کد خبر: 7107
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۳

اخبار کوتاه امورزیربنایی اول آذرماه

اخبار کوتاه امورزیربنایی اول آذرماه

دامنه اینترنتی «.‌ بازار» رونمایی شد

دامنه اینترنتی «.بازار» در ایران رونمایی شد.این دامنه سطح بالا که چند زبانه محسوب می‌شود علاوه بر کشور ایران زبان‌های عربی و اردو را نیز در بر می‌گیرد و ماهیت آن به گونه‌ای است که می‌توان از بهره‌گیری آن در حوزه تجارت الکترونیک و درگاه‌های آنلاین نوین برای بازاری با جمیعت بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر برنامه‌ریزی کرد.بنابر اعلام دست‌اندرکاران این دامنه می‌تواند بستر مناسب و کارآمد‌تری برای ارتباط با مشتریان محلی را فراهم کند.براین اساس میلیون‌ها آدرس اینترنتی کوتاه و ماندگار را می‌توان براساس رسم خط فارسی برای اهداف تجاری مختلف طراحی و تعریف کرد.

۳۷ هزار روستا نیاز به اجرای طرح‌های آب و فاضلاب دارند

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: مبنای قیمت در بازار گسترده صنعت آب و فاضلاب باید کیفیت باشد و انتظار از بخش خصوصی این است که کیفیت را در رأس برنامه‌های خود قرار دهد. ستار محمودی اظهار کرد: تولید از اشتغال پایدار، توسعه و تفکر پایدار حاصل می‌شود و افزایش تولید در کشور به معنی رفع وابستگی است.وی صنعت آب و فاضلاب را یک صنعت اجتماعی عنوان کرد و افزود: این صنعت به‌دلیل محصول خود یعنی آب و خدمات دفع بهداشتی فاضلاب، صنعتی حیاتی برای زندگی مردم است و بهداشت و حیات جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی ادامه داد: نزدیک به ۳۷ هزار روستا نیز در کشور نیازمند اجرای طرح‌های آب و فاضلاب است و ده‌ها مجتمع آب‌رسانی در این روستاها در دست انجام است. محمودی با اشاره به گستردگی طرح‌های آب و فاضلاب کشور، گفت: برای تکمیل ۷۰۰ طرح آب کشور ۱۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیازمندیم.

چاه‌های غیرمجاز با حساب و کتاب می‌شوند

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: کمتر از ۵۰ هزار حلقه چاه در کشور هوشمند شده و بحث‌های کنترلی به بررسی بیشتر نیازمند است. در آب‌های سطحی هم بنا به نظر کارشناسان باید از ابزارهای اندازه‌گیری استفاده شود تا در سال‌های آینده وضعیت بحرانی آب‌های زیرزمینی در منابع آب سطحی کشور تکرار نشود. محمد حاج‌رسولی‌ها در نشست تخصصی "مدیریت منابع آب با رویکرد احیا و تعادل بخشی منابع زیرزمینی" که در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران برگزار شد، اظهار کرد: نصب تجهیزات اندازه‌گیری برداشت از چاه‌های مجاز آب از اولویت‌های طرح احیا و تعادل بخشی منابع زیرزمینی است.وی افزود: با توجه به تغییر رویکرد وزارت نیرو ناشی از شرایط اقلیمی و کمبود آب کشور، در زمان حاضر تاکید عمده بر مباحث مدیریتی و نرم‌افزاری بخش آب متمرکز است.