کد خبر: 3881
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: خانه‌داری و تحصیل زنان هیچ مغایرتی با هم ندارند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: خانه‌داری و تحصیل زنان هیچ مغایرتی با هم ندارند


در قبل از انقلاب اسلامي شرايط به گونه‌اي بود که خانواده‌هاي مذهبي کمتر به تحصيل دختران خود رغبت نشان مي‌دادند و اين نگاه، پس از پيروزي انقلاب کاملاً معکوس شد.
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه زن ايراني امروز در آموزش و پژوهش و حتي در مديريت‌ها، کارنامه‌اي سرافرازانه دارد، گفت: خانه‌داري و تحصيل زنان هيچ مغايرتي با هم ندارند
به گزارش ايلنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پيش از ظهر ديروز در ديدار اعضاي شوراي مرکزي جمعيت پيروان حضرت زينب(س) با تقدير و تشکر از حضور مردم سراسر کشور ايران و مسلمانان جهان در روز قدس، گفت: اين حضور نشانه وفاداري آنان به آرمان‌هاي امام راحل و حمايت از مردم مظلوم، به ويژه زنان و کودکان بي‌گناه غزه بود.
وي با آرزوي قبولي طاعات و عبادات و تبريک پيشاپيش عيد سعيد فطر به مسلمانان جهان و مردم ايران، اسلام را دين رحمت خواند و با بيان آياتي از قرآن کريم که بر تساوي زن و مرد تکيه دارند، گفت: تبعيض جنسيتي در اسلام معنا ندارد و ملاک تقوا و توانايي‌هاي علمي و جسمي است.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري ظلم تاريخي به زنان در موضوع ارث از زمين، به جلسه خويش با رهبري معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: بعد از گفت‌وگوي ما، موضوع در جلسه فقهي دفتر رهبري نيز مطرح و يک نفر مأمور به بررسي شد و نتيجه آن قانوني شد که مجلس شوراي اسلامي براي ارث زنان تصويب کرد.
وي با تشريح نوع نگاهي که به زنان در ادوار مختلف تاريخ مي‌شود، افراط و تفريط را مخلّ شخصيت زن در جامعه دانست و گفت: بعضي ها شايد با نيت خوب، افکار ناقص خود را به اسلام تعميم مي دهند و متحجرانه زن را محبوس در خانه مي دانند، امّا حضور حضرت زينب(س) در همه مراحل و مقاطع حماسه عاشورا، نشان مي‌دهد که زن مسلمان مي‌تواند در جامعه با حفظ موازين، حضوري فعال و مسؤولانه داشته باشد.
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تجليل از شخصيت حضرت زينب(س) و تأکيد بر اهميت آشنايي زنان با ابعاد مختلف زندگاني اين بانوي بزرگوار اسلام، گفت: جمله معروف حضرت زينب(س) در عصر عاشورا و دلداري ايشان به امام عصر خويش، يعني حضرت سجاد(ع) که اينجا بارگاه و زيارت گاه مردم در اعصار گوناگون خواهد شد، نشان از تدبّر و آينده‌نگري دختر اميرالمؤمنين(ع) دارد.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در توصيف حضرت زينب(س) افزود: زني بزرگوار که با صبر و خطبه‌اش قيام عاشورا را جاودان کرد و مضجعش بارانداز روحي مناسب براي دوستداران اهل بيت(ع) است.
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخش ديگري از سخنان خويش، افزايش حضور زنان در مسايل اجتماعي را دستاورد انقلاب اسلامي خواند و با اشاره به شرايط قبل از انقلاب، گفت: شرايط به گونه‌اي بود که خانواده‌هاي مذهبي کمتر به تحصيل دختران خود رغبت نشان مي‌دادند و اين نگاه، پس از پيروزي انقلاب کاملاً معکوس شد.
وي افزايش آمار تحصيلات زنان در مقاطع مختلف را مصداق بارز "ابناي زمانه بودن" و برنامه‌ريزي براساس تطوّر زمان خواند و گفت: زن ايراني امروز در آموزش و پژوهش و حتي در مديريت‌ها، کارنامه‌اي سرافرازانه دارد و اگر بعضي از قوانين دست و پاگير نباشد، شاهد رشد حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف خواهيم بود.
وي با تأکيد بر اهميت فرهنگ براي جامعه اسلامي و گستردگي معناي آن، گفت: اين مقوله مهم نبايد به مسايل سطحي محدود شود، چون يک مجموعه اساسي است که انسان را در مسير کمال راهنمايي مي‌کند.
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تأکيد بر اين نکته که "خلقيات اسلام با تطوّر زمان سازگار است"، افزود: اجتهاد، مکمّل خاتميت دين اسلام است تا مسلمانان همراه شرايط زمان زندگي کنند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، تغيير وظايف زنان در مقاطع مختلف جامعه اسلامي و حتي انقلاب اسلامي را نمونه‌اي از حرکت براساس شرايط زمان خواند و گفت: در زمان جنگ زن ايراني با حمايت‌هاي روحي و معنوي و بعضاً حضور در قرارگاه‌هاي پشتيباني انجام وظيفه مي‌کرد و پس از جنگ وظيفه‌اش کسب علم و دانش بود که به دستاوردهاي خوبي نيز رسيدند و در صورت وجود خطر براي نظام آنان هم مشمول وجوب کفائي شرکت در جهاداند.
آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تشريح وظايف زن، بر خانه‌داري آنان تأکيد کرد و گفت: مثل روز روشن است که مادر تحصيل کرده و دانشگاهي، در تربيت فرزندان و وظايف خانه‌داري نيز موفق‌تر است و خانه‌داري و تحصيل هيچ مغايرتي با هم ندارند.
در آغاز اين ديدار خانم دکتر فهيمه خان محمدزاده، دکتر اکرم مراد بيک و خانم زهره سلطانيان، مرضيه سالاري، دبير کل، مسؤول کميته سياسي، مسؤول ارتباطات و قائم مقام جمعيت پيروان زينب(س) گزارشي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي اين جمعيت ارائه کردند و به بيان ديدگاه خويش نسبت به مسايل سياسي، اقتصادي و فرهنگي زنان در جامعه پرداختند.