کد خبر: 5594
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳
گروه : بازار مالی

تحقق بودجه شرکت‌ها در ۶ ماهه نخست امسال

تحقق بودجه شرکت‌ها در ۶ ماهه نخست امسال

رضا امامی:یک مسئول سازمان بورس از روند مثبت بورس در آینده خبر داد و برنامه های سازمان بورس برای تداوم این روند را تشریح کرد.

محمودرضا خواجه نصیری- مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس- در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: در حال حاضر سطح عرضه‌های بازار به شدت کاهش یافته و قیمت سهام شرکتها به پایین ترین حد خود رسیده است.

وی به رشد مداوم بورس در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در گذشته اگر روند مثبت بورس تکرار می شد، بازار سریعا رفتار هیجانی از خود نشان می داد، ولی در حال حاضر به دلیل طولانی شدن روند کاهشی، بازار سرمایه تا حدی با تردید به این رشد نگاه می کند.

وی اضافه کرد:علاوه بر این در حال حاضر نماد برخی از سهم های تاثیر گذار بازار متوقف هستند و شرکتهای بزرگ چندان مورد معامله قرار نمی‌گیرند، اما با این حال صنایع دارویی، سیمانی، خودرویی و غذایی از صنایعی هستند که به صورت واقعی مورد استقبال بازار سرمایه قرار گرفتند و شرکتهای بزرگی مانند مس،فولاد،سنگ آهن و نفت و گاز پارسیان در ۱۰ روز اخیر به ثبات رسیده و در حداقل قیمت تثبیت شدند.

این مسئول سازمان بورس تصریح کرد: به نظر می‌رسد بازار سرمایه می تواند در شرایط فعلی تغییر جهت دهد اما با توجه به شرایط، زمان تغییر جهت طولانی شده و به محرک های خارجی نیاز دارد به طوری که با انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و ارائه گزارش مطلوب شرکتها، محرک رشد ایجاد می شود.

خواجه نصیر با بیان اینکه برخی شرکتها بودجه خود را در ۶ ماهه پوشش دادند و بخش زیادی نیز می‌توانند بودجه را پوشش دهند، اظهار کرد: سرمایه گذاران از شرکتها انتظار دارند تا پوشش ۶ ماهه متناسب با بودجه ارائه کنند تا در شرایط رکودی بازار، محرکی برای رشد ایجاد شود.بر این اساس با توجه به رکود سایر بازارها و با توجه به چشم انداز کاهش سود در شبکه بانکی، بازار سرمایه می تواند در نیمه دوم سال مثبت باشد.

وی اضافه کرد:در شرایط فعلی نکته ای که مربوط به فضای سیاسی است از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین با فرض اینکه اخبار سیاسی شرایط متوسط یا خوبی را رقم بزند، بازار سرمایه آمادگی تغییر جهت را دارد به طوری که تحلیل های بنیادی و تکنیکالی شرکتها می تواند این موضوع را تائید کند.

وی عنوان کرد:نکته دیگر این است که با توجه به بازدهی منفی ۹٫۵ درصدی بورس از ابتدای سال تاکنون، اگر بازار سرمایه بخواهد در ۶ ماهه دوم بازدهی منفی خود را جبران کرده و روند مثبتی به خود بگیرد، باید در ۶ ماه دوم سال حدود ۳۰ درصد بازدهی مثبت کسب کند که رسیدن به این بازدهی با اما و اگرهای زیادی مواجه است، اما روند مثبت بورس در چند روز اخیر نشانه خوبی برای آغاز رشد بازار است.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارها در خصوص برنامه‌های سازمان بورس برای تداوم رونق در بورس تهران گفت:سازمان بورس قصد دارد تا با افزایش جریان نقدینگی، ورود حقوقی‌ها به بورس، توسعه صندوق‌های بازارگردانی، راه اندازی بازار قراردادآتی سهام و همچنین با رایزنی‌هایی که برای رفع مشکلات صنایع و رفع مسائل و نگرانی‌ها صورت گرفته است، روند مثبت بورس را تداوم بخشد.

وی یادآور شد:همچنین امیدواریم با رایزنی‌های انجام شده در حوزه پتروشیمی، پالایشگاهی و سنگ آهنی امسال شاهد تثبیت نرخ های موجود و یا تصویب قوانین طولانی مدت‌تری در قانون بودجه باشیم.بنابراین امیدواریم با این اتفاقات نگرانی‌های گذشته رفع شود، زیرا برخی بی اعتمادی ها به دلیل قانون بودجه بود که این موضوع می تواند تغییر کند و دوباره شاهد ورود نقدینگی تازه از سطح جامعه به بورس تهران باشیم.

به گفته ی این مسئول بازار سرمایه،با افزایش سطح اطلاع رسانی و معرفی بازار سرمایه می توانیم به تغییر وضعیت بازار کمک کنیم.