کد خبر: 6196
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۳

اظهار نظر صریح معاون وزیر راه درباره عدم وجود خط کشی در راه‌های روستایی

اظهار نظر صریح معاون وزیر راه درباره عدم وجود خط کشی در راه‌های روستایی

قطعا مقصران اصلی ناامنی در جاده‌ها مسئولان هستند

گروه امورزیربنایی: معاون راه های روستایی وزارت راه و شهرسازی در نشست خبری خود درباره عدم وجود خط کشی در راه‌های روستایی گفت: درصد بالایی از جاده‌های کشور خط جاده‌ای و علائم راهنمایی ندارند که قطعا مقصرین اصلی ناامنی جاده‌ها ناشی از این موارد معاونت نظارت راهبردی و مسئولان وزارت راهو شهرسازی هستند.

حسین میرشفیع در پاسخ به سوالی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷ هزار راه آسفالت روستایی نیمه تمام در کشور وجود دارد گفت: ۱۲ هزار کیلومتر راه روستایی در دست ساخت داریم که در مجموع ۱۷ هزار کیلومتر از پروژه‌های نیمه تمام در حوزه راه‌های روستایی هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چند درصد از راه های روستایی غیراستاندارد هستند گفت: قطعا اینکه بگوییم راه غیراستاندارد در کشور نداریم دروغ است اما غالب راهی‌های روستای کشور برای سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت طراحی شده ‌اند و استاندارد این سرعت را دارند و برای این سرعت تعریف شده قطعا تلفاتی نخواهیم داشت.

میرشفیع در مورد آمار سوانح جاده‌ای در راه‌های روستایی گفت: خوشبختانه آمار تلفات جاده‌های روستایی کاهش پیدا کرده است به طوری که در ۵ ماهه اخیر ۵ درصد کاهش در تلفات راهی‌های روستایی داشتیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بیشترین آمار تلفات راه‌های روستایی گفت: بیشترین آمار تلفات راههای روستایی به سال ۸۵ برمی گردد که میزان تلفات ۳۰٫۶ در هر هزار کیلومتر بودکه خوشبختانه این عدد به ۱۲٫۷ در هزار کیلومتر رسیده است.

میر شفیع با بیان اینکه ۴۵ درصد از تلفات جاده ای مربوط به عابران پیاده وموتورسوار ها هستند گفت: معتقدم که این آمار بسیار بالایی است که باید کاهش پیدا کند.

میر شفیع با اشاره به ارزش ریالی راههای روستایی موجود در کشور گفت: در حال حاضر به طور میانیگن هر کیلومتر از راههای روستایی کشورمان ۳۰۰ میلیون تومان ارزش دارد.

معاون راههای روستایی وزارت راه و شهرسازی در باره هزینه های نگهداری جادههای روستایی گفت: سالانه باید هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای نگهداری را ههای روستایی هزینه شود که البته این اعتبار روند کاهش پیدا کرده است.