کد خبر: 4986
تاریخ انتشار: ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

آغاز تزریق گاز به سانتریفیوژهای ۲۴سو در انتظار دستور رئیس جمهور

آغاز تزریق گاز به سانتریفیوژهای ۲۴سو در انتظار دستور رئیس جمهور

رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان با اشاره به اينکه قابليت سانتريفيوژهاي ايران از 1.5 تا 2 سو به 24 سو در سانتريفيوژهاي نسل 8 ارتقا يافته است، گفت: اين سانتريفيوژهاي جديد در برابر سانتريفيوژهاي نسل قبل غول آسا است، ما هنوز به اين سانتريفيوژها گاز تزريق نکرده ايم و نياز به دستور رئيس جمهور دارد.
به گزارش خبرنگار مهر، علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي کشورمان صبح امروز در يک برنامه تلويزيوني گفت: دوستان سازمان انرژي اتمي در اراک در حال بررسي بازطراحي راکتور هستند و در همين راستا نيز روز گذشته جلسه اي با وزارت خارجه داشته ايم.
وي در خصوص ساخت بيمارستان هسته اي با اشاره به اينکه اقدامات براي ساخت اين بيمارستان شروع شده است، بيان کرد: قدم هاي اوليه را برداشته ايم، اين اقدام نياز به هزينه زياد دارد و موقعيت مناسبي را مي طلبد.
صالحي گفت: اولين قدم توليد داروهاي fpg براي تجهيزات پت است که مشکلاتي در اين زمينه داشته ايم و هر بيمارستاني که مي خواست اين دستگاه را داشته باشد بايد سيتروپرون خريداري مي کرد در حال حاضر دولت بودجه لازم را تامين کرده و سازمان انرژي اتمي در اين راستا سرمايه گذاري کرده است.
وي گفت: تا يکسال و نيم ديگر شاهد توليد fpg با استانداردهاي بين المللي خواهيم بود.
صالحي تصريح کرد: امکان سنجي هاي خوبي درباره جديدترين تجهيزات پرتوي مانند چاقوهاي جراحي مجازي که با پرتو جراحي انجام مي دهند صورت گرفته، پرتون تراپي آخرين راه معالجه سرطان است که ما در اين خصوص عقب بوديم و بيماران ما مجبور بودند با هزينه هاي سنگين به خارج سفر کنند.
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: يک بيمارستان کوچک به عنوان الگو در اين خصوص تاسيس خواهيم کرد و اميدواريم تا انتهاي دولت تدبير و اميد بخش بزرگي از بيمارستان را در تهران افتتاح کنيم.
وي همچنين درباره توليد سانتريفيوژهاي دامي براي واکسن هاي دامي نيز گفت: قرارداد 10 سانتريفيوژ 40 هزار دور را با وزارت بهداشت بسته ايم و ان شاء الله سانتريفيوژهاي 80 هزار دور نيز توليد خواهيم کرد.
صالحي در پاسخ به اين سئوال که آيا توليد اين سانتريفيوژها بر خلاف توافق صورت گرفته با 1+5 نيست، اظهار داشت: اين حق ماست. بر اساس برنامه اقدام مشترک تحقيق و توسعه قيدي ندارد و ما در چارچوب برنامه اقدام سانتريفيوژ IR8 را معرفي کرديم که هر سانتريفيوژ 24 سو است.