کد خبر: 4021
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

برخی در تلویزیون دچار خودسانسوری هستند

برخی در تلویزیون دچار خودسانسوری هستند

محمود معظمي - کارگردان سريال‌هاي تلويزيون - درباره‌ي مميزي در تلويزيون معتقد است: برخي خودشان، خودشان را سانسور مي‌کنند؛ در حالي که ما اگر از خط قرمزها خارج نشويم، مسلما مشکل در کار پيش نمي‌آيد.

وي که کارگرداني سريال رمضاني "فاخته" را عهده‌دار بود، در گفت‌و‌گو با ايسنا، درخصوص لزوم اعمال مميزي حرفه‌اي از سوي سازمان صداوسيما براي پخش فيلم‌ها، سريال‌ها وهمچنين مسابقات ورزشي، خاطرنشان کرد: يکسري مميزي‌هايي وجود دارند که افراد خودشان براي خودشان به وجود مي‌آورند؛ به عنوان مثال يکسري سکانس‌ها و لحظاتي در کارها ديده مي‌شود که همه فکر مي‌کنند جزو مميزي‌ها محسوب مي‌شود، ولي سازمان صداوسيما هيچ مشکلي با همين لحظات و سکانس‌ها ندارد. به نظرم برخي نويسندگان خودشان را دچار خودسانسوري مي‌کنند.
وي با بيان اينکه مميزي‌هاي سازمان صداوسيما تعريف شده است، اظهار کرد: يکسري مسائل در سازمان تعريف شده‌اند که در کارها نبايد به آن‌ها پرداخت و به نوعي چهارچوب آن‌ براي همه تعريف شده است، در عين حال مسائلي هستند که به نظرم اتفاق بدي هم نيستند وهيچ‌کس نبايد دلخور شود. ما هم به عنوان برنامه‌ساز بايد به گونه‌اي عمل کنيم که از مميزي‌هاي سازمان خارج نشويم و در عين حال از خلاقيت‌هايمان جدا نشويم.
معظمي در عين حال تأکيد کرد: اگر نويسندگان و کارگردانان با شناخت، کارهايشان را پيش ببرند قطعا کارهايشان دچار مشکل نخواهند شد.
اين کارگردان تلويزيون که به تازگي تصويربرداري سريال "فاخته" را به پايان رسانده است، با اشاره به کليت مجموعه‌اش يادآور شد: به نظرم سريال "فاخته" جاي خودش را توانسته ميان خانواده‌ها باز کند و طبق آماري که سازمان صداوسيما ارائه داده است مردم اين مجموعه را دوست داشتند.
وي در ادامه به حضور بازيگران پيشکسوت در سريال "فاخته" اشاره کرد و گفت: شايد گاهي قصه يک کار خيلي ايده‌آل نباشد ولي کار خوب بازيگران حرفه‌اي در يک کار خيلي تأثيرگذار است. خوشحالم که مردم بازيگران "فاخته" را دوست داشتند.
کارگردان سريال‌هاي "تکيه بر باد" و "شايد براي شما هم اتفاق بيافتد" در بخشي از گفت‌وگوي خود درباره سريال‌هاي رمضاني "هفت سنگ" و "مدينه" اينگونه اظهار نظر کرد: هر دو سريال رمضاني را تقريبا تا حدودي تماشا کردم ولي درباره‌ي آنها اظهارنظر نمي‌کنم؛ چرا که هر نظري بدهم به دليل اينکه خودم هم همزمان سريالم در اين ايام پخش شد، خداي ناکرده ممکن است سوءتفاهمي پيش بيايد ولي در کل هر دو گروه زحمت کشيده بودند و خسته نباشيد مي‌گويم.
معظمي در پايان درباره کارهاي جديدش به ايسنا گفت: يکي - دو سريال براي توليد در دست دارم، ولي فعلا درگير پيش توليد آن هستم تا کمي جلو برود سپس اعلام کنيم.

ي