کد خبر: 180234
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
گروه : کشاورزی

تصویب ۱۵۷ مصوبه در سفر هیات دولت برای توسعه آذربایجان غربی

تصویب ۱۵۷ مصوبه در سفر هیات دولت برای توسعه آذربایجان غربی

به گزارش جهان اقتصاد،  آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی بامداد شنبه در نشست خبری پایانی سفر به استان با اعلام این مطلب افزود: این مصوبات در حوزه‌های راه، جهادکشاورزی، نیرو، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان بوده که قرار است در حوزه‌های مختلف پیگیری شود.

وی اظهار کرد: در حوزه جهاد کشاورزی، مصوب شد تا طرح‌هایی در حوزه آبیاری، آبخیزداری، آبخوانداری و بیابان‌زدایی اجرایی شود.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: در حوزه کشاورزی، باید مردم مساعدت کنند تا الگوی کشت تغییر یابد ولی باید توجه داشت که این تغییر به صورت دستوری نبوده و اقناعی است.

وی با بیان این که آذربایجان غربی می‌تواند به تولیدکننده اصلی کالاهای اساسی بخش کشاورزی تبدیل شود که در این خصوص نیازمند همکاری مردم هستیم، تاکید کرد: این امر، آرزوی دست نیافتنی نیست و باید برای آن، اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه در سفرهای استانی شناسایی نیازها و اولویت‌ها در دستور کار جدی دولت قرار دارد، افزود: در این سفر هم ضمن حضور در جمع مردم برخی شهرهای استان، با اقشار مختلف دیدارهایی انجام شد.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به بازدید خود از دریاچه ارومیه، از برنامه‌ریزی دولت برای به سرانجام رسیدن طرح احیای دریاچه خبر داد و اضافه کرد: در این سفر مقرر شد تا مسئولان مربوطه کار را با جدیت دنبال کنند و در زمان کوتاهی شاهد احیای این دریاچه باشیم.

وی به حضور خود در پایانه مرزی تمرچین اشاره کرد و ادامه داد: آذربایجان غربی ظرفیت‌های صادراتی خوبی دارد که در همین فرصت کم فعالیت دولت سیزدهم، افزایش قابل توجهی در صادرات صورت گرفته که این روند باید ادامه یابد و همواره شاهد ارتقای تجارت مرزی و صادرات باشیم.

آیت الله رییسی با بیان اینکه آذربایجان غربی با سه کشور همسایه است، اظهار کرد: فعال شدن بازارچه‌های مرزی یک اصل اساسی در راستای توسعه تجارت مرزی در این استان به شمار می‌رود و ساماندهی وضعیت کوله بری نیز در همین راستا خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با مشکل صادرات سیب اقدامات خوبی صورت گرفته و امسال شاهد افزایش ۵ برابری صادرات سیب در حجم و ۶ برابری به جهت ریالی بودیم. 

رئیس جمهور همچنین تاکید کرد: ثبات مقررات گمرکی، فعالیت شبانه‌روزی پایانه‌های مرزی، راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی تعطیل و راکد باعث رونق اقتصادی و افزایش صادرات می‌شود؛ البته ساماندهی کولبری و ایجاد مسیرهای قانونی نیز جزو برنامه‌های دولت است.

وی با بیان اینکه در این سفر، هیچ کلنگی برای احداث طرح جدید بر زمین زده نشد، گفت: دولت سیزدهم در راستای رفع مشکلات مردم فعالیت می‌کند و اتمام به موقع طرح‌های اجرایی نیمه‌تمام از جمله اقداماتی است که صورت می‌گیرد و ما درصدد هستیم تا رضایت مردم را کسب کنیم.

آیت الله رئیسی پس از برگزاری نشست خبری، در پایان سفر یکروزه ارومیه را به مقصد تهران ترک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.