کد خبر: 11656
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردین ۱۳۹۴

آیا بازار طلا در انتظار افتی چشم گیر است؟

آیا بازار طلا در انتظار افتی چشم گیر است؟

یک نشریه فنلاندی اعلام کرد که فنلاند در سال 2014 میلادی به عنوان بزرگترین تولید کننده طلا در بین کشورهای اتحادیه اروپا شناخته شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی کاستوم تودی، فنلاند در سال 2014 میلادی با پیشی گرفتن بر سوئد به بزرگترین تولید کننده اروپا تبدیل شده است.بر اساس این گزارش بزرگترین معدن طلای اروپا در فنلاند واقع است و شرکت کانادایی آگنیکو ایگل مالک آن است. با توسعه این معدن تولید طلای آن به بیش از 6 تن در سال افزایش خواهد یافت.تولید طلای این معدن در شرایط کنونی 5 تن است. گردش مالی این شرکت در سال گذشته به بیش از 138 میلیون یورو رسیده و سود عملیاتی آن نیز بالغ بر 14 میلیون یورو بوده است.این شرکت بزرگ معدنی سال گذشته 80 میلیون یورو در بخش های مختلف معدنی سرمایه گذاری کرده است.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که قیمت طلا در شرایط کنونی تحت فشار زیادی ناشی از کاهش تقاضای فیزیکی چین و تقویت ارزش دلار آمریکا قرار دارد.به گزارش پایگاه اینترنتی اف ایکس امپایر، انتشار آمارهای ناامید کننده در خصوص وضعیت تجاری چین طی ماه گذشته، نگرانی ها در خصوص وضعیت اقتصادی این کشور را تشدید کرده و به نظر می رسد این مساله می تواند تاثیر زیادی بر روند تقاضای فیزیکی طلا در بازار این کشور داشته باشد.بر اساس این گزارش ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی همچنان رو به افزایش است و این مساله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است.انتشار متن مذاکرات نشست اخیر فدرال رزرو گمانه زنی ها در خصوص افزایش نرخ بهره را بیشتر کرده است. تحلیلگران موسسه جی اف ام اس نیز تاکید کرده اند که قیمت طلا امسال احتمالا به پایین ترین سطح در 5 سال اخیر خواهد رسید ولی در سال 2016 میلادی بار دیگر با افزایش روبرو خواهد شد.البته تقاضای فیزیکی طلا در بازار هند رو به افزایش است ولی این مساله به تنهایی قادر به افزایش چشمگیر قیمت طلا نبوده است.

تازه ترین تحلیل تکنیکال نشان می دهد که سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه مدت 1202 دلار خواهد بود و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا با افت بیشتری روبرو خواهد شد.به گزارش پایگاه اینترنتی اف ایکس استریت، تحلیل تکنیکال حاکی است اگر سطح حمایتی 1202 دلاری برای قیمت هر اونس طلا شکسته شود قیمت این فلز زرد در کوتاه مدت به کمتر از 1200 دلار خواهد رسید.بر اساس این گزارش سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی 1207 دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا به بیش از 1210 دلار افزایش خواهد یافت.