کد خبر: 10311
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۳

برخی از بانک ها و موسسات اعتباری، ۳۷ درصد سود می گیرند

برخی از بانک ها و موسسات اعتباری، ۳۷ درصد سود می گیرند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

برخی از بانک ها و موسسات اعتباری، 37 درصد سود می گیرند

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: متاسفانه در سایه نبود اهرم‌های نظارتی، برخی از بانک‌ها به ویژه موسسات مالی خصوصی اقدام به دریافت بهره بیش از 37 درصد می‌کنند. ناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه رشد بی‌ضابطه نرخ بهره بانکی در کشور به از بین رفتن اعتماد مردم به بانک‌ها می‌شود، افزود: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید پاسخگوی چرایی تعیین دل‌بخواهی نرخ بهره‌های بانکی باشند. وی با تاکید بر اینکه بانک‌های ما در کشور باید به سمت و سوی کمک به مردم جهت تسهیل زندگی آنها حرکت کنند، افزود:‌ در حال حاضر با نرخ بهره‌های کنونی هیچ فردی موفق به اخذ وام از بانک‌ها و در صورت اخذ آن قادر به بازپرداخت وام‌ها نخواهد بود.

موسوی لارگانی با انتقاد از سیر صعودی تعیین بهره بانکی در کشور به خانه ملت گفت: شاید برای جمع‌آوری نقدینگی در جامعه بالا بردن نرخ بهره بانکی در کشور برای ایجاد انگیزه در مردم جهت سرمایه‌گذاری منابع مالی خود در بانک‌ها موثر باشد، اما به طور حتم در کمک به اقشار متوسط و پایین جامعه که خواهان دریافت تسهیلات هستند، هیچ تاثیری نخواهد داشت. نماینده مردم فلاورجان در مجلس نهم ادامه داد: وضعیت کنونی بانکداری در کشور ما به سلب انگیزه میان تولیدکنندگان منجر شده و هر نوع رقابت برای کارآفرینی و تولید را از بین برده است. وی با یادآوری مشکلات برخی از مردم برای بازپرداخت تسهیلات خود گفت: نرخ بالای بهره‌های بانکی به تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های تولیدی در نتیجه ناتوانی در بازپرداخت وام‌ها منجر شده است.

موسوی لارگانی تنها راه منطقی جمع‌آوری نقدینگی در جامعه برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و همچنین کاهش تورم را توجه به بازار بورس خواند و ادامه داد: مسئولان باید علاوه بر فعال‌سازی بورس به هدایت نرخ بهره بانکی به سمت و سوی منطقی کمک کنند. عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تلاش کمیسیون متبوعش برای کمک به بانک مرکزی جهت تعیین نرخ بهره بانکی متناسب با شرایط کشور خبر داد و افزود: به هیچ وجه نرخ کنونی بهره بانکی مورد تایید نیست.