کد خبر: 5875
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۳
گروه : ایران

بازتاب سخنان روحانی در رسانه‌های خارجی

بازتاب سخنان روحانی در رسانه‌های خارجی

دکتر حسن روحاني در گفت‌وگوي تلويزيوني شب گذشته خود با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5، گفت که دستيابي به توافق نهايي تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر امکان‌پذير است.


سخنان وي در رسانه‌هاي خارجي بازتاب گسترده‌اي داشته است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خبرگزاري رويترز ضمن پوشش سخنان شب گذشته رئيس جمهور کشورمان، گزارش داد: حسن روحاني بر اين باور است که توافق هسته‌اي با غرب حتمي است.
وي در گفت‌وگوي تلويزيوني دوشنبه شب خود، تأکيد کرد: قرار است يک توافق هسته‌اي با غرب حاصل شود و من معتقدم که اين توافق مي‌تواند تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر سال جاري حاصل شود.
رويترز در ادامه به بخش ديگري از سخنان رئيس جمهور اشاره کرد و گزارش داد: به گفته رئيس جمهور ايران توافقات کلي حاصل شده است و کار باقيمانده تنها درباره جزئيات است. همچنين دستيابي به توافق نهايي در 40 روز باقيمانده ممکن خواهد بود.
حسن روحاني افزود: حصول توافق هسته‌اي حتمي است.
اين خبرگزاري در ادامه روحاني را رئيس جمهوري ميانه‌رو خواند و يادآور شد: روحاني که 14 ماه پيش به رياست جمهوري رسيد وعده داده است که به اختلافات با غرب پايان دهد اما در اين گفت‌وگوي تلويزيوني تأکيد کرد، 12 سال اختلاف نمي‌تواند در طول يک شب حل شود.
به گزارش رويترز غرب اميدوار است که حصول توافق هسته‌اي منجر به کاهش تنش‌ها و جنگ در منطقه خاورميانه و پايان تهديدات رژيم صهيونيستي مبني بر استفاده از زور عليه ايران در صورت دستيابي اين کشور به سلاح هسته‌اي منجر شود.
اين در حالي است که تهران همواره اين اتهامات را رد کرده و تأکيد دارد برنامه هسته‌اي‌اش ماهيت کاملا" صلح‌آميز دارد و براي توليد انرژي و تحقيقات علمي هدف‌گذاري شده است.
همچنين خبرگزاري آسوشيتدپرس با اشاره به اين بخش از سخنان دکتر حسن روحاني در مورد مذاکرات هسته‌اي ايران، گزارش داد: رئيس جمهور ايران در حالي دستيابي به توافق نهايي را قطعي مي‌داند که قرار است دور جديدي از مذاکرات ايران و گروه 1+5 روز سه‌شنبه در وين پايتخت اتريش آغاز شود.
ايران و گروه 1+5 کمتر از دو ماه تا ضرب‌الأجل 24 نوامبر براي حل اختلافاتشان بر سر برنامه هسته‌اي اين کشور فرصت دارند تا بتوانند به توافق نهايي و جامع دست پيدا کنند.
به گزارش آسوشيتدپرس اين توافق قرار است به اقداماتي منجر شود که در ازاي لغو تحريم‌هاي اقتصادي عليه ايران مانع از دستيابي اين کشور به سلاح هسته‌اي شود. بنابراين عدم دستيابي به اين توافق بدين معني است که تمام روند مذاکرات که سال‌ها است در جريان است به شکست منجر مي‌شود.
رئيس جمهور ايران در گفت‌وگوي تلويزيوني دوشنبه شب خود تأکيد کرد که کشورش براي رسيدن به توافق نهايي اراده سياسي دارد. اگرچه اختلافات بر سر جزئيات هنوز به قوت خود باقي است.
آسوشيتدپرس همچنين گزارش داد: به نظر مي‌آيد اظهارات روحاني در آستانه برگزاري ديدارهاي جديد ميان وزراي امور خارجه ايران و آمريکا و کاترين اشتون نماينده گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌اي طي هفته جاري تزريق خوش‌بيني جديد در مذاکرات است اما ارزيابي وي با پيشرفت‌هايي که در اين زمينه حاصل شده است هم‌خواني ندارد.
رئيس جمهور ايران علاوه بر اين تأکيد کرد: هيچ ترديدي وجود ندارد که ايران بايد اجازه داشته باشد برنامه غني‌سازي اورانيوم خود را حفظ کند و اين‌که تمام تحريم‌ها عليه اين کشور در توافق نهايي بايد لغو شود. از اين رو مذاکرات در مورد چگونگي و مدت زمان اين توافق است.
در جايي ديگر خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داد: حسن روحاني رئيس جمهور ايران روز دوشنبه گفت که حتي اگر يک توافق جامع تا اواخر ماه نوامبر سال جاري با غرب بر سر برنامه هسته‌اي ايران حاصل نشود هيچ يک از طرف‌ها مذاکرات را ترک نخواهد کرد.
خبرگزاري فرانسه افزود: با توجه به اينکه به نظر مي‌آيد رايزني‌ها براي حصول توافق جامع به بن‌بست رسيده است، سخنان شب گذشته حسن روحاني قويترين پيامي است که نشان مي‌دهد مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 براي رسيدن به توافق نهايي ادامه خواهد يافت.
رئيس جمهور ايران يادآور شد: خواست ما اين است که اين مسأله طي 40 روز باقيمانده حل شود اما اگر مسائل ديگري اتفاق افتد و ما نتوانيم تمام مشکلات را حل کنيم باز هم طرف‌هاي مذاکره‌کننده يک راه‌حل نهايي پيدا خواهند کرد.
حسن روحاني در ادامه سخنانش به توافق اوليه ژنو که ميان ايران و گروه 1+5 حاصل شد اشاره کرد و گفت: اين مشکل 12 سال است که ادامه يافته و حل شدن آن طي چند روز ممکن نيست.
خبرگزاري فرانسه همچنين گزارش داد: اما مسير دستيابي به توافق نهايي با توجه به اختلافات بر سر ظرفيت غني‌سازي ايران و چگونگي و چارچوب زماني لغو تحريم عليه اين کشور ناهموار شده است. ايران تأکيد دارد که فعاليت‌هاي هسته‌اي‌اش ماهيت کاملا" صلح‌آميز دارد اما غرب مي‌گويد که هنوز اطمينان کافي در اين زمينه به دست نياورده است.