تلاش برای ابهام زدایی با وجود بسته ای از ابهامات / چرا اتهام غش در معامله فروشگاه های زنجیره ای رفع نمی شود؟!!

0
۴۲۴ بازدید

موضوع تخلف فروشگاه های زنجیره ای در خصوص عدم تطابق کیفیت محصول با آنچه در مشخصات آن ذکر شده و تخلفاتی چون غش در معامله، کم فروشی و گران فروشی مباحثی است که هر از چند گاهی توسط رسانه ها مطرح و فروشگاه های زنجیره ای در مقام پاسخ به آن بر می آیند.

موضوع تخلف فروشگاه های زنجیره ای در خصوص عدم تطابق کیفیت محصول با آنچه در مشخصات آن ذکر شده و تخلفاتی چون غش در معامله، کم فروشی و گران فروشی مباحثی است که هر از چند گاهی توسط رسانه ها مطرح و فروشگاه های زنجیره ای در مقام پاسخ به آن بر می آیند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در حالی که پیش از همواره رسانه ها مدعی تخلف فروشگاه های زنجیره ای می شدند و اهالی این صنف نیز پاسخ می دادند، اینبار مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران این موضوع را مطرح و رئیس اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای در مقام پاسخگویی برآمده است.

در این خصوص چندی پیش محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران فروشگاه‌های زنجیره‌ای را متهم کرد که با تبانی شرکت‌های تولیدکننده یا شرکت‌های بسته‌بندی، قیمت را بالاتر از آنچه باید در کالاها درج و وزن محصول را هم کم می‌کنند و پس از آن قیمت فروش را کمی پایین می‌آورند؛ این اقدام آن ها، هم تخلف گرانفروشی و هم تخلف کم‌فروشی است.

پس از طرح این موضوع امیرحسین فخریان رییس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ایرنا گفت، گفت: حجم بالای خرید کالایی فروشگاه های زنجیره ای و حذف واسطه ها و به اصطلاح کاهش زنجیره تامین کالا دو عامل اصلی برای عرضه کالا با تخفیف است.

وی افزود: حجم بالای خرید کالایی فروشگاه های زنجیره ای از تولیدکنندگان، در اصطلاح، صرفه های ناشی از مقیاس نامیده می شود که از مهم ترین مزیت های آنها محسوب می شود و مستقیم بر ارائه محصولات با قیمت پایین تاثیر می گذارد، زیرا با دریافت تخفیف بیشتر از تولیدکنندگان می توانند در زمان عرضه نیز با درنظر گرفتن حاشیه سود کمتر، تخفیفات بیشتری را به مشتریان خود ارائه دهند.

وی با اشاره به اینکه از دیگر عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت تمام شده هر کالا، هزینه حمل و انبارداری است، خاطرنشان کرد: برخورداری فروشگاه های زنجیره ای از امکانات مناسب لجستیکی، هزینه‌های حمل و انبارداری کمتری را بر دوش آنها می گذارد و در نتیجه، قیمت نهایی کالاهای مورد نیاز مصرف کنندگان کاهش می یابد و با تخفیف بیشتر، در عرصه رقابت شرایط را به نفع خود و مشتریان رقم می زند.

رییس اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای گفت: تمرکز در مدیریت، استفاده از روش های علمی، به روز کردن سیستم ها در حوزه های مختلف، فروش و بازاریابی، برخورداری از شعب متعدد و پراکندگی جغرافیایی در سطح کشور، عوامل دیگر جذب طیف وسیعی از مشتریان با بالارفتن بهره وری در فروشگاه های زنجیره ای هستند.

فخریان با بیان اینکه فروشگاه های زنجیره ای در مقایسه با دیگر فعالان این عرصه از میدان مانور وسیع تری در زمینه کاهش قیمت ها و ارائه تخفیف برخوردار هستند، تاکید کرد: عده ای با مطرح کردن این موضوع که تولیدکنندگان، کالاهای سفارشی فروشگاه های زنجیره ای را بالاتر و متفاوت با دیگر تولیدات مشابه خود قیمت گذاری می کنند تا این فروشگاه ها بتوانند با درج تخفیف، مصرف کننده را فریب دهند که البته طرح چنین ایده هایی بی انصافی است، زیرا نرخ گذاری متفاوت تولیدکننده به هیچ عنوان مبنای کارشناسی ندارد.

وی افزود: هیچ تولیدکننده ای این تخلف را انجام نمی دهد زیرا نه تنها موجب وارد شدن خدشه به اعتبارش است بلکه از سوی نهادهای متعدد نظارتی، مورد پیگیری و تعقیب قرار خواهد گرفت.

رییس اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای با اشاره به طرح موضوع تفاوت کیفیت محصولات ارائه شده در فروشگاه های زنجیره ای با کالاهای اصلی، تاکید کرد: ارائه محصول با دو کیفیت غیرکارشناسی است، زیرا نه تنها تولید کالاهایی مشابه با دو قیمت متفاوت با یک نام عاقلانه نیست، بلکه با وجود نهادهای مختلف نظارتی هیچ تولیدکننده ای ریسک آن نمی پذیرد.

وی با اشاره به برخی تفاوت قیمت ها در ارائه کالا و فاکتور نهایی خرید، اظهار داشت: اتفاقات اینچنینی ناشی از اشتباه است و نه یک برنامه قبلی یا اقدامی عامدانه برای کم فروشی، گرانفروشی و ارائه تخفیف های غیرواقعی که مطرح می شود.

افزود: اختلاف و مغایرت قیمت در فروشگاه های زنجیره ای می تواند ناشی از خطای رایانه ای یا اشتباه نیروی انسانی باشد که بخش عمده ای از آن هم به دلیل تغییرات مداوم قیمت کالاهای تولیدی در وضعیت اقتصادی کشور فعلی است و با توجه به اینکه محصولات با تغییرات مداوم قیمت مواجه می شوند ممکن است در درج قیمت های جدید اشتباهاتی رخ دهد.

فخریان در خصوص نقش نظارتی اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای، تصریح کرد: اتحادیه در راستای عمل به وظیفه خود همواره نسبت به ابهام زدایی درباره ایراداتی که به فروشگاه های زنجیره ای وارد می شود گزارشات و مستنداتی را تهیه و به سازمان های ذی ربط ارائه می کند و در خصوص ادعای تقلب و کم‌فروشی در تن ماهی، حبوبات بسته بندی شده، دستمال کاغذی و تخم مرغ نیز نتیجه مشاهدات خود را به نهادهای نظارتی منعکس کرده است.

وی افزود: در برخی موارد به جای بهره‌برداری مثبت از شفافیت در عملکرد، مدرکی برای مواخذه اعضای اتحادیه بوده است، در حالی است که فروشگاه های زنجیره ای فعالیت بی وقفه در برهه های مختلف داشتند که یکی از آنها آغاز شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور بود که اتحادیه تلاش کرد تا ایجاد شرایط مناسب برخلاف سایر کشورها، نه تنها قفسه ها خالی از کالا نشدند بلکه با تزریق به موقع اعتماد، اطمینان و آرامش خاطر به جامعه، جو ناامنی و فقدان آرامشی را که می توانست موجب بروز بحران های مختلف اجتماعی شود، کنترل شد.

خبرنگار جهان اقتصاد می افزاید، اینکه فروشگاه های زنجیره ای خصوصو در دوران شیوع ویروس کرونا خدمات قابل توجهی ارائه کرده اند تا جاییکه عنوان مدافعان معیشت را برای ایشان انتخاب کرده اند شکی نیست، اما موضوع وجود تخلف نه اشتباه آن هم به صورت سازمانی در برخی فروشگاه های زنجیره ای نیز بحثی است که چندباره از سوی مراجع مختلف مطرح شده است.

اینکه کیفیت محصولی از یک برند در دو سکوی خرده فروشی متفاوت است و در برخی موارد آنقدر این اختلاف زیاد است که نیازی به ابزار خاصی برای تایید آن نیست و با چشم غیرمسلح قابل تشخیص است و شاید برای رفع این ابهام نیاز باشد که فروشگاه ها و در رأس آنها اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای دفاعیات خود را از دایره گفتگوی رسانه ای فراتر برده و با ارائه مستندات به رسانه ها یکبار برای همیشه موضوع را حل کنند.

مورد دیگری که امیرحسین فخریان در مقام رییس اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به آن اشاره کرده است، نقش نظارتی و مراقبتی این اتحادیه برای جلوگیری از تخلف فروشگاه های زنجیره ای است.

این در حالی است که به دلیل اتفاقاتی که از دوره پیش پیرامون این اتحادیه جریان داشته و عدم رعایت عدالتی که برخی اعضاء مدعی آن هستند از سوی اتحادیه، موجب شده تا جایگاه نظارتی اتحادیه تضعیف شود، از سوی به تازگی با حضور بازرسان اتاق اصناف ایران در محل اتحادیه برخی تخلفات ثبت و در حال بررسی است که از جمله آن نحوه عضویت بازرس اتحادیه و حضور ایشان در انتخابات بهار امسال است که خود یکی از سوالات اصلی منتقدان است.

در چنین شرایطی به نظر می رسد اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای برای اینکه بتواند مدافع اثرگذار و توانمند برای اعضا باشد ابتدا باید بازتعریفی از ماهیت و جایگاه خود برای اعضا ارائه کرده و با شفاف سازی در مسیر همدلی و ایجاد انسجام حرکت کند تا بتواند جایگاه واقعی خود به عنوان راهبر و رهبر صنف را احیاء کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=122225

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید