کد خبر: 6209
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۳
گروه : فرهنگ

آلبوم موسیقی آوای وصل با بهره گیری از موسیقی مقامی منتشر شد

آلبوم موسیقی آوای وصل با بهره گیری از موسیقی مقامی منتشر شد

آلبوم موسیقی بی کلام آوای وصل کاری از ارسلان پالیزبان توسط نشر موسیقی ارغنون منتشر شد.

به گزارش ایرنا ،قطعات آلبوم نامبرده که از تلفیق مقامهای کهن کردی و موسیقی سنتی در قالب ردیف دستگاهی بهره برده شده در دو مایه ابوعطا و بیات اصفهان نواخته شده است. قسمت اول در آواز ابوعطا مشتمل بر ۹ قطعه است که باید از 'حیرانی کرد'، 'سوارسوار و سحری' برگرفته از مقامات بسیار کهن مناطق کردنشین و قطعه ضربی برگرفته از ریتم های حماسی کردی و ملودی های قدیمی کردی (سنندج و کرمانشاه) نام برد.

آواز اصفهان، قسمت دوم آلبوم شامل ۹ قطعه می شود که همچون قسمت نخست، مشتمل بر قطعات تلفیقی ردیف سنتی و موسیقی مقامی متعلق به مقامهای کهن کردی است که می توان به ملودی های سیدعلی اصغر کردستانی، قطعات ضربی حماسی و شاد مناطق اورامانات و کلهر کرمانشاه، مقام شیخ امیری اشاره کرد.

ارسلان پالیزبان برای اجرای این اثر از ساز ابداعی و ساخت خویش به نام 'شیدا' بهره برده است که مرکب از صدادهندگی تنبور و سه تار است. این نوازنده معتقد است که برای نواختن شیدا، از سبک ویژه و منحصر بخود استفاده کرده است.

پالیزبان متولد ۱۳۴۶ در شهر کرمانشاه از اوان کودکی در محیط خانوادگی با موسیقی مقامی و عرفانی منطقه خو گرفته و نزد اساتید برجسته منطقه به فراگیر ساز تنبور پرداخته است. وی از ۲۰ سالگی نزد زنده یاد دکتر داریوش صفوت با موسیقی ردیف دستگاهی با ساز سه تار آشنا می شود و به یافته های موسیقایی خود می افزاید.

این اثر در قالب یک آلبوم نفیس از دفترچه و توضیحات کامل تمام رنگی برخوردار است.

دوستداران موسیقی مقامی و سنتی برای تهیه آلبوم نامبرده می توانند به فروشگاه های محصولات فرهنگی مراجعه کنند.