کد خبر: 11854
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۳۹۴

جاده مخصوص خلوت می شود

جاده مخصوص خلوت می شود

400 واحد صنعتی در تهران به شهرک‌ها می‌روند

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران از کوچ صنایع مستقر در جاده مخصوص کرج به شهرک‌های صنعتی خبرداد و گفت: رایزنی‌ها با خودروسازان و قطعه‌سازان برای استقرار در شهرک‌های صنعتی ادامه دارد.

علی سلیمانی در گفتگو با مهر از طرح ویژه انتقال واحدهای صنعتی جاده مخصوص کرج به شهرک‌های صنعتی خبرداد و گفت: در حال حاضر ۱۰۰۰واحد تولیدی و صنعتی بزرگ در جاده مخصوص کرج مستقر هستند که هم اکنون به دلیل اجرای طرح‌های توسعه‌ای، نیازمند فضا و خرید زمین هستند، بنابراین برخی اوقات این واحدهای صنعتی، زمین‌های چسبیده به کارخانه‌های خود را با ارقام بسیار بالا همچون متری ۲میلیون تا ۲.۵میلیون تومان را تهیه می‌کنند، درحالیکه زمین‌های شهرک‌های صنعتی اطراف با تمامی امکانات، متری حدود ۱۵۰هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران افزود: بر اساس رایزنی‌های صورت‌ گرفته با این صنایع و واحدهای تولیدی، مقرر شده که اگر حتی این واحدها نتوانستند تمام کارخانه خود را به شهرک صنعتی منتقل کنند، حداقل بخشی از کارخانه و یا فضایهای جدید توسعه‌ای را به شهرک‌های صنعتی اطراف، انتقال دهند؛ چراکه این کار کاملا مقرون به صرفه بوده و خدمات در شهرک‌های صنعتی، بسیار کمتر از نرخ بازار ارایه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه انتقال واحدهای تولیدی و صنعتی جاده مخصوص کرج کاملا داوطلبانه است، تصریح کرد: نرخ خدماتی که به این واحدها عرضه می‌شود، دو سوم یا یک دوم نرخی است که برای ارایه خدمات در داخل محدوده شهری از واحدهای تولیدی و صنعتی دریافت می‌شود؛ ضمن اینکه در داخل شهرک‌های صنعتی، امکان ترهین زمین و گرفتن وام راحت‌تر از سایر محدوده‌های صنعتی وجود دارد و البته سند زمین‌ها و واحدهای مستقر در شهرک‌ها هم، شفاف است.

سلیمانی، اخذ سرمایه در گردش و استفاده از صندوق ضمانت صنایع کوچک را از جمله مزایای حضور واحدهای صنعتی در شهرک‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه تسهیلات نیز، وزارت صنعت، معدن و تجارت به این صنایع اولویت می‌دهد، چراکه محیط زیست را حفاظت کرده و در راستای هم‌افزایی گام برداشته‌اند. بنابراین برنامه دولت این است که این صنایع را به داخل شهرک‌های صنعتی هدایت و منتقل کند.

وی از انجام مذاکره با خودروسازان و قطعه‌سازان برای خروج از جاده مخصوص کرج و استقرار در شهرک‌های صنعتی خبرداد و افزود: با خودروسازان، قطعه‌سازان و نیز مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکره کردیم و بر این اساس امیدواریم سال جاری، انتقال بخشی از این واحدها به شهرک صنعتی شهریار که یک شهرک صنعتی بزرگ و با امکانات است، محقق شود.

سلیمانی ادامه داد: به نفع واحدهای تولیدی است که به شهرک‌هیا صنعتی منتقل شوند، چراکه می‌توانند منابع مالی هنگفتی را که برای خرید زمین در جاده مخصوص می‌پردازند، صرف توسعه بازار و محصول نمایند. این در حالی است که جاده مخصوص یک منطقه مناسب برای گردشگری است و می‌توانند با تفاهم با شهرداری‌ها، واحدهای بزرگ تجاری در آن منطقه احداث کنند.

وی ادامه داد: مطابق بررسی‌های به عمل آمده، بازار برج‌های این منطقه می‌تواند از طریق جاده مخصوص تامین شود و کارخانجات در دوره زمانی مشخص، می‌توانند به این شهرک‌ها منتقل شوند و زمین خود را تبدیل کنند.

سلیمانی در خصوص واگذاری زمین رایگان به برخی از مشاغل در شهرک‌های صنعتی خاطرنشان کرد: تخصیص زمین رایگان صرفا به خدمات عمومی همچون بیمارستان‌ها، پاسگاههای امنیتی و انتظامی داده می‌شود و به بخش‌خصوصی، زمین رایگان واگذار نمی‌شود.