جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 8464 15:28 1393/10/10
تندروهای افراطی دانسته یا ندانسته عوامل دشمنان مسلمانان هستند

تندروهای افراطی دانسته یا ندانسته عوامل دشمنان مسلمانان هستند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تندروهای افراطی دانسته یا ندانسته عوامل دشمنان مسلمانان هستند

تندروهای افراطی دانسته یا ندانسته عوامل دشمنان مسلمانان هستند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

عقلای منطقه باید کار جدی‌تری کنند تا جلوی سیل مخرب افراطی‌گری مسلحانه را بگیرند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح دیروز در دیدار سفیر الجزایر، به سیاست‌های راهبردی ایران در نخستین سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: الجزایری‌ها به خاطر سوابق مبارزه با استعمار، جایگاه ویژه‌ای بین مردم دارند و شخصیت‌های مبارز این کشور مورد احترام مردم ایران هستند.
به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این مطلب که «مجاهدت مبارزین الجزایری درس‌های خوبی به مبارزان ایران در زمان ستم‌شاهی و به جهان اسلام داد»، گفت: ایران و الجزایر به عنوان دو کشور مسلمان و نفت‌خیز، تاریخی مشابه در مبارزه علیه استعمار دارند و می‌توانند به عنوان الگوی کشورهای اسلامی، روابط خود را براساس منافع اسلامی و ملی گسترش داده و عمق ببخشند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از کاهش قیمت نفت و تأثیر سیاسی‌کاری‌های کشورهای پیشرفته که مصرف کنندگان عمده نفت هستند، گفت: اپک سازمانی برای حمایت از تولید‌کنندگان نفت است و نباید تحت تأثیر زیادی‌خواهی‌های مصرف کنندگان نفت قرار گیرد.
وی با بیان سوابق کاهش قیمت نفت طی سالیان گذشته و تأکید بر این نکته که «یک بار نیز در دهه هفتاد و دولت سازندگی این اتفاق افتاده بود که با کمک عربستان، مسأله را حل کردیم»، اظهار داشت: نباید بگذاریم ثروت مسلمانان و اسلام به هدر رود و دیگران برای منابع ما تصمیم بگیرند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنانشان با ابراز نگرانی از تفرقه‌ای که دامن امت اسلامی را گرفته، تندروهای افراطی را دانسته یا ندانسته عوامل دشمنان مسلمانان خواند و گفت: با سوء استفاده از نارضایتی‌های اجتماعی و هیجانات جوانی که در دنیا طبیعی است، ویروس تروریسم را وارد پیکره‌ی مناطق خاورمیانه و آفریقا کرده‌اند که البته ماهیت ویروس این است که یکجا نمی‌ماند و مطمئناً دامن خود آنها را نیز خواهد گرفت.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اوضاع و شرایط کشورهای اسلامی شمال آفریقا، گفت: عقلای منطقه باید کار جدی‌تری کنند تا جلوی سیل مخرب افراطی‌گری مسلحانه را بگیرند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری آیه شریفه «ولا تنازعوا و فتفشلوا و تذهب ریحکم» و تأکید بر این نکته که قرآن کریم تفرقه و تشتت اجتماعی را مصیبت بزرگی برای ملت‌ها می‌داند، گفت: علما و حاکمان اسلامی باید درایت به خرج دهند و نگذارند ملت‌های مسلمان خون همدیگر را بریزند.
وی گسترش روابط کشورهای اسلامی را ضرورت سیاسی شرایط فعلی جهان توصیف کرد و گفت: ایران و الجزایر می‌توانند با استفاده از تجربیات گذشته، بیشتر به توسعه‌ی روابط بیاندیشند و زمینه را برای فعالیت‌های بخش خصوصی دو کشور فراهم نمایند.
سفیان میمونی نیز در این دیدار با تأکید بر اهمیت دو کشور بزرگ اسلامی در آسیا و آفریقا، به سوابق روابط و همکاری‌ها، اشاره کرد و گفت: براساس پایه‌هایی که جناب‌عالی و بوتفلیقه به عنوان روسای جمهور دو کشور، در گذاشته گذاشتید، روابط دو کشور بر مبنای مواضع مشترک ادامه دارد و در مقاطعی گسترده شده است.
سفیر الجزایر به برنامه‌های سفارت‌ خانه‌های ایران و الجزایر در جهت گسترش گفت‌وگوهای وزرای خارجه و گروه‌های پارلمانی اشاره و تأکید کرد: همکاری‌های فرهنگی با برپایی نمایشگاه‌های هنرمندان در تهران و الجزیره و همکاری‌های اقتصادی دو کشور بر پایه چارچوب‌های مقرر و حضور شرکت‌های دو کشور برای انجام طرح‌ها و پروژه‌های مهم هستند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |