کد خبر: 5978
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۳

برنامه ویژه وزارت بهداشت برای کنترل سموم موادغذایی نگرانی از نیترات بالا در گوجه فرنگی

برنامه ویژه وزارت بهداشت برای کنترل سموم موادغذایی نگرانی از نیترات بالا در گوجه فرنگی

رئیس سازمان غذا و دارو از برنامه جامع وزارت بهداشت برای کنترل سموم در فرآورده‌های اصلی مواد غذایی و کشاورزی خبر داد.


دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت، در گفت‌وگو باایسنا گفت: در زمینه کنترل سموم در فرآورده‌های اصلی مواد غذایی و کشاورزی برنامه جامع و کاملی را در دست اجرا داریم.
وی در این باره افزود: در این راستا امسال در کل کشور و به ویژه در دانشگاه‌های علوم پزشکی قطب نمونه‌گیری‌ها در حال انجام و بررسی است. به این ترتیب سال ۹۴ تصویر نسبتا جامعی از وضعیت آلاینده‌ها در فرآورده‌های اصلی غذایی و کشاورزی ارائه خواهیم داد.
وی همچنین به امضای تفاهمنامه‌ای در جهت پایش سموم و آلاینده‌ها در بازار میوه و تره بار تهران اشاره کرد و در عین حال گفت: البته کارگروه مشترکی را نیز با وزارت جهاد کشاورزی تشکیل داده‌ایم و به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم. به عنوان مثال امسال برنامه‌ی مفصلی برای گوجه فرنگی داریم چرا که برخی مطالعات حاکی از وجود نیترات بالا و سموم در این کالای پرمصرف است. بنابراین به منظور ارتقای سلامت این کالا اقدامات لازم در دست انجام است.
دیناروند همچنین با اشاره به برنامه‌های در دست اجرا و همچنین تفاهم نامه امضا شده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور افزایش قدرت نظارت و برخورد با تقلبات در حوزه غذا اشاره کرد و گفت: به این ترتیب زیرساخت‌های پیشرفته جهت کنترل سریع و دقیق آلاینده‌ها و تقلبات غذایی در آزمایشگاه‌های مرجع و قطب سازمان غذا و دارو ایجاد می‌شود تا به این ترتیب نظارت‌ها و کنترل‌ها با دقت و سرعت بیشتری پیش رود.