهار کرد: آموزشگاه‌های موسیقی که از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مجوز دارند، از مالیات معاف هستند.

او ادامه داد: می‌گویند آموزشگاه‌ها باید از مکان تجاری استفاده کنند؛ اما آموزشگاه‌ها در این موضوع به شهرداری اعتراض کردند، زیرا بیشتر مکان‌ها برای آموزشگاه‌ها استیجاری است و اصلا توان پرداخت هزینه‌ی اجاره در مکان تجاری را ندارند. از طرف دیگر، اعتراض آن‌ها این بود که چگونه پزشکان می‌توانند در مکان‌های اداری به طبابت بپردازند، ولی آموزشگاه‌های موسیقی که در حال انجام کار فرهنگی هستند، نمی‌توانند در مکان اداری به کار بپردازند.

رییس صنف آموزشگاه‌داران آموزشگاه‌های آزاد موسیقی استان اصفهان بیان کرد: سه سال است که در این زمینه با شهرداری در حال صحبت هستیم و از مجلس شورای اسلامی نیز خواستیم که مصوبه‌ای قانونی در این مورد داشته باشد که امیدوارم به نتیجه برسد. البته هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم، اما پیگیر این موضوع و رفع این مشکل هستیم.

قاسمی با تأکید بر این‌که آموزشگاه‌داران حق فروش ساز به هنرجوی خود را ندارند، گفت: آموزشگاه‌دار نمی‌تواند در محیط خود به فروش ساز اقدام کند. متأسفانه برخی آموزشگاه‌ها به فروش ساز می‌پردازند که به آن‌ها تذکر دادیم و گفتیم هر مشکلی که پیش بیاید باید مدیر آموزشگاه پاسخگو باشد.

او اظهار کرد: هیچ‌گونه جریمه یا اقدام قانونی در رابطه با فروش ساز در آموزشگاه‌ها نمی‌توان انجام داد، زیرا قانونی برای آن تعیین نشده است، اما با آموزشگاه‌ها هماهنگ می‌کنیم که این کار را انجام ندهند، زیرا فروش ساز برعهده‌ی آموزشگاه‌ها نیست و باید فروشگاه‌های موسیقی به این کار اقدام کنند.

رییس صنف آموزشگاه‌داران آموزشگاه‌های آزاد موسیقی استان اصفهان با تأکید بر این‌که فروش ساز توسط استاد به هنرجو نیز خلاف قانون است، گفت: استاد می‌تواند به هنرجوی خود مشاوره دهد که چه سازی با چه کیفیتی برای هنرجو مناسب است، اما مدرس نمی‌تواند ساز بخرد و به هنرجو بفروشد. فروش ساز توسط استاد به هنرجو کار صحیحی نیست، اما متأسفانه در این مورد نیز قانونی وجود ندارد. با این‌ حال، به آموزشگاه‌های موسیقی تذکر می‌دهیم تا مدرسان این کار را انجام ندهند.

قاسمی افزود: نرخ شهریه و دوره‌های موسیقی در همه‌ی آموزشگاه‌ها ضابطه‌مند و تحت نرخ واحد است و از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به همه‌ی آموزشگاه‌ها ابلاغ شده است.