انرژی‌های‌ تجدیدپذیر به حال خود رها شده است

0
۷۷ بازدید

در برهه کنونی، گاز تقریبا رایگان نیروگاه‎ها مد نظر است و مشخص است که نیروگاه خورشیدی نمی‌تواند رقابت کند، اما اگر زمانی نگاه کنیم، زمان احداث نیروگاه خورشیدی خیلی پایین‌تر است اما سرمایه‌گذاری اولیه بالاتری می‌طلبد.

امروزه کمتر کسی است که از اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر به‌‌عنوان یکی مهم‌ترین روندهای روبه‌رشد جهانی آگاهی نداشته باشد. شاید از خود پرسیده باشید گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر با چه انگیزه‌‌هایی در جهان دنبال می‌‌شود. پاسخ به این پرسش می‌تواند تا حد زیادی  اهمیت این صنعت را روشن کند. ایران در مداری کامل از انواع منابع تجدیدپذیر جهان قرارگرفته؛ ظرفیت‌‌سنجی منابع انرژی خورشیدی، بادی، زیست‌‌توده، زمین‌‌گرمایی و آبی همگی حاکی از دسترسی کامل به آینده‌‌ای پاک در دوران پسانفتی است.

در همین زمینه، بهنام محمدی ایواتلو، رئیس انجمن انرژی ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: ایران منابع عظیم سوخت‌های فسیلی را دارد و از لحاظ منابع گازی در رتبه دوم دنیا بوده و در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی بادی و خورشیدی نیز محلی از اعراب دارد .

وی تصریح کرد: از طرفی نیز موقعیت برتر ژئوپولتیکی داشته و بین دو کانون انرژی در دنیا قرار گرفته است و منطقی است که هاب انرژی منطقه باشیم، ولی وقتی به طرح‌های اجراشده و ساختارها و برنامه‌هایی که برای سال‌های آتی وجود دارد را با کشورهای همسایه مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که مسیر همواری برای این کار وجود ندارد، ما از رقبای منطقه‌ای که برنامه‌های توسعه‌ای بلندپروازانه اجرا می کنند عقب هستیم.

وی با بیان اینکه در تابستان و زمستان مشکل تامین برق داریم گفت: نفت‌مان هم تحریم شده و صادرات نفت‌مان به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه رسیده و در این شرایط با یک تصمیم گیرنده استراتژیک در دنیا و منطقه فاصله زیادی داریم و انرژی مضاعفی نیز می‌خواهد که بخواهیم به رتبه‌های که پتانسیلش را داریم برسیم.

وی با اشاره به اینکه خاورمیانه به تنهایی بیش از دو سوم ذخایر نفت دنیا را دارد عنوان کرد: از طرفی کشورهای خاورمیانه که در توسعه نفت پیشرو بودند به انرژی‌های تجدیدپذیر و سوخت‌های سبز رو آورده اند و خاورمیانه از آنچه که آینده دنیا به آن سمت می‌رود عقب نمانده است، توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در عربستان و امارات و صادرات هیدروژن سبز در آینده از جمله این پیشرفت‌ها خواهد بود .

محمدی ایواتلوگفت: در این زمینه خاورمیانه نقش خیلی اساسی داشته و نیروگاه خورشیدی امارات قرار است به ظرفیت اسمی ۵۰۰۰ مگاوات، به بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیا و تولید هیدروژن سبز تبدیل گردد و این کشور تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۷۵ درصد انرژی‌اش را از منابع سبز تامین خواهد کرد.

وی تصریح کرد: مقایسه انرژی تولیدی از منابع مختلف، نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۰، تولید انرژی از نیروگاه‌های ذغال سنگ پنج درصد کاهش داشته است، گازی دو درصد کاهش داشته، اما مجموع انرژی تولیدی نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر هفت درصد افزایش داشته‌اند و بدین معنا، انرژی تولید سوخت‌های فسیلی در حال کاهش و انرژی‌های تجدیدپذیر در حال افزایش است.

وی بیان کرد: به طور میانگین در کل دنیا، بیش از ۱۰ درصد مصرف برق دنیا توسط نیروگاه‌های بادی و خورشیدی تامین می‌شود. کشوری مانند ویتنام فقط در سال ۲۰۲۰، ۱۱ گیگاوات انرژی خورشیدی وارد مدار کرده، یعنی ۱۱ هزارمگاوات، مقایسه کنید با پیک مصرف ما که ۵۷ هزار مگاوات است و ظرفیت کل شبکه ایران که ۸۵ هزار مگاوات است و اینها مواردی است که باید به آنها توجه کرد و در این زمینه‌ها هم خیلی عقب‌ماندگی داریم.

وی خاطرنشان کرد: دولت بحث انرژی‌های تجدیدپذیر را رها کرده و به عهده مردم گذاشته است و از منابع مالی که از مصرف‌کنندگان به عنوان ۱۰ درصد عوارض می گیرند، نصف را به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و نیمی را هم به توسعه برق‌رسانی به روستاها اختصاص داده است.

محمدی ایواتلو با بیان اینکه ما سیگنال‌های بدی را به دنیا می‌فرستیم و حتی با رفع تحریم‌ها هم، سرمایه‌گذار به راحتی به ما اعتماد نخواهد کرد گفت: در برهه کنونی، گاز تقریبا رایگان نیروگاه‎ها مد نظر است و مشخص است که نیروگاه خورشیدی نمی‌تواند رقابت کند، اما اگر زمانی نگاه کنیم، زمان احداث نیروگاه خورشیدی خیلی پایین‌تر است اما سرمایه‌گذاری اولیه بالاتری می‌طلبد.

وی در پایان مطرح کرد: نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر منبع خوبی هستند اما هیچ کدام سریع‌السیر نیستند طرح مناسبی برای توسعه آن در کشور نداریم و موضوع احداث نیروگاه‌ها یک فعالیت مابین دولتها است، طرح‌هایی که یک دولت برنامه‌ریزی می‌کند و شروع می‌کند، در دولت بعدی به بار می‌نشیند و جواب می‌دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=164156

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here