افزایش ۷۵ هزار تنی برداشت گندم

0
۲۴۸ بازدید

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی گفت: خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۷۵ هزار تنی را نشان می‌دهد.

علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای فصل برداشت گندم در ۱۵ فروردین سال جاری تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان هشت استان کشور خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در همین مقطع زمانی ۳۲۵ هزار تن گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری شده بود، افزود: مقدار خرید سال جاری ۷۵ هزار تن نسبت به سال قبل رشد یافته است.

قنبری با رد این مطلب که افزایش میزان خرید سال جاری به دلیل برداشت زودهنگام گندم در برخی استان‌هاست، تشریح کرد: در سال گذشته تا این تاریخ ۹ استان کشور وارد عملیات خرید تضمینی شده بودند؛ این در حالی است که در سال جاری تاکنون هشت استان خرید را انجام می‌دهند.

طبق اعلام شرکت بازرگانی دولتی ایران، مدیرعامل این شرکت مهم‌ترین عوامل رشد میزان خرید گندم در سال جاری را تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی و اعلام به موقع آن که منجر به تشویق کشاورزان به افزایش سطح زیرکشت گندم در کشور شده عنوان کرد و حمایت‌ها و اقدامات اساسی دولت و وزارت جهاد کشاورزی در زمینه به‌زراعی و بهره‌وری بیشتر در بخش کاشت و تولید گندم را از دیگر دلایلی افزایش تولید برشمرد.

قنبری افزایش تعداد مراکز خرید از ۱۰۰مرکز در سال گذشته به ۱۷۸ مرکز در سال جاری را که موجب رفاه حال کشاورزان در جریان تحویل گندم‌هایشان شده است، از دیگر عوامل موثر در ترغیب و تشویق گندمکاران به تحویل گندم تولیدی به مراکز خرید دولتی عنوان کرد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه حداقل ۹۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت خرید تضمینی گندم لازم است و مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه سال جاری است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12323