تولید مسکن به یک جریان فعال در کشور تبدیل می‌شود

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:

قراردادهای اجاره دو ساله مشمول معافیت مالیاتی می‌شود

گروه امورزیربنایی-عضو کابینه دولت دوازدهم تولید مسکن با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی به یک جریان فعال در کشور تبدیل می‌شود، گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی تولید مسکن است. معتقدیم، چنانچه عرضه را تقویت کنیم، خود به خود، تقاضا سامان پیدا می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی درباره جزئیات مصوبه هیات دولت درباره تنظیم اجاره‌بها و نحوه اجرای آن، گفت: مصوبه تنظیم اجاره بها و نحوه اجرای آن به منظور تمدید یک قانون آزمایشی بود که در مجلس به تصویب رسیده بود و دولت باید برای تمدید آن تصمیم می‌گرفت.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: در آن قانون مشوق‌هایی دیده شده است که چنانچه افرادی بیشتر از یک واحد مسکونی در اختیار دارند اگر قراردادهای اجاره واحدهای بدون استفاده خود را به صورت قراردادی دو ساله ببندند، قانون یک معافیت مالیاتی را برای موجر منظور می‌کند و این مشوقی است که می‌تواند روند افزایش اجاره بها را آرام کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از بررسی موضوع مالیات بر عایدی و سرمایه در کمیسیون اقتصادی دولت خبر داد و گفت: این موضوع هنوز به صحن دولت نیامده است و در دست بررسی قرار دارد.

اسلامی همچنین در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت راه و شهرسازی برای افزایش خرید تسهیلات مسکن چیست؟ گفت: در سنوات گذشته شاهد بودیم که هر زمان میزان تسهیلات مسکن را افزایش دادیم قیمت خانه بلافاصله افزایش می‌یافت. هیچ زمان نبوده که بازار نسبت به افزایش تسهیلات، ساکت بنشیند. بنابراین تمرکز ما بر جریان تولید مسکن است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست وزارتخانه راه و شهرسازی تبدیل تولید مسکن به یک جریان فعال است، گفت: در تلاش هستیم برای این منظور مشوق‌هایی وضع کنیم تا سازندگان بتوانند وارد عرصه تولید مسکن شوند و در این مسیر، تامین مسکن اقشار متوسط و کم درآمد از جمله اهداف ماست.

اسلامی در بیان مشوق‌هایی که وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازندگان قرار می‌دهد، توضیح داد: عرضه زمین، افزایش ارایه تسهیلات به سازندگان و ارایه مصالح ساختمانی با قیمت پایین‌تر برای سازندگان از جمله مشوق‌هایی است که وزارتخانه در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: با مصوبه شورای پول و اعتبار، میزان تسهیلات به سازندگان افزایش یافته است و همچنین در نظراست تا این تسهیلات قابل انتقال به خریدار باشد.

اسلامی همچنین افزود: برای فعال کردن تولید مسکن در کشور و همچنین صنعت ساختمان که در برگیرنده تولید مصالح ساختمانی و تاسیساتی است، فراهم کردن کارت اعتباری در دستور کار است و در نظر داریم که با پیش خرید انبوه از تولیدکنندگان، سازندگان مبلغ کمتری برای مصالح ساختمانی بپردازند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست وزارت راه و شهرسازی تولید مسکن است. معتقدیم، چنانچه عرضه را تقویت کنیم، خود به خود، تقاضا سامان پیدا می‌کند.

اسلامی تاکید کرد: کارت اعتباری مصالح که ۱۵ تا ۲۰درصد قیمت را برای سازندگان کاهش می‌دهد، افزایش وام ساخت، عرضه زمین، تسهیل مجوزها، همه تمهیداتی هستند که به روان‌سازی و متناسب‌سازی قیمت تمام شده مسکن کمک می‌کنند.

وی درباره پیش بینی خود از بازار مسکن در سال ۱۳۹۸ نیز توضیحات ارایه کرد و گفت: مسکن چون تابعی از بخش مسکن است و متاثر از شرایط اقتصادی و بازار است نمی‌توانیم برای آن پیش‌بینی داشته باشیم. تمام سعی ما این است که جریان و برنامه تولید مسکن را رونق بدهیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: امسال هدف ما تکمیل مسکن‌های مهر نیمه تمام و تحویل آنها به مردم بود. در این راستا نیز در چند ماه گذشته حدود ۷۵ هزار واحد مسکن مهر به مردم تحویل شد که همه این واحدها به دلیل عدم تامین برخی از اقلام واحدهای مسکونی از جمله پکیج و … به دلیل افزایش قیمت مانده بود که خوشبختانه تحویل شد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه هزینه‌هایی برای برقراری انشعابات در واحدهای مسکن مهر شد، گفت: تا شب عید حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی در شهرهای اطراف تهران، تحویل مردم می‌شود. بنابراین روند و روان‌سازی برای تولید و عرضه مسکن بحث مهمی است که برای تعادل بخشی به بازار باید انجام دهیم.

اسلامی توصیه کرد: مردم و سازندگان در جهت عرضه مسکن، نقش‌آفرینی کنند که این اقدام خود به خود موجب افزایش حجم تولید می‌شود. تامین مسکن در استطاعت جامعه هدف راه حل ماندگاری است که جزو برنامه‌ها و سیاست‌های وزارتخانه است.

وزیر راه و شهرسازی از نصب ۲۰ هزار تابلو و علائم آشکارساز برای نقاط پرحادثه در ایام نوروز خبر داد و تأثیر دولت را در افزایش نرخ بلیت اتوبوس مبرا دانست.

اسلامی با تأکید بر اینکه ۳ هزار و ۳۰۰ نقطه حادثه‌خیز در راه‌های کشور شناسایی‌شده است افزود: در ۵۰ درصد از این نقاط حوادث منجر به فوت رخ‌داده است و  در ۵۰ درصد بقیه موارد احتمال خطر وجود دارد که ما به‌سوی برطرف کردن آن‌ها باوجود کمبود منابع درحرکت هستیم.

وی ادامه داد: باید مردم بدانند که ما در وزارت راه و شهرسازی اگر بخواهیم وارد بحث کمبود منابع شویم دیگر نمی‌توانیم امور مورد نیاز وزارت‌خانه را به‌درستی انجام دهیم؛ پس تلاش می‌کنیم تا با استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود کاری را که بایسته است انجام دهیم.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه امسال یکی از آیتم‌هایی که در راستای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز به نتیجه رسیده است احداث باند دوم برای بسیاری از نقاط اولویت‌دار بوده است تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها ۸۰۰ کیلومتر باند دوم برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز لازم بوده که ۳۰۰ کیلومتر آن تا امروز افتتاح‌شده و ۵۰۰ کیلومتر در دست آماده‌سازی است و ۳۰۰ کیلومتر نیز تا شب عید افتتاح می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها نهضت اصلاح به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است تا علائم نصب و خط‌کشی‌ها انجام و جاده‌ها ترمیم شوند، افزود: علاوه بر این برخی از نقاط حادثه‌خیز تقاطع‌های غیرهم‌سطح هستند که یا به‌صورت نیمه‌کاره رهاشده‌اند و یا باید برای رفع این نقاط احداث شوند و مهم‌ترین مشکل در این حوزه مسائل مالی است.

وی یکی دیگر از اقدامات مهم برای ایمن‌سازی مسیرهای جاده‌ای نوروزی را تشکیل جلسه مشترک کمیسیون عالی ایمنی راه‌ها و شورای عالی شهرها خواند و افزود: برای اولین بار است که دو کمیسیون مهم به سرپرستی دو وزیر یعنی وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشور برای ایمنی ایام نوروز تشکیل جلسه می‌دهند تا به‌ این ترتیب هماهنگی‌های مشترک برای هرچه ایمن‌تر کردن مسیر سفرهای نوروزی هموار شود.

اسلامی افزود: با توجه به آنکه طبق آمار بیشتر حوادث جاده‌ای مربوط به ۳۰ کیلومتری شهرها است امسال برنامه‌ریزی‌شده است تا با محوریت فرمانداران و استانداران و دستور ویژه وزیر کشور به آن‌ها  و با به‌کارگیری امکانات محلی شهر و روستاهای اطراف جاده ایمنی مسیرهای پرحادثه بیش‌ازپیش شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.