برای انبوه سازی مسکن باید شرایط پرداخت وام تغییر کند

0
۹۷ بازدید

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت:وام جدید ساخت مسکن از یک سو هم باعث تشویق انبوه‌سازان و سازندگان برای ساخت شده و از سوی دیگر با شرط رسوب ۱۰ درصدی عملا انبوه‌ساز و سازندگان خیلی کم می‌تواند از وام استفاده کند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، حسن محتشم درباره وام ساخت مسکن، اظهار کرد: وقتی گفته می‌شود باید ۱۰ درصد رسوب حساب برای دریافت وام مسکن داشته باشیم به  این معناست که اگر کسی می‌خواهد وارد ساخت و ساز مسکن شود حتما باید از قبل در بانک مسکن حساب افتتاح کرده باشد.

وی ادامه داد: متقاضی وام ساخت مسکن باید در کارکرد حساب خود مقداری از سپرده‌اش رسوب داشته باشد.

وی افزود: فرض کنید که یک انبوه‌ساز یا سازنده از تسهیلات بانک مسکن استفده نکرده و نزد این بانک حساب سپرده ندارد. این سازنده باید بتواند در بانک مسکن حساب باز کرده تا از تسهیلات ساخت بهره‌مند شود. این‌که گفته می‌شود باید ۱۰ درصد رسوب حساب داشته باشد به این معنی است که باید چند وقتی سازنده با حساب خود کار کند و پس از آن بر مبنای محسبات بانک در یک تاریخ که می‌خواهد وام را پرداخت کند اعلام می‌کند رسوب حساب شما ۲ درصد است.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: در این صورت وامی که به سازنده تعلق می‌گیرد بسیار ناچیز خواهد بود.

محتشم اضافه کرد: وام جدید ساخت مسکن از یک سو هم باعث تشویق انبوه‌سازان و سازندگان برای ساخت شده و از سوی دیگر با شرط رسوب ۱۰ درصدی عملا انبوه‌ساز و سازندگان خیلی کم می‌تواند از وام استفاده کند.

وی بیان کرد:به نظرم بازنگری در این مصوبه ضروری است اگر بخواهند به ساخت و ساز مسکن در کشور کمک کنند، در غیر اینصورت تعداد محدودی از انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران شاید بتوانند از این وام استفاده کنند. اما این گروه نیز در حداکثر رقم ۴۵۰ میلیون تومانی وام برای تهران، ۴۰۰ میلیون تومان در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرها نمی‌توانند استفاده کنند.

وی با بیان این‌که ممکن است برخی سازندگان از این وام به صورت محدود استفاده کنند، گفت: اما با این شرایط وام جدید ساخت مسکن به تولید انبوه مسکن منجر نمی‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=138459

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here