تجارت ایران و روسیه ۱۵ درصد رشد کرد

0
۵۰۶ بازدید

تجارت بین ایران و روسیه در ۲۰۲۰ رشد کرد و در ابتدای سال جاری میلادی هم روند مثبتی داشت. تجارت بین دو کشور در شش ماه اول سال جاری میلادی ۱۵ درصد افزایش یافته است.

 به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، طبق گفته نماینده تجاری روسیه در ایران، تجارت بین ایران و روسیه در ۶ ماه اول ۲۰۲۱ افزایش قابل توجهی نسبت به همین دوره در سال گذشته میلادی داشته است.

رستم ژیگانشین، نماینده دائم تجاری فدراسیون روسیه در ایران در اجلاس آنلاین همکاری اقتصادی بین دو کشور گفت:« تجارت بین ایران و روسیه در ۲۰۲۰ رشد کرد و در ابتدای سال جاری میلادی هم روند مثبتی داشت. تجارت بین دو کشور در شش ماه اول سال جاری میلادی ۱۵ درصد افزایش یافته است. صادرات ۱۶ درصد و واردات از ایران ۱۴ درصد بالا رفته است».

طبق اطلاعاتی که توسط کمیسیون اقتصادی اوراسیا منتشر شده، میزان تجارت بین ایران و روسیه در ۲۰۲۰ برابر با ۲.۲۲ میلیارد دلار بوده است که ۱.۴۲ میلیارد دلار آن را کالاهای صادر شده از روسیه به ایران تشکیل می‌دادند. تجارت بین دو کشور۳۹.۸ درصد در سال گذشته میلادی رشد داشت.

این کمیسیون قبلا گزارش داده بود که ایران به زودی مذاکراتی با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از جمله روسیه در مورد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری دائمی برگزار می‌کند. یک قرارداد موقت از ۲۰۱۹ بسته شده ولی این کشورها عقیده دارند یک قرارداد قطعی امکان افزایش تجارت دو جانبه رابرای آنها فراهم خواهد کرد.

 تجارت بین این اتحادیه و ایران در ۲۰۲۰ به ۲.۹ میلیارد دلار می‌رسد یعنی ۱۸.۵ درصد بیشتر از ۲۰۱۹. روسیه با ۷۸.۶ درصد اصلی‌ترین شریک تجاری ایران است و پس از آن قزاقستان با ۱۱.۲ درصد و ارمنستان با ۸.۹ درصد قرار دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=149184

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here