کد خبر: 7110
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳

جایزه ملی کیفیت خودرو با هدف تایید یا رد ادعای شرکت‌ها

جایزه ملی کیفیت خودرو با هدف تایید یا رد ادعای شرکت‌ها

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو گفت: مراسم اهدای جایزه ملی کیفیت خودرو برای اولین بار همزمان با نمایشگاه خودرو برگزار می‌شود و هدف از آن افزایش کیفیت خودرو در کشور است که تاکنون 15 شرکت به عنوان نماینده سایر شرکت‌ها در این فرآیند شرکت کرده‌اند

فرشید شکرخدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده قرار است همزمان با نمایشگاه خودرو در تاریخ هفتم تا دهم آذرماه، مراسم اهدای جایزه ملی کیفیت خودرو برگزار شود، گفت: هنوز اطلاع دقیقی از زمان و مکان این مراسم نداریم اما به زودی اطلاعات آن اعلام خواهد شد.

وی ارزیابی جایزه ملی کیفیت خودرو را در سه بخش عنوان و اظهار کرد: جایزه ملی کیفیت خودرو در سه بخش قطعه‌سازی، خودروسازی و خدمات پس از فروش ارزیابی می‌شود و شرکت‌کنندگان در این سه گروه به رقابت می‌پردازند.

شکر خدایی با بیان این‌که در حال حاضر 400 شرکت در زمینه‌ قطعه‌سازی خودرو فعال هستند، گفت: اهدای جایزه خودروسازی به گونه‌ای است که نتیجه ارزیابی سطح بلوغ سیستم مدیریت کیفیت خودرو در ایران در محصول و شرکت مشخص صورت می‌گیرد؛ به گونه‌ای که نتیجه‌ ارزیابی سطح بلوغ سیستم مدیریت کیفیت سمند در ایران‌ خودرو مورد ارزیابی ارزیابان قرار می‌گیرد.

جایزه ملی کیفیت خودرو از حالت اختیاری خارج می‌شود

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو ادامه داد: تمام برندهای سطح کشور در زمینه‌ خودرو در این جایزه شرکت می‌کنند و هدف براین است که این جایزه را از حالت اختیاری خارج کنیم.

شکرخدایی در خصوص کیفیت خدمات پس از فروش خودرو اظهار کرد: با توجه به این‌که تمام خودروهای وارداتی در داخل تولید نمی‌شوند و تنها شرکت خدمات پس از فروش دارند می‌توان این رقابت را یک رقابت بین‌المللی عنوان کرد.

وی با بیان این‌که سه کارگروه در سه بخش قطعه‌سازی، خودروسازی و خدمات پس از فروش کار شرکت‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، گفت: کمیته اجرای قطعه‌سازان که از خود شرکت‌های ایرانی سابکو، سازه‌گستر و نمایندگان انجمن قطعه‌سازان ایران تشکیل شده است کار ارزیابی را انجام می‌دهد.

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو ادامه داد: در زمینه‌ انجمن خودروسازان و خدمات پس از فروش نیز شرکت‌های ایساکو، سایپایدک، امداد‌ خودرو و شرکت‌های بزرگی که خدمات پس از فروش دارند و انجمن خدمات پس از فروش خودرو ارزیابی صورت می‌گیرد.

ارزیابی تولید و خدمات خودرو اجباری است

شکر‌خدایی با بیان این‌که این دوره اولین دوره برگزاری جایزه ملی کیفیت خودرو است، گفت: اولین قدم در این دوره این بوده است که این جایزه را از حالت اختیاری خارج و به صورت اجبار در آوریم.

وی ادامه داد: در این راستا وزارت صنایع و شرکت‌های بزرگ خودرو موافقت خود را اعلام کردند و این مساله موجب ایجاد حمایت از این انجمن شده است.

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو زمان ثبت‌نام شرکت‌ها را در جایزه ملی کیفیت خودرو تنها یک ماه عنوان و اظهار کرد: به دلیل این‌که زمان بسیار محدود بود تنها 15 شرکت در این فرآیند شرکت کردند. اما پیش‌بینی می‌شود که سال آینده تعداد شرکت‌کنندگان افزایش یابد.

شکرخدایی با بیان این‌که برگزاری جایزه ملی کیفیت خودرو باعث شده است که بسیاری از شرکت‌ها کیفیت خود را افزایش و مطابق با ارزیابی جایزه ملی کیفیت کنند، اظهار کرد: در حال حاضر شرکت سابکو ارزیابی خود را براساس جایزه ملی کیفیت انجام می‌دهد که این مساله بسیار مهم است.

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو با بیان این‌که تمامی دست‌اندرکاران فعال در حوزه خودرو نیز علاقه‌مند به افزایش کیفیت و ساماندهی در این حوزه هستند، اظهار کرد: یقینا تعیین جایزه ملی کیفیت خودرو می‌تواند در افزایش کیفیت خودرو بسیار موثر واقع شود.

جایزه ملی کیفیت خودرو با هدف تایید یا رد ادعای شرکت‌ها

وی در خصوص چگونگی اهدای جایزه ملی کیفیت خودرو گفت: جایزه ملی کیفیت خودرو در دو سطح اهتمام به گواهینامه و تقدیرنامه در نظر گرفته شده است.

شکرخدایی ادامه داد: در حوزه اهتمام به کیفیت جایزه ملی کیفیت براساس این موضوع که قابلیت لازم برای رسیدن به استاندارد را دارد به شرکت‌ها داده می‌شود. به عبارت دیگر این گواهینامه به این معناست که این شرکت همت لازم را برای کیفیت دارد.

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو در خصوص اشتهار به تقدیرنامه گفت: در اشتهار سند کاملی در تمام زمینه‌ها از سوی سازمان مربوط به انجمن ملی کیفیت داده می‌شود و ارزیابان در خصوص صحت آن ادعا سازمان را به صورت هم‌جانبه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

وی با بیان این‌که خود شرکت‌ها می‌تواند انتخاب کنند که در گواهینامه یا تقدیرنامه ارزیابی شوند، اظهار کرد: این ارزیابی از طریق افراد آموزش‌دیده و متخصص صورت می‌گیرد و بعد از ارزیابی نتیجه‌ کار ارزیابان در انجمن ارزیابی جایزه ملی کیفیت به صورت دقیق و همه‌جانبه ارزیابی می‌شود و در نهایت نتایج به شورای سیاست‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برده و در آنجا این شورا تنها می‌تواند این نتایج را تایید یا رد کند.

شکرخدایی با بیان این‌که در حال حاضر منتظر تصمیم شورای سیاست‌گذاری خودرو هستیم، گفت: در نهایت جایزه ملی کیفیت خودرو از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به شرکت‌ها داده می‌شود.

مدیر پروژه جایگاه ملی کیفیت خودرو هدف انجمن جایزه ملی کیفیت خودرو را ارزیابی شرکت‌های خودروسازی و فعال در این حوزه عنوان و اظهار کرد: این انجمن قصد دارد با شناسایی ادعای شرکت‌ها به عنوان نماینده مردم صحت و سقم آن را شناسایی و به مردم اعلام کند.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که فرآیند ارزیابی تنها متمرکز در بنگاه نیست، بلکه تمام حواشی آن از جمله نظر مردم حوادث سال‌های گذشته و ... مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.