کد خبر: 99426
تاریخ انتشار: ۰۴ تیر ۱۳۹۸

” short cell ” ابزاری برای متعادل نگه داشتن بازار سرمایه

” short cell ” ابزاری برای متعادل نگه داشتن بازار سرمایه

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، از تدوین دستورالعمل فروش تعهدی و تصویب آن در هیات مدیره سازمان بورس خبر داد. او اظهار داشت: بحث فروش تعهدی که در کمیته فقهی سازمان بورس با مکانیزم عقد وکالت طراحی شده، اخیرا تحت عنوان فروش تعهدی مورد تایید قرار گرفته است و اکنون دستورالعمل فروش تعهدی در مراحل نهایی است.

با توجه به اهمیت این ابزار در بازار سهام با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

فرشید اردبیلیون جهانی، مدیر عامل کارگزاری جهان سهم در گفتگو با جهان اقتصاد، عنوان کرد:  اگر فروش تعهدی که آقای خدابخش از آن یاد کرده است شُورت سل ” short cell ” باشد، از گذشته سرمایه گذاران تصمیم داشتند تا این ابزار مالی راه اندازی کنند اما برخی ها با استناد به این که این ابزار مالی مشکل شرعی دارد جلو راه اندازی آن را گرفتند.

جهانی گفت: مثالی که برای شناخت  ” short cell ” وجود دارد این است که این اوراق مالی مانند معاملات بورس نفت در دنیا است؛ یعنی وقتی  پیش بینی می کنند روند قیمت نفت کاهشی است ” short cell ” می کنند. یعنی اوراقی را می فروشند بدون آن که داشته باشند. درواقع این افراد اوراق را قرض می گیرند و دوباره اوراق را می خرند تا قرض خود را تصفیه کنند.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم عنوان کرد: درواقع اوراق مالی را می فروشند که آن را ندارند و سپس این اوراق را قرض می گیرد و بعد از مراجعه به بازار و خریداری مجدد آن اوراق، به صاحب اوراق بدهی خود را پس می  دهند. در گذشته یک مشکل اساسی وجود داشت و  ممکن بود اوراقی در بازار وجود نداشته باشد تا بتوان آن اوراق را خریداری کرد و یا این که مجبور می شدید اوراق را بسیار گران بخرید تا بدهی خود را تسویه کنید.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: با آمدن این اوراق به بازار سهام درواقع سازمان مکانیزمی تعریف کرده است که تمام پرتفوی مشتری های اعتباری نزد کارگزاری وثیقه می ماند تا کارگزاری ها اعتبار به شرکت ها بدهند.

جهانی گفت: در کنار این کارگزاری ها قراردادی هم با مشتری می بندند تا از پورتفوی مشتری اوراق مالی را قرض و به فروش برسانند، سپس آن اوراق بعدا خریداری و به پرتفوی مشتری بگردانند.

مدیر عامل کارگزاری جهان سهم بیان کرد: در گذشته به دلیل این که بازار سهام بسیار کوچک بود امکان استفاده از این ابزار مالی وجود نداشت، اما امروز که بازار سرمایه بسیار رشد کرده است، امکان استفاده از این ابزار مالی فراهم شده است و امروز تقریبا  همه گونه سهامی در بازار یافت می شود.

وی در پایان گفت: از مزیت های ” short cell ” این است که بازار سرمایه را در حالت تعادل نگه می دارد یعنی زمانی که بازار رو به نزول است این افراد سهام را می خرند و بدین ترتیب قیمت ها را متعادل نگه می دارند.