کد خبر: 6647
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳
گروه : جهان انرژی

بخش خصوصی برای کاهش تلفات جایزه می‌گیرد

بخش خصوصی برای کاهش تلفات جایزه می‌گیرد

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق در حالی از روز شنبه آغاز به کار کرد که موضوع کاهش تلفات در شبکه برق کشور از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه مسئولان دولتی و شرکت‌های خصوصی در این نمایشگاه است

سخنان مقام های دولتی در مراسم افتتاحیه تاکیدی بر عزم دولت برای کاهش تلفات برق بود و این درحالی است که رییس دفتر رییس جمهور با قاطعیت تاکید کرد که تلفات در تولید، انتقال و توزیع برق قابل قبول نیست و نیاز به نوآوری در این صنعت مانند دیگر صنایع ضروری است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه نمایشگاه از قرارگیری سوخت صرفه جویی در اختیار بخش خصوصی به شرط یاری این بخش به افزایش بازده در راستای کاهش تلفات خبر داد و گفت: چنانچه بخش خصوصی به افزایش بازده کمک کند و موجب کاهش تلفات شود، به میزان انرژی صرفه‌جویی‌شده سوخت مصرف‌نشده در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

حسین امیری‌خامکانی تاکید کرد: برای کشوری مانند جمهوری اسلامی ایران با داشتن کارشناسان خبره، شایسته نیست که بهره‌وری پایین و تلفات بالا داشته باشد. سالیان سال است که مسئولان بر پایین بودن بهره‌وری تاکید دارند و بحث کاهش تلفات بر کسی پوشیده نیست.

وی تصریح گرد: بند 19 بودجه سال گذشته و تبصره 11 بند "ه" بودجه سال‌جاری مربوط به کاهش تلفات است که هم در دولت و هم در بخش خصوصی به نتایج مطلوبی رسیدیم که احساس رضایت ایجاد کرده است. بند "ق" تبصره 2 هم به کمک این بند آمده است؛ در وزارت‌خانه‌های نیرو و نفت، در زمینه بهره‌وری و کاهش مصرف و تلفات توفیق خوبی حاصل شده است که می‌تواند موجب خروج از رکود شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ادامه این روند، کشور را دچار مشکل خواهد کرد؛ لذا با هم‌اندیشی و تعامل و مساعدت می‌توان مشکلات را یکی پس از دیگری حل کرد.

تلاش برای تولید انرژی با بازده بالاتر

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو نیز با تاکید بر این که مشکل اصلی صنعت برق انباشت بدهی‌هایی است که ناشی از واگذاری برخی از تاسیسات و واماندن بدهی‌ها در داخل وزارت نیرو است، گفت: انباشت بدهی در کنار تعرفه‌های بسیار پایین این صنعت، موجب شده است این صنعت توازن و تعادل لازم را نداشته باشد.

علیرضا دایمی با بیان این که در حال حاضر صنعت برق به‌لحاظ تعدد تولید و فناوری ساخت مشکلی ندارد، اظهار کرد: تلاش ما باید در زمینه به‌روز کردن دانش فنی برای تولید انرژی با بازده بالاتر و مصرف سوخت کمتر متمرکز شود. صنعت برق ایران قطب انرژی الکتریکی منطقه است و بیشتر کشورهای همسایه با ما مبادله انرژی دارند که این امر نشان‌دهنده موقعیت خاص ایران و توانایی و پتانسیل بالای این صنعت است.

وی گفت: با وجود مشکلات بزرگ، صنعت برق نقش ارزشمندی در اجرای اصل 44 قانون اساسی، پایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی و کمک به توسعه کشور دارد؛ اگر این دو مشکل برطرف شود، صنعت برق مسیر تاریخی خوبی را طی کرده و توانایی لازم را برای توسعه هرچه بیشتر دارد.

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی وزیر نیرو گفت: تلاش زیادی برای احداث واحدهای نیروگاهی صورت گرفته است و ظرفیت‌های بسیار زیادی هم به‌دست آمده است، اما این نباید موجب شود از مسیر توسعه و تکمیل یافته‌ها بازبمانیم. ما هنوز مسیر طولانی در بالا بردن بهره‌وری، افزایش دانش فنی و فناوری‌های نو در تولید نیروگاه‌ها داریم. باید به سمت افزایش بهره‌وری و بهینه کردن واحدهای تولیدی از نظر ساخت و فناوری حرکت کنیم.

دایمی با اشاره به توسعه توانمندی‌های صنعت برق در بخش خصوصی کشور، تصریح کرد: هم‌اکنون مجموعه‌های موفقی در کشور وجود دارند که وقتی صحبت از واحدهای نیروگاهی و توربین‌های بزرگ می‌شود، توانایی‌شان در کشور و حتی در منطقه منحصر به‌فرد است و رقابت نزدیکی با تولیدکنندگان بزرگ جهان دارند. در این زمینه معدود تولیدکنندگانی نیز در آسیا و اروپا وجود دارند و وجود چنین مجموعه‌ای برای کشور یک مزیت محسوب می‌شود. ظرفیت‌سازی برای نیروگاه‌های کوچک و پراکنده (DG) نیز آغاز شده است. ما فناوری ساخت واحدهای نیروگاهی بزرگ را باید به‌قدری ارتقا دهیم که قابلیت رقابت با تولیدکنندگان بزرگ اروپایی و آمریکایی را داشته باشد.

وی با اشاره اهمیت صندوق‌ها و موسسه‌های سرمایه‌گذاری در تامین طرح‌ها، گفت: این صندوق‌ها ابزاری هستند که می‌توانند در توسعه صنایع مختلف ازجمله آب و برق بسیار موثر باشند. در عین حال این ابزار منابع پایداری را می‌توانند برای صنعت تامین کنند. اگر دولت بخواهد به‌تدریج وابستگی صنایع را از اعتبارهای دولتی و عمومی کم و بر روی مشارکت‌های عمومی و خصوصی تمرکز کند، یکی از ابزارهای مناسب همین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است تا با جمع کرن سرمایه‌های پراکنده مردم بتواند به توسعه کشور کمک کند؛ البته این امر ملزوم‌هایی نیز دارد تا مخاطره‌ای در اقتصاد خرد کشور وارد نشود.

دایمی با بیان اینکه هم‌اکنون تمامی نقاط کشور ما تحت پوشش خدمات برق‌رسانی است و 55 هزار روستا به برق دسترسی دارند، گفت: ما در تمام شئون زندگی و در هر لحظه به برق نیاز داریم؛ چه در محیط خانه و چه در محیط بیرون از رفت‌وآمد تا وسایل ارتباطی همه وابسته به برق هستند و عموم مردم حق دارند بدانند که در این صنعت چه اتفاقی افتاده است و چه دستاوردهایی داشته‌ایم.

وی مخاطبان گروه دوم را شرکت‌های تولیدکننده عنوان کرد و افزود: در بسیاری از مواقع دیده شده است که سازندگان داخلی از شرکت‌های دیگری که تولیدکنندگان قطعه هستند، بی‌اطلاع بوده‌اند و این امکان فراهم می‌شود که مبادله‌ای بین شرکت‌های داخلی ایجاد شود که می‌توانند از ظرفیت‌های فنی و فکری همدیگر استفاده کنند. هدف سوم نیز شناساندن ظرفیت‌ها به کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان بیان کرد و افزود: این نمایشگاه‌ها فرصت خوبی به‌لحاظ وجود بازدیدکنندگان خارجی است تا با اطلاع‌رسانی، ظرفیت‌های موجود معرفی شوند. در سال‌های گذشه عرضه دستاوردهای شرکت‌های داخلی در نمایشگاه‌ها به عقد قرارداد با متقاضیان خارجی منتهی شده است که این امر می‌تو‌اند به توسعه صادرات دانش فنی و توسعه صادرات تجهیزات کمک کند.