ایجاد بنادر تفریحی در دستور کار قرار گیرد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی گام بلندی را در راستای حمایت از صنعت دریایی داخلی برداشته است، تاکید کرد: باید با استفاده از ظرفیت های دریایی به خوبی شعار ناوگان ایرانی-دریانورد ایرانی را محقق کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی گفت: ما در حوزه راه و شهرسازی، هوانوردی، دریایی و ریلی و کلیه مدهای حمل و نقل هیچ چیز کم نداریم. تمام این موارد محورهایی هستند که کشنده‌های آنها علم و فن‌آوری است و هرکدام خالق تکنولوژی‌های روز هستند.

وی ادامه داد: این رشته‌ها نیاز به انسان‌های مستعد و خلاق دارد. جامعه ایرانی ما و جوانان مستعد و خلاق و موثر که می‌بینید در خارج از کشور عناصر موثری در پیشرفت نهادها و بنگاه های دنیا شده‌اند. ایرانیان فرهیخته‌ای که سهم بزرگی در این پیشرفت‌ها داشتند. با کم‌کاری و غفلت و عدم باور به ساخت داخلی، کمک کردیم بازار داخلی را برای مصنوعات دیگران فراهم کنیم و باید شوک های دانش بنیان برای نیروهای خودمان تامین شود.

اسلامی گفت: ما هیچ چیز کم نداشته و در کشور ذخایر و استعدادهای عظیمی داریم که یک باور غلط می‌تواند آن را از دست ما خارج کند. باید به همه ثابت شده باشد که با توان داخلی و شکوفایی استعدادهای خودمان قطعا می‌توانیم سهم بزرگ‌تری در این حوزه داشته باشیم تا نیروهای خودمان را حفظ و برای نسل آینده نگه دایم.

عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: در حوزه دریایی با اتصال به دریای آزاد و اقیانوس و همچنین اتصالی که در شمال کشور وجود دارد، فرصتی است که می‌تواند شغل‌های متعددی به وجود آورد و به این نحو می توانیم در جهت رونق اقتصادی فعالیت کنیم. باید به بنادر کوچک، صیادی و تجاری و بنادری که می‌تواند به جذب گردشگر منجر شود، توجه داشت. به گونه‌ای که از همه فرصت‌ها برای توسعه حمل و نقل دریایی و توسعه صنایع دریایی استفاده کرد.

اسلامی با اشاره به اینکه باید به ظرفیت های ساخت داخل توجه بیشتری شود، اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی باید از ظرفیت ها و وجوه اداره شده خود به خوبی استفاده کند و در زمینه تولید داخل گام بلندتری بردارد، هرچند که توانسته نقش مناسبی را در این راستا ایفا کند.

وی تاکید کرد: در حوزه دریا فرصت ها و ظرفیت های بسیاری داریم و نباید از این پتانسیل مغفول بمانیم و باید بتوانیم با خلق مدل های مالی مناسب از صنایع خود پشتیبانی کرده و قدرت دریانوردی جمهوری اسلامی را افزایش دهیم و دشمنان خود را ناکام بگذاریم.

**هیچ واهمه‌ای از تروریست‌های اقتصادی ندارد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نیز در ادامه این مراسم، گفت: این روزها شاهد افزایش حداکثری فشار تروریست‌های اقتصادی بر بخش دریایی هستیم درحالی‌که هیچ واهمه‌ای از تروریست‌های اقتصادی یا دیگر انواع تروریست‌ها نداریم.

محمد راستاد گفت: جامعه دریایی ما هیچ واهمه‌ای از تروریست‌های اقتصادی یا دیگر انواع آنها ندارد. هیچ‌کس نمی‌تواند کشور ما را از مزیت طبیعی پیوند با دریا محروم کند البته هنوز هم فرصت‌های زیادی را در بخش دریایی از دست داده‌ایم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: فرصت‌های اشتغال زیادی در نوار ساحلی به خصوص سواحل جنوبی وجود دارد و جوانان زیادی جویای کار هستند که منابع دریا می‌تواند آن را پاسخ دهد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه باید نوار ساحلی ما و شهرهای در ساحل پررونق باشند، ادامه داد: زمان آن رسیده که کلانشهرها در سواحل و بنادر شکل گیرد؛ به دلیل بحران آب، باید آب را از نوار ساحلی، صدها کیلومتر به شهرهای مرکزی منتقل کنیم که هزینه زیادی بر کشور تحمیل خواهد کرد درحالی‌که انتقال سکونت به نوار ساحلی می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد.

وی اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به دنبال آن است که صنایع آب‌بر را به نوار ساحلی خصوصاً کنار بنادر بزرگ منتقل کند چرا که بنادر ما ظرفیت‌های بالایی برای جابجایی کالا دارند.

راستاد با تأکید بر اینکه ناوگان دریایی و بنادر ایران نباید صرفاً در خدمت صادرات و واردات کشور باشد و باید در حوزه ترانزیت و ترانشیپ کالا ورود کنیم، گفت: ایران جزو ناوگان دریایی بزرگ جهان محسوب می‌شود و باید در حوزه تجارت جهانی دریایی نیز ورود کنیم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به پرورش ماهی و میگو در دریا اشاره کرد و یادآور شد: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده ولی سرانه مصرف آبزیان در کشور ما نسبت به سرانه جهانی همچنان فاصله زیادی دارد.

وی با اشاره به تأمین امنیت آبراهه‌های جنوبی کشور از طریق نیروهای مسلح گفت: بالغ بر یک دهه است که با همکاری نیروهای مسلح دریایی توانستیم امنیت تردد را در سواحل سومالی تأمین کنیم.

راستاد به موضوع محیط‌زیست دریایی اشاره و خاطرنشان کرد: ضایعات پلاستیکی و زباله‌های پلاستیکی به معضل جدی برای محیط‌زیست دریایی تبدیل شده است و محیط‌زیست دریایی به شدت از این نوع زباله‌ها رنج می‌برد که باید برای پاکسازی آنها و همچنین ایجاد این فرهنگ در میان کاربران دریا مبنی بر رعایت محیط‌زیست دریایی، چاره‌ای اساسی شود.

**تلاش‌های آمریکا برای تصویب قطعنامه علیه ایران خنثی شد

معاون امور دریایی سازمان بنادر هم گفت: ایران همواره ایمنی آبراهه استراتژیک تنگه هرمز، دریای عمان و خلیج فارس را برای کشتی‌های عبوری و ورودی به بنادر تامین کرده است و در همین راستا تلاش‌های اخیر آمریکا را در اجلاس اخیر شورای آیمو خنثی کرد.

جلیل اسلامی افزود: با اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا، صنعت حمل و نقل دریایی در نوک پیکان تحریم‌ها قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در همین راستا سازمان بنادر و دریانوردی در تعامل نزدیک با شرکت‌های کشتیرانی، اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط و شرکت‌های بیمه‌ای تلاش کرد تا با اقداماتی نظیر استفاده از بیمه‌های تخصصی ایرانی، ارتقای کیفی خدمات فنی و مهندسی و افزایش توان نظارتی ایمنی بر آبراهه‌های تحت مالکیت از تاثیر تحریم‌ها بکاهد.

معاون دریایی سازمان بنادر اضافه کرد: ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشتاز در کشتیرانی و با سابقه عضویت در بیش از ٣٠ پروتکل دریایی، همواره خود را متعهد به اجرای استانداردهای بین‌المللی نسبت به ناوگان ایمنی دریانوردی و ایمنی آبراهه مهم استراتژیک تنگه هرمز،خلیج فارس و دریای عمان  دانسته است.

جلیلی گفت: این سیاست از طریق تهیه و تولید نقشه‌های به روز شده و ارائه خدمات ناوبری دریایی به کشتی‌های عبوری و ورودی به بنادر انجام شده است.

وی گفت: در همین راستا در اجلاس اخیر شورای آیمو، هیات ایرانی با حضور فعالانه و با انجام رایزنی‌های فشرده با نمایندگان دولت‌های عضو و غیر شورا، مانع از تصویب قطعنامه‌ای شده است که از سوی آمریکا در رابطه با امنیت دریانوردی دریای عمان و تنگه هرمز پیشنهاد شده بود.

وی خبر داد که با تلاش‌های ایران شورای آیمو نهایتا به ذکر بخشی از مفاد قطعنامه در گزارش نهایی بسنده کرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.