آیت الله آملی لاریجانی: قوه قضاییه کمک به دولت را وظیفه خود می داند

0
۳۴۴ بازدید

رییس قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه به سهم خود کمک کردن به دولت را در همه صحنه ها وظیفه خود می داند، چون موفقیت دولت، موفقیت نظام است.
 به گزارش ایرنا، آیت الله “صادق آملی لاریجانی” روز چهارشنبه در نشست مسوولان عالی قضایی، با تبریک هفته دولت به دولتمردان، از دولت خواست تا همه توان خود را برای خروج از رکود به میدان بیاورد.
وی تاکید کرد: دستگاه قضا کمک به دولت را وظیفه خود می داند تا بتوانیم موفق باشیم.
رییس قوه قضاییه رفع مشکلات اقتصادی کشور و بویژه مشکلات معیشتی مردم را مهمترین وظیفه دولت در وضع کنونی دانست و گفت: فراهم کردن بستر پیشرفت و تعالی کشور، خصوصاً برای جوانان به تلاش فراوان نیاز دارد که اکنون این تلاش در قوه مجریه دیده می شود و قوای دیگر و مردم نیز باید به دولت در این زمینه کمک کنند.
** ساماندهی اجرایی کشور با همفکری قوای مقننه و قضاییه
وی افزود: ساماندهی اجرایی کشور کار بسیار دشوار و وظیفه سنگینی است که بدون همنوایی و همفکری قوای مقننه و قضاییه با دولت و همچنین بدون مشارکت مردم محقق نمی شود، بویژه در زمینه رفع مشکلات اقتصادی و خروج از رکود، قوای سه گانه و بخش خصوصی باید با تمام توان به میدان بیایند.
رییس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه قوه قضاییه به دولت “اطمینان می دهد” که همه تلاش خود را برای موفقیت قوه مجریه به کار می گیرد، ادامه داد: موفقیت دولت در امور اجرایی را موفقیت نظام می دانیم، همانطور که موفقیت قوه قضاییه در پیشبرد عدالت در جامعه موفقیت نظام است.
** حرکت دولت در چارچوب قانون اساسی و ارزش های دینی
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دستگاه قضایی در کنار حمایت از قوه مجریه و کمک به آن انتظار دارد که دولت در چارچوب “قانون اساسی و ارزش های دینی” حرکت کند، افزود: دولت باید دولت جمهوری اسلامی باشد، یعنی دولتمردان خود را موظف بدانند که در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران عمل کنند.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: التزام دولتمردان در عمل به قانون اساسی باید شامل همه اصول آن نه فقط اصول مرتبط با اختیارات قوه مجریه باشد، بنابراین توقع ما این است که دولتمردان و مدیران میانی، خطوط کلی جمهوری اسلامی را که در قانون اساسی مندرج است، بپذیرند و این پذیرش را ابراز کنند.
آیت الله آملی لاریجانی از مدیران بلندپایه قوه مجریه خواست، کسانی که چارچوب قانون اساسی و خطوط اصلی را قبول ندارند، به کار نگمارند و به آنان مسوولیت اجرایی ندهند.
رسیس دستگاه قضا، بند نخست از اصل دوم قانون اساسی را که مقرر کرده “جمهوری اسلامی، نظامی است بر پایه ایمان به یک خدای یکتا(لااله الا الله) و اختصاص حاکمیت و تشریع به او و لزوم تسلیم در برابر امر او …” را یادآور شد و گفت: معنی این عبارت رد سکولاریسم در جمهوری اسلامی است، سکولاریسم را می توان با استدلال های فلسفی رد کرد، اما این بند از اصل دوم قانون اساسی به رد سکولاریسم در مقام اجرا تصریح می کند.
** سکولارها را نباید در سمت های مدیریتی قرار داد
آیت الله آملی لاریجانی “لازمه بیّن اعتقاد و التزام به قانون اساسی” را مخالفت با سکولاریسم دانست و افزود: اعتقاد به اینکه برای اداره کشور نظامات بشری کافی است، نفی اصل دوم قانون اساسی به شمار می رود، بنابراین سکولارها را نباید در سمت های مدیریتی قرار داد چون این بخش از قانون اساسی را قبول ندارند.
بند نخست از اصل سوم قانون اساسی، بخش دیگری از این قانون بود که رییس دستگاه قضا خواستار توجه مسوولان جمهوری اسلامی و بویژه دولتمردان به آن شد.
در این اصل آمده است: “دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم، همه امکانات خود را برای امور زیر به کار برد: یک ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی …”
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه احتمال دارد مقصود از دولت در این اصل، دولت به معنای کل حاکمیت باشد، اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی، وزیر این کشور نباید، بگوید من کاری به موضوع پوشش و حجاب ندارم زیرا در حوزه مسوولیت من نیست؛ کما اینکه یک مسوول در قوه قضاییه یا یک نماینده مجلس نیز نمی تواند چنین بگوید.
** مبارزه با فساد و تباهی وظیفه همه مسوولان است
رییس قوه قضاییه، مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی را وظیفه همه مسوولان کشور دانست و تاکید کرد: بر اساس قانون اساسی، مسوولان نباید به مخالفت با مفاسد اکتفا کنند، بلکه موظفند با فساد به مبارزه برخیزند و از آنجا که دستگاه های اجرایی زیرمجموعه دولت هستند، مدیران قوه مجریه در این زمینه مسوولیت بیشتری دارند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=4974