انتقاد ازعرضه محصولات کشاورزی توسط شهرداری

در گردهمایی مدیران اتحادیه‌های استانی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مطرح شد

گروه تولید-محمود حجتی دردیدار با مدیران اتحادیه‌های استانی، این تشکل‌ها را نهادی مهم برای تولید و فروش محصولات کشاورزی دانست.

به گزارش جهان اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی، در جمع مدیران اتحادیه‌های استانی در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: اتحادیه باید تأمین‌کننده بذر، نشاء، کود و دیگر نهاده‌های کشاورزان باشد و بازار را برای محصول تولیدشده مهیا کند.

محمود حجتی با اشاره به اینکه هر کسی باید با ارزیابی کار خود توانمندی واحد متبوعش را مرحله به مرحله ارتقا دهد، افزود: این تحلیل‌ها و ارزیابی‌ها از اقدامات صورت‌گرفته در تعاونی‌ها به مروز زمان نقاط ضعف را کاهش داده و توانایی آن‌ها را برای حل مشکل افزایش می‌دهد.

به گفته وی، لازمه تعاونی، داشتن روحیه هم‌فکری، هم‌نظری و هماهنگی در کارهاست. به عبارتی باید دغدغه مسئولان و تولیدکنندگان یکی شده و همگی مشکل را شناخته و برای حل آن اقدام کنند. در این صورت است که نتیجه نیز کارساز بوده و در راستای رفع موانع طرح‌ریزی می‌شود. به عبارتی باید به صورت فردی عمل کرده، اما تیمی نگاه کنیم.

حجتی بیان کرد: نخستین و اساسی‌ترین کار ما بعد از نگاه مشترک، باید نهادسازی باشد که محوری‌ترین مسئولیت سازمان تعاون روستایی همین است.

وی با ذکر مثالی درباره روحیه همکاری و فرهنگ مصرف در ژاپن یادآور شد: در فروشگاه‌های ژاپن، هم برنج داخلی به فروش می‌رسد و هم برنج آمریکایی که البته قیمت نوع داخلی چند برابر نوع خارجی است، اما مردم این کشور، برنج داخلی را بر خارجی ترجیح داده و به این طریق از تولید داخل حمایت می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در تعاونی‌های ایران نیز وجود چنین روحیه‌ای الزامی است، عنوان کرد: اتحادیه‌ها باید به‌گونه‌ای حرکت کنند که اعضا خرید نهاده از او را بر رقبای دیگر ترجیح دهند؛ حتی اگر اتحادیه عددی بالاتر را پیشنهاد داد. زیرا گردش این پول در نهایت به نفع خودشان تمام می‌شود.

حجتی ادامه داد: هلند کشوری است که نه خاک به اندازه کافی دارد و نه آفتاب. اما آن‌ها توانسته‌اند با کمک اتحادیه‌های‌شان، گلخانه‌ها را رونق داده و از نور مصنوعی به جای آفتاب استفاده کنند. به‌طوری‌که اتحادیه گل و گیاه این کشور، سالانه ۵,۵ میلیارد یورو صادرات دارد و تولیدکنندگان هم مشکلی از بابت تامین نهاده یا بازار فروش نداشتند.

** شهرداری باید تنها به ایجاد زیرساخت بپردازد

علی اوسط هاشمی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور نیز در این گردهمایی گفت: قابل قبول نیست که شهرداری‌ عرضه کننده مواد غذایی در سطح شهر باشد.

هاشمی، با بیان اینکه شهرداری باید تنها به ایجاد زیرساخت بپردازد، افزود: به نظر می‌رسد که تیم جدید مدیران شهری به این امر واقف بوده و بر این باورند که هر کس باید در جایگاه خود نقش‌آفرینی کند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: اگرچه جمعیت روستایی کشور از ۶۰ درصد قبل از انقلاب به ۳۰ درصد در حال حاضر رسیده، اما باید با امیدی راسخ قدم برداشت و هیچ گاه مایوس نشد. زیرا هم‌اکنون با خیل عظیم دانش‌آموختگانی روبه‌رو هستیم که به عنوان اصل سرمایه یک ملت محسوب می‌شوند.

وی عنوان کرد: باید باورمان را نسبت به سازمان تعاون روستایی تغییر داده و آن را به جایگاه راستین خود برگردانیم. در این صورت است که می‌توانیم با بهره‌گیری از نیروی انسانی کارآمد، در راستای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی و خواست روستائیان قدم برداریم.

هاشمی، شبکه تعاونی را یکی از مهم‌ترین شبکه‌های مردمی کشور دانست و اظهار کرد: اگر امروز با بهره‌مندی از مقوله اقتصاد مقاومتی، نگاهی نوین به اقتصاد شکل گرفته، باید نقش سازمان تعاون روستایی را جدی گرفت. زیرا تعاون، پرچمدار این نگاه است و سازمان هم مسئولیتی جز این ندارد که در این مسیر حرکت کند؛ به ویژه اینکه نظام اقتصادی کشور بر پایه تعاون بوده است.

وی معتقد است امروز زمان بازسازی مروجان دیروز روستاست تا نظام بهره‌برداری که مسئولیت آن بر دوش ماست، بیش از پیش ارتقا یابد. این امر میسر نمی‌شود مگر با تکیه بر توانایی‌ها و مهارت‌های نیروی انسانی در جاده تعاون.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی بیان کرد: ما باید پشتوانه تولید و حامی مصرف‌کننده باشیم و نگذاریم آنهایی که هیچ سهمی از تولید ندارند، سهم کشاورز را بربایند و بار مصرف‌کننده را بیشتر کنند.

نظرات شما

×

Comments are closed.