تدوین استراتژی هفت‌ساله کیفی ایران خودرو

0
۳۲۶ بازدید

ویژه//: تشدید تحریم های کشورهای غربی در اواخر سال ۹۱ و ابتدای سال ۹۲ خودروسازان داخلی را درگیر جنگ اقتصادی کرد و موجب کاهش ۵۵ درصدی تولید در سطح کشور و ۵۰ درصدی در گروه صنعتی ایران خودرو شد.

کاهش رتبه ایران در میان خودروسازان جهانی را از جایگاه ۱۲ به ۱۸ حاصل شرایط جنگ اقتصادی است که ایران خودرو توانسته‌ با تشکیل کارگروه های تخصصی و تلاش شبانه روزی و هم دلی سازندگان داخلی بر شرایط غلبه کرده و افت تولید را در سال ۹۳ جبران کند

گروه صنعتی ایران خودرو به منظور افزایش کیفیت محصولات و رضایت مندی مشتریان، برنامه هفت ساله کیفیت را تدوین کرده و اجرای رویکردهای مختلف ارتقای کیفیت را در قالب این استراتژی در دستور کار دارد.   

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در ابتدای مدیریت خود در این مجموعه بزرگ هدف اصلی ایران خودرو را خودروساز شدن و رسیدن به سطح کیفی خودروسازان جهانی اعلام کرد.

این شرکت برای دست یابی به این هدف برنامه های متعددی را در حوزه زنجیره ارزش، توسعه محصول و دست یابی به شاخص های کیفیت جهانی و رقابت پذیری محصول در بلندمدت ترسیم و هدف گذاری کرده است.

ایران خودرو برنامه ای برای دوره هفت ساله تدوین کرده که براساس آن هدف ایران خودرو تولید بدون نقص و عرضه محصولات رقابتی در بازارهای جهانی است.

ایران خودرو رویکردهای متعددی در حوزه کیفیت در زنجیره ارزش خود، از سازندگان تا حوزه خدمات پس از فروش در یک سال اخیر را به اجرا گذاشته است. تمام برنامه ها و فعالیت ها در مسیر مشتری مداری و تحقق خواسته مشتریان بوده است. تمرکز بر اقدامات پیش گیرانه قبل از بروز مشکل کیفی در زنجیره ارزش، کنترل نوسانات کیفیت که موجب نارضایتی مشتریان شده، رسیدگی به موقع به شکایات مشتریان و تعریف پروژه های بهبود و همچنین تدوین و اجرای استراتژی در حوزه تولید از جمله تولید بدون کسری از رویکردهای اصلی ایران خودرو در سال ۹۳ بوده که در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

تشدید تحریم های کشورهای غربی در اواخر سال ۹۱ و ابتدای سال ۹۲ خودروسازان داخلی را درگیر جنگ اقتصادی کرد و موجب کاهش ۵۵ درصدی تولید در سطح کشور و ۵۰ درصدی در گروه صنعتی ایران خودرو شد. کاهش رتبه ایران در میان خودروسازان جهانی را از جایگاه ۱۲ به ۱۸ حاصل شرایط جنگ اقتصادی است که ایران خودرو توانسته‌ با تشکیل کارگروه های تخصصی و تلاش شبانه روزی و هم دلی سازندگان داخلی بر شرایط غلبه کرده و افت تولید را در سال ۹۳ جبران کند. درحال حاضر تیراژ تولید ایران خودرو به میزان ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش و سهم این شرکت ایران خودرو در بازار داخلی به میزان ۵۴ درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش های منتشر شده کیفیت محصولات ایران خودرو در این مدت به صورت میانگین به میزان ۱۰ درصد و به صورت نقطه ای به میزان ۱۴ درصد افزایش یافته است. موفقیت های ایران خودرو در شرایط خاص تحریم و محدودیت های بین المللی نهضتی بزرگ و مصداقی از اقتصاد مقاومتی به حساب می آید و ادامه و پایداری این نهضت نیز بی شک نیازمند حمایت دولت، مجلس، سازندگان، شرکت های گروه، مدیران و کارکنان ایران خودرو است.‌

گزارش های منتشر شده از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نشان می دهد، شاخص های کیفیت محصولات ایران خودرو رشد مناسبی را تجربه کرده است. براساس این گزارش ها ۱۳ محصول تولیدی شرکت ایران خودرو که در جداول رده بندی کیفیت شرکت بازرسی مورد ارزیابی قرار می گیرند درحال حاضر در رده کیفی A و A+ قرار دارند. کلیه شاخص های اندازه گیری شده برای محصولات ایران خودرو در ۱۱ ماه امسال نسبت به سال گذشته به میزان ۱۰ درصد بهبود یافته که این بهبود در بهمن ماه امسال نسبت به بهمن سال گذشته ۱۴ درصد به ثبت رسیده است. محصول سوزوکی گراند ویتارای ایران خودرو نیز برای اولین بار از زمان تولید موفق شده کم ترین نمره منفی یعنی عدد ۱۵ را در ارزیابی ها کسب کند.

همچنین نتایج ارزیابی های شرکت بازرسی حکایت از رشد و بهبود در کلیه شاخص های اندازه گیری شده اعم از کیفیت خودرو بعد از تحویل به مشتری،‌ رضایت از فرآیند خدمات فروش، تحویل به موقع خودرو به مشتری، خدمات پس از فروش و شاخص برگشتی قطعات در نیمه اول امسال نسبت به نیمه دوم سال گذشته دارد.

بدیهی است با به ثمر رسیدن پروژه های کیفیت، گزارش نیمه دوم سال ۹۳ شرکت بازرسی بهبود بیشتری را نشان خواهد داد که البته برنامه ها و پروژه های بهبود برای افزایش کیفیت در این شاخص ها تا دست یابی به شرایط مطلوب و مورد نظر مشتری ادامه خواهد داشت.

پرواضح است که بهبود و رشد شاخص ها تصادفی و اتفاقی نبوده بلکه حاصل تلاش های شبانه روزی و اجرای پروژه های متعدد کیفی در گروه صنعتی ایران خودرو بوده است.

از سویی دیگر، با توجه به الزام صادرات سهم قابل توجهی از محصولات تولیدی شرکت ایران خودرو در افق ۱۴۰۴، ایران خودرو به دنبال تحقق کامل اهداف کیفی است. عراق، آذربایجان، گینه، ونزوئلا، سنگال و ترکمنستان مهم ترین بازارهای خارجی هستند که محصولات ایران خودرو به صورت نیمه منفصله و کامل صادر می شود. برنامه صادرات ایران خودرو برای سال آینده ۳۰ هزار دستگاه است و برخی کشورها استانداردهایی فراتر از استاندارد ایران دارند که ایران خودرو به دنبال تامین آن ها است.

به منظور دست یابی به اهداف کیفی محصولات برای هر محصول شخصی به عنوان مدیر برند تعیین شده است. این اقدام به دلیل ضرورت انجام فعالیت های کوتاه مدت و سریع در جهت ارزیابی و ریشه یابی و اجرای اقدامات کیفیتی لازم برای محصولات مختلف انجام گرفته است.

همچنین شرکت ایران خودرو کارگروه هایی را برای بررسی و اجرایی کردن دستورالعمل های رییس جمهوری در خصوص کیفیت محصولت ایجاد کرده است. تعداد سازندگان زنجیره تامین ایران خودرو ۶۰۰ سازنده است که باید به صورت همگن رشد کنند. وضعیت سازندگان ایران خودرو در ستاد عالی کیفیت مورد بررسی قرار می گیرد و برای نوسازی فن آوری سازندگان برنامه هایی به تصویب رسیده است.

شرکت ایران خودرو ضمن تاکید بر ضرورت شبکه خدماتی گسترده برای خودروهای وارداتی، معتقد است محصولات تولیدی چه در بازار داخل و چه در بازار خارج عرضه شوند، باید از سیستم های ارزیابی کیفیتی یکسان بهره ببرند. در حال حاضر ایران خودرو دو نظام ارزیابی پژو و رنو را به کار می گیرد، اما از دوسال پیش برنامه یک پارچه سازی سیستم های ارزیابی داخلی، مستندسازی و انجام و تا حدودی اجرایی شده که خاص ایران خودرو خواهد بود.

همچنین انتقال و به کارگیری دانش فنی را یک موضوع مهم در همکاری با شرکت های خارجی مورد نظر ایران خودرو است. در تولید مشترک، نهادینه سازی سیستم های ارزیابی و انتقال آن به سیستم های داخلی بسیار مهم و لازم است و باید به صورت کامل و صددرصد اجرا شود تا کیفیت مورد نظر حاصل شود.

درحال حاضر نوسان کیفیتی در تمام زنجیره تامین ایران خودرو ۱۰ درصد است که برای بررسی و رفع این مشکل نیز برنامه های جدی در دست اقدام است.

فراخوان رسانه ای برای محصولات ۲۰۶ و رانا را از رویدادهای مهم در سال جاری بود که ایران خودرو آن را به اجرا گذاشت. همچنین شرکت ایران خودرو طرح تکوین برای کلیه پروژه ها را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن اهداف کیفی محصول برای رسیدن به تولید انبوه مشخص می شود و زمانی مجوز تولید انبوه صادر خواهد شد که اهداف کیفیتی پروژه پاس شده باشد.

همچنین درحال حاضر میزان استفاده از قطعات وارداتی در خط تولید ایران خودرو کم‌تر از هفت درصد است. تمام قطعات وارداتی معیارهای کیفیتی خاصی را باید تامین کند، درغیر این صورت جلوی مصرف آن گرفته می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11612