کد خبر: 11982
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
گروه : جهان انرژی

احتمال مشارکت نفتی ایران-آمریکا با واسطه گری اروپا

احتمال مشارکت نفتی ایران-آمریکا با واسطه گری اروپا

معاون وزیر نفت از اعلام آمادگی چند شرکت اروپایی-آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید پتروشیمی خبر داد و گفت: مذاکرات با شرکت‌هایی از آلمان، هلند و ایتالیا برای مشارکت در صنایع پتروشیمی آغاز شد.

عباس شعری مقدم در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به منظور مشارکت در طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی پس از لغو تحریم‌های خارجی، گفت: در شرایط فعلی سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران برای شرکت‌های بزرگ خارجی و بین المللی جذاب و سودآور است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون ایران از منابع هیدروکربوری فراوان و نسبتا ارزان شامل نفت خام و گاز طبیعی برخوردار است، تصریح کرد: در کنار ذخایر غنی نفت و گاز، نیروی انسانی تحصیل کرده و آماده به کار و وجود بیش از ۲۰۰۰كیلومتر مرزهای آبی در خلیج فارس و دریای عمان از دیگر مزیت های سرمایه گذار در صنعت پتروشیمی و پلیمری ایران است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه پس از آغاز مذاکرات هسته‌ای اخیر و احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات شركت‌هایی از کشورهایی مختلف جهان مذاکرات خود را با ایران به منظور مشارکت و سرمایه گذاری در طرح‌های پتروشیمی آغاز کرده اند، اظهار داشت: بر این اساس تاکنون مذاکرات متعددی با سرمایه گذاران و شرکتهایی از هند، آلمان، هلند و ایتالیا و همچنین تمام کشورهایی که در گذشته با ما همکاری داشتند، انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اعلام آمادگی شرکت‌های خارجی به منظور از سرگیری همکاری با ایران، اظهارداشت: این شرکت‌ها تاکید می کنند که به محض لغو تحریم‌ها فعالیت‌ها و همکاری‌های خود با صنعت پتروشیمی ایران را آغاز خواهند کرد.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال مهر مبنی بر اینکه آیا در کنار اروپایی ها، شرکت‌های آمریکایی هم برای مشارکت در طرح‌های صنعت پتروشیمی مذاکرات خود را آغاز کرده‌اند؟ توضیح داد: به صورت مستقیم خیر، ولی برخی شرکت‌های اروپایی که شریک آمریکایی دارند، برای همکاری مذاکراتی داشته اند و حتی در پاسخ به سئوال ما که شما با داشتن شریک آمریکایی، چطور اقدام به مذاکره و اعلام آمادگی کرده اید، تاکید کرده‌اند که شرکای آمریکایی ما، خود خواهان انجام این گفتگوها بوده‌اند.

شعری مقدم در پاسخ به پرسشی که آیا از نظر قوانین کشور، محدودیتی برای سرمایه گذاری‌های آمریکایی‌ها در صنایع پتروشیمی وجود ندارد؟ گفت: خیر، هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری خارجی در کشور وجود ندارد.